Šesťgólová nádielka Námestovčanov v Istebnom

Na programe IV. ligy bolo oravské derby. Pre obidv

Istebňania však súpera z Námestova jasne predčili a udelili mu krutú prehru. Po minulej gólovej nádielke Tvrdošínčania aj napriek citeľnému oslabeniu zabojovali a povinne zvíťazili. Na čele súťaže sa drží B-mužstvo Ružomberka, ktorá už svoju pozíciu pravdepodobne nepustí. Vynikajúco sa darilo Oravcom v V. lige. Dolnokubínčania tentoraz doma nezakopli a po remíze Vrútok zvýšili náskok opäť na 4 body. Nešťastnú prehru utrpeli Lokčania, veď rozhodujúci gól inkasovali v nadstavenom čase.

Góly za domácich: Pánik 2, Gallo 2

Zostava: Kazík, Kliment, Garek (Maťoška), Koleják, Sučák, Kurčinka, Pavčo, Pavelek, Nemček, Gallo, Pánik

Po vysokej predchádzajúcej prehre nechceli Tvrdošínčania nechať nič na náhodu a od prvých minút sa do súpera pustili bez rešpektu. Už v 3. min dáva Pánik po prihrávke Pavču prvý gól. V 8. min Gallova hlavička išla tesne vedľa a v 20. min domáci po štandardnej situácii zvyšujú Gallom na 2:0. V 26. min Sučák vysunul Pánika, ktorý z polovice ihriska postupoval sám a zoči-voči brankárovi nebol pre neho problém streliť gól, čím upravil polčasový výsledok na 3:0. Valča v 1. polčase pôsobila bezradne a Kazíkovu bránu vôbec neohrozila. Tvrdošínčania mohli ešte prikrášliť výsledok, ale Gallove nožničky, Pavelekova šanca i následný závar pred hosťujúcou bránou zostali nevyužité. V 2. polčase sa Tvrdošín uspokojil s 3-gólovým vedením a po sérii trestných kopov súperovu bránu neohrozil. Osmelila sa aj Valča. Najskôr tvrdú strelu jej útočníka Kazík kryl a v 60. min hostia triafajú brvno. Nekoncentrovaní Tvrdošínčania ponúkli súperovi v 68. min príležitosť, ktorú Valča využila na zníženie. Po góle hostia ožili, ale Kazík mužstvo podržal a zlikvidoval dva samostatné nájazdy. Až potom sa Tvrdošín prebral a strely Pavča, Pánika a Kolejáka volali po góle. V 83. min zvyšuje Gallo v páde na konečných 4:1. Domácich možno pochváliť, skúsenejší hráči Pavčo, Koleják, Sučák a Pánik zobrali na sebe zodpovednosť a pri absencii niekoľkých stabilných futbalistov svojimi výkonmi strhli aj mladších chlapcov a dotiahli stretnutie do víťazného konca.

Milan Sirota

Istebné - Námestovo 6:0 (3:0)

Góly: Kosmel, Adamec, Hanko, Opatera, Peťko, Greguška

ŽK: Greguška, Opatera - Madleňák, Ratičák, Michaliga, Vráb, Paško

ČK: Peťko (Istebné)

Zostava domácich: Okoličány, Greguška, Drengubiak, Vicáň, Opatera, Plančo, Vrána (58. Peťko), Lacko (18. Kosmel), Brčák, Hanko, Adamec (71. Ondrek)

Zostava hostí: Ratičák, Dvorštiak, Jadroň, Pisarčík, Paško, Madleňák, Lipiak, Vráb, Polťák (62. Maniak), Hablák, Michaliga

