Hoci Mazoviecke vojvodstvo nie je prihraničným regiónom a celá táto obilninársko-ovocinárska oblasť s 365 obcami a mestami leží vo vnútrozemí, po skúsenostiach samospráv Sliezskeho a Malopoľského vojvodstva, spolupracujúcich so slovenskými prihraničnými regiónmi prejavili aj starostovia a primátori z Mazoviecka veľký záujem o spoločné cezhraničné projekty.
V poslednom aprílovom týždni do Žiliny napokon pricestovala päťdesiatka poľských starostov a primátorov, aby sa stretli s predstaviteľmi slovenských samospráv, medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia Oravy. Podľa ich slov KÚ v Žiline organizáciu podujatia dostatočne nezvládol: - Nikto z nás nevedel, že Poliaci prídu už s pripravenými projektami a z ich strany išlo naozaj o stretnutie na úrovni. Všetci mali už konkrétne predstavy o budúcej spolupráci a my sme všetci prišli nepripravení, čo nám, samozrejme, nebolo dvakrát príjemné, - hovorí starosta Čimhovej Stanislav Šálka.
- Mnohí kolegovia nevydržali takmer dvojhodinové čakanie na Poliakov, ktorých zdržali colníci na hraničnom priechode a predčasne zo stretnutia odišli. Časový sklz bol údajne aj dôvodom, prečo prednosta KÚ nenechal Ing. Júliusa Hudeca zo zubereckej informačnej kancelárie dokončiť prezentáciu oravského regiónu. Hoci samotná myšlienka stretnúť sa bola veľmi dobrá, stretnutie napokon nedopadlo tak, ako očakávali Poliaci, aj keď sa tam niekoľko kontaktov pre ďalšie rokovania určite nadviazalo.
- Nechcem hodnotiť stretnutie komplexne, aj keď si myslím, že nesplnilo svoj účel, - hovorí Ing. Július Hudec, predseda Slovenského zväzu vidieckej turistiky a agroturistiky. - Podľa môjho názoru sa starostovia obcí ešte majú čo učiť, aby vedeli ponúkať predovšetkým pozitíva regiónu a svojich obcí, nie prezentovať jeho negatíva. Takmer každý na stretnutí nezabudol pripomenúť vysokú nezamestnanosť a s tým súvisiace sociálne pomery. To iste nie je pre prípadných partnerov zaujímavé, skôr ich to od spolupráce odradí. Okrem toho ma zarazilo, že ani jedno z oravských okresných miest neprejavilo o stretnutie, ktoré mohlo naozaj veľa priniesť, žiadny záujem.
Starostovia niektorých obcí Námestovského okresu majú už praktické a veľmi pozitívne skúsenosti, vyplývajúce z cezhraničnej spolupráce. Po troch rokoch jej zintenzívňovania sa dá hovoriť už i o jej hospodárskom prínose v podobe finančných prostriedkov, získaných z fondov EÚ pre spoločné projekty. A všetko, čo zo spoločných aktivít napokon vzíde, sa stane bohatstvom spolupracujúcich regiónov a kultúry ich obyvateľstva. (mp)