Lýdia Vojtaššáková
- Pochopila som, čo sa stalo. Pri druhom telefonáte povedal viac. Zavolali ho vraj na miesto nešťastia, spolu s kamarátmi nakladali telo svojho veliteľa do auta. Dúfali, že ešte žije. Mal odtrhnutú ruku a dokaličenú hlavu. Tomáš hovoril, že Miro bol veľmi dobrý človek. Tešil sa na návrat domov, vraj sa bude ženiť. Keď vojaci zistili, že je mŕtvy, ostali v šoku.
Čatár Miroslav Hajdúch z Dolného Kubína sa stal profesionálnym vojakom v roku 1998, jeho prvým pôsobiskom bol Prápor rýchleho nasadenia v Martine, po roku ho vyslali do mierovej misie na Golanské výšiny. Vo februári tohto roku odišiel do Kosova, kde v noci na stredu 15. mája tragicky zahynul pri plnení operačnej úlohy. Skupina rýchleho nasadenia bola v tú noc vyslaná z oblasti Sekiača skontrolovať civilné auto, ktoré prekročilo srbsko-kosovskú hranicu. Dvadsaťosemročný Miroslav pri príprave akcie navigoval vodiča, riadiaceho bojové vozidlo pechoty. Pri manévri v tme ho však vodič stratil z dohľadu. Pod pásmi pancierového vozidla utrpel vojak z Dolného Kubína smrteľné zranenia.
Ako povedal náčelník Generálneho štábu Armády SR genpor. Milan Cerovský na piatkovej tlačovej besede po návrate z miesta nešťastia, kľúčoví svedkovia, teda vodič a ďalší člen posádky nie sú zatiaľ schopní vypovedať pred vojenskou políciou. Sú v šoku. Podľa neho smrteľné zranenie čatára Hajdúcha nemá súvislosti s plnením vojenských úloh, takáto udalosť, žiaľ, sa mohla stať aj doma. Zlyhal ľudský faktor.
V piatok previezli telo Miroslava Hajdúcha vládnym špeciálom z Peštiny na Sliač a po súdnej pitve v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici do Dolného Kubína, kde bol v pondelok so všetkými vojenskými poctami pochovaný. Velenie Armády SR ho povýšilo do hodnosti rotného in memoriam.
Presun spoločného česko-slovenského práporu, v ktorom pôsobil čatár Miroslav Hajdúch, do priestoru operácie sa uskutočnil vo februári 2002. V rámci mnohonárodnej brigády STRED pod operačným velením Armády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska zabezpečuje provinciálnu srbsko-kosovskú hranicu, zaisťuje bezpečné prostredie pre návrat vyhnancov a utečencov, spolupracuje s civilnou správou OSN, zaisťuje bezpečnosť národnostných menšín.
V priebehu dvoch rokov je Miroslav Hajdúch tretím profesionálnym vojakom, ktorý zahynul v mierových misiách na Balkáne.