VIERA LEGERSKÁ
Tým sa pre túto inštitúciu stalo budovanie skanzenu jednou z hlavných vedecko-výskumných úloh, ktorá postupne prerástla v profilovú. Národopisná expozícia odvtedy začala zamestnávať desiatky odborných pracovníkov, remeselníkov, stavbárov. Boli vypracované libretá a scenáre regiónov, ktoré mali postupne obohacovať expozíciu. Išlo o Kysuce-Podjavorníky, Oravu, Šariš-Poloniny, Zemplín, Hont-Gemer, Biele Karpaty-Ponitrie, Podunajsko, Záhorie, Turiec, Pohronie, Liptov a Spiš. Tvorcovia múzea sa usilovali, aby expozícia bola komplexnou a vedecky podloženou interpretáciou života a kultúry ľudu v minulosti. Tým prekonáva dnes už zastarané a jednostranne orientované pamiatkárske koncepcie, ktoré sa sústreďovali zväčša len na záchranu a ochranu stavebných pamiatok bez ich využitia v kultúre a vzdelávaní.
No v roku 1991 bola výstavba múzea preuršená. Išlo o dôsledok celospoločenských zmien po roku 1989. Tok finančných prostriedkov sa stenčil natoľko, že za ostatných desať rokov bolo možné v areáli múzea sprvu len odstraňovať dôsledky staveniska, skultúrňovať prostredie, cesty a len postupne formovať život v skanzene tak, aby v ňom návštevník našiel to, čo sa „v živom múzeu“ očakáva. Život. Nie kamenné exponáty, ale atmosféru, ktorá vťahuje, ktorá umožní byť súčasťou a nielen divákom pripravených podujatí a ktorá je pozvánkou pre ďalšie a ďalšie návštevy. Aj preto začali v Múzeu slovenskej dediny organizovať podujatia národopisného leta. Ide spravidla o monotematicky komponované nedele, ktoré vypĺňa program folklórnych súborov a skupín vždy na istú tému (Detská nedeľa, Hasičská nedeľa, Chvála chlebu, Michalský jarmok, Vianoce na dedine a podobne), predstavujú sa počas nich ľudoví výrobcovia, umelci i remeselníci s ukážkami ľudových výrob a súčasťou podujatí je tiež omša v kostole z Rudna. Tohto roku pracovníci múzea pripravili už XII. národopisné leto.
A čo budúcnosť? - S koncepciou celoslovenského skanzenu nehýbeme, - informuje riaditeľka SNM-EM v Martine Mária Halmová.
- Považujeme ju za platnú, no dnes sa sústreďujeme v rámci finančných možností na také zásahy, ktoré sú orientované na údržbu objektov, opravy striech, podláh, omietok, plotov, vykášanie plôch, obrábanie políčok, chov drobných hospodárskych zvierat tak, aby sme expozíciu zachovali v čo najlepšom stave a vhodnú na verejnú prezentáciu. - Na lepšie časy svitá aj v investíciách. Ukazuje sa, že bude možné dokončiť rozostavaný objekt vozárne z turčianskeho Moškovca. Rozložitá stavba, v ktorej má byť expozícia dopravných prostriedkov, má perspektívne slúžiť ako priestor pre „mokrú“ alternatívu programov a priestor okolo nej sa stane druhým centrom skanzenu. Teraz ním je len námestie pred krčmou z Oravskej Polhory. Pribudnú nové sociálne zariadenia, naplánované je i stavebné a expozičné dokončenie objektov z Dubového i Nolčova a ďalšie dobudovanie sietí, ktoré dnes limitujú sprístupňovanie ďalších častí múzea. Napríklad aj Liptova.
Domu pod holým nebom už, obrazne povedané, prestáva zatekať strecha.