n Melánia Pastvová
Popri všetkých dobrých úmysloch je však skutočnosť taká, že jedna z najatraktívnejších častí regiónu, oblasť Oravskej priehrady, po celé roky chátra a okolie je veľmi zanedbané. Čo na to mestá, ktorých správe podliehajú atraktívne lokality, Námestovo a Trstená?
- Už niekoľko rokov sa snažíme dať pobrežiu Oravskej priehrady takú tvár, akú si v záujme regiónu vyžaduje, - hovorí námestovská primátorka Etela Sečová. - Veľmi dôležitým krokom bolo, že sa nám podarilo schváliť nový územný plán mesta, ktorý konkrétne a na desaťročia dopredu určuje i budúci a dovolím si povedať, že aj skutočne atraktívny vzhľad Nábrežia Oravskej priehrady a blízkeho okolia.
Výstavba nových chát má zelenú
- V chatových oblastiach sa snažíme čo najskôr primäť majiteľov „načierno“ postavených chát buď zlegalizovať alebo odstrániť stavby. Na Slanickej osade územný plán počíta aj s ďalším rozširovaním chatovej výstavby, v najbližších rokoch by tu mohlo pribudnúť 50 nových súkromných chát. Podľa posledných informácií Lesy Slovenskej republiky, a. s. Banská Bystrica, ktoré sú majiteľmi pozemkov pod už postavenými chatami na Slanickej osade i tých, na ktorých sa ešte môže stavať, budú pozemky odpredávať ich terajším nájomcom alebo novým záujemcom o chatovú výstavbu.
Pre celé okolie Slanickej osady, obyvateľov chát i hotela, ale i rodičov zábavychtivej mládeže sú počas každého leta postrachom diskotéky na parkovisku, priľahlom k hlavnej ceste. Už niekoľko rokov sa snaží lokalitu intenzívnejšie kontrolovať nielen Mestská polícia v Námestove, ale aj OR PZ. Napriek tomu problémy pretrvávajú: veľký hluk, rušiaci okolie, vážne následky dopravných nehôd počas návratov mladých ľudí domov po neosvetlenej hlavnej ceste a požívanie alkoholu aj najmladšími návštevníkmi diskoték - to sú najvážnejšie okruhy problémov, s ktorými sa mesto musí vysporiadať: - Už 15. mája sa spolu s políciou a pracovníkmi technických služieb stretneme s usporiadateľmi diskoték na parkovisku, - pokračuje primátorka. - Musíme vymedziť jednoznačné podmienky, za akých sa budú môcť diskotéky konať. Naše predsavzatie je také. že pri nesplnení čo len jedinej z nich diskotéky nepovolíme. Starosti mestu i polícii robí najmä to, že pri diskotékach na parkovisku nie je možné zistiť, kto je na diskotéke a kto len na parkovisku. Nedá sa jednoznačne určiť nielen pohyb a opíjanie sa neraz doslova detí, a teda nie je možné ani vyvodzovanie z toho vyplývajúcich dôsledkov voči usporiadateľom a predajcom. Pokiaľ ide o nebezpečné návraty mládeže do mesta, samospráva ešte dlho nebude mať dostatok finančných prostriedkov na to, aby zrekonštruovala a upravila chodník popod cestu, a už vôbec nie na to, aby zabezpečila jeho nočné osvetlenie.
Trstená má zviazané ruky
Kedysi najznámejšia a najnavštevovanejšia oblasť priehrady, Prístav a jeho okolie dnes spravuje mesto Trstená. Na naše otázky spojené s prebúdzaním života v „spiacich“ a špinavých zátokách odpovedal primátor Jozef Mažári. - Nechcem sa skrývať za frázy a hovoriť o veľkolepých plánoch, skutočnosť je totiž taká, že mesto veľa nezmôže. Môže len koordinovať počínanie podnikateľov a usmerňovať ho v súlade s územným plánom mesta. Sme v diametrálne inej situácii, než Námestovo, ktoré niektoré pozemky predáva, pričom si kladie podmienky. My vlastníme na pobreží priehrady iba parkovisko nad prístavom a priľahlý pozemok, kde má perspektívne podľa plánov mesta stáť prírodný amfiteáter. Ostatné pozemky na tej istej strane prístavu patria niekoľkým súkromným osobám (Fenik, Migra, Sládeková, Ratica), každý z nich investuje vtedy, kedy sám uzná za vhodné. Koncom mája sa stretneme s majiteľmi pozemkov, podnikateľmi a prevádzkovateľmi objektov, aby sme si ujasnili, ako ďalej v najbližších mesiacoch. Po niekoľkých rokoch sa začalo pracovať na zveľadení autokempingu Stará hora, myslím si, že vybudovanie nových a rekonštrukcia starých sociálnych zariadení prispeje k zvýšeniu jeho úrovne.
Väčšina patrí štátu, ten sa nestará
Podľa slov trstenského primátora SAD predalo časť svojho pozemku podnikateľovi, ktorý má v úmysle postaviť hneď za autobusovou zastávkou slovenskú kolibu. Hotely Goral a Kotva sú majetkom Jednoty SD Námestovo, tá však za ich prenájom pýta viac, než je ktorýkoľvek podnikateľ ochotný zaplatiť. Tak chátrajú. Najviac starostí a prekážok pripravil a pripravuje mestu stále Štátny pozemkový fond, spravujúci prevažnú väčšinu pozemkov na pobreží priehrady.
- Darmo stále upozorňujeme predstaviteľov fondu, že pozemky nestačí mať na papieri, treba ich aj naozaj spravovať a čistiť, vykášať, - hovorí Jozef Mažári.
Sem-tam sa nejakému investorovi predsa len podarí od fondu nejaký ten pozemok odkúpiť. K prípadnej stavbe musí dať súhlas mesto. V jednej zo zátok plánuje stavať spoločnosť PUNCH, svoj súhlas však trstenský magistrát podmienil tým, že hotelový areál musí byť otvorený aj pre verejnosť, nielen pre zamestnancov podniku. Jeho súčasťou budú aj verejnosti prístupné športoviská či bazén.
- Povedzme si však rovno,- zakončuje Jozef Mažári. - Nemôžeme sa čudovať, že podnikatelia sa sem nehrnú, veď leto tu trvá sotva dva mesiace, a ak náhodou dlhšie prší, máme po sezóne, ani sa nenazdáme. Opatrnosť investorov teda chápem.