Oravské derby sa začalo vo veľmi rýchlom tempe a útoky sa striedali na obidvoch stranách. Súperi sa snažili čo najskôr vsietiť vedúci gól a určiť tak ďalší priebeh zápasu. Ako prví ohrozili bránu Námestovčania. V 6. min mohlo otvoriť skóre Istebné, ale Drengubiak svoju príležitosť nevyužil. V 25. min sa za obranu hostí dostal Brčák, postupoval sám na bránu, jeho lob brankár Námestova zastavil rukou pred šestnástkou, za čo však videl len žltú kartu. Nasledujúci trestný kop zahral Plančo a jeho prihrávku premenil Kosmel na vedúci gól Istebného. V 27. min ďalší priamy kop, zahrávaný Plančom, zúžitkoval Adamec a zvýšil na 2:0. Domáci dirigent Plančo v 33. min opäť nezištne prihral Hankovi, ktorý pridal tretí gól Istebného. Námestovo sa snažilo, v poli hralo pomerne vyrovnaný futbal, ale pred domácou bránou pôsobili jeho hráči nedôrazným a bezzubým dojmom. V 40. min sa v dobrej príležitosti ocitol Hanko, ale jeho hlavičku brankár zneškodnil. Hneď z protiútoku mohlo Námestovo skóre skorigovať, Okoličány však bol proti. V 2. polčase sa hostia stále nevzdávali a pokúšali sa aspoň o zníženie nepriaznivého stavu. Pohrozili však hutníci, v 54. min opäť po trestnom kope Planču hlavičkoval Adamec len do brankára. Následne sa už Opatera nemýli a pridal štvrtý gól. Onedlho sa presadil aj striedajúci Peťko a Istebné už viedlo 5-gólovým rozdielom. V 74. min dobrú strelu Planču zo šestnástky námestovský gólman zlikvidoval. V závere došlo k roztržke medzi hráčmi, na ktorú doplatil Peťko červenou kartou za odplácanie. Dve minúty pred koncom sa dobre zorientoval v šestnástke Námestova Greguška a upravil na konečných 6:0. Istebné si za predvedený výkon víťazstvo zaslúžilo, i keď podľa predvedenej hry je pre Námestovo prehra veľmi krutá.

Milan Hančiak

Ostatné výsledky IV. ligy: Ružomberok B - Čierne 4:0, Trebostovo - Liptovský Hrádok 2:1, Martin B - Lisková 2:1, Bánová - Diviaky 2:1, Raková - Stráňavy 3:3

Góly za domácich: J. Maruniak, J. Orčo, Milan, Belo

Zostava: Maslo, Belo, Batuna (85. Puškáš), Gajdošík, Milan, Lacko, Kováč (71. Ondrík), Halák, J. Maruniak, Petrek, Orčo

Líder súťaže začal podľa predpokladov útočne a už v 11. min, po centri do šestnástky trafil Jozef Maruniak nechytateľne. Následne mali Dolnokubínčania ďalšiu šancu, no Batuna mieril len do brvna a odrazenú loptu poslal vedľa. Domáci futbalisti neustále súpera tlačili, mali územnú prevahu a ďalšie príležitosti na skórovanie. V 36. min vystrelil nebezpečne Maruniak, loptu však hosťujúci brankár vyrazil. Ojedinelá šanca Svätého Kríža sa zrodila v 40. min, strelu jej útočníka Maslo zlikvidoval. Hneď z protiútoku Dolný Kubín zvýšil svoje vedenie na 2:0, odkopávaná lopta hostí trafila Orča, od ktorého sa odrazila do siete. Gólový účet 1. polčasu uzavrel v 45. min Milan, jeho strela z trestného kopu prekvapila obranu i brankára hostí. Aj po prestávke pokračovali Dolnokubínčania v útočnej hre. Ich prvá nebezpečná sa zrodila v 61. min, kedy Belo s Orčom rozohrali peknú kombináciu, no chýbalo jej úspešné zakončenie. O 2 min neskôr dostal vynikajúcu prihrávku Orčo, krížnou strelou však bránu Svätého Kríža netrafil. Štvrtý gól domácich prišiel v 71. min, z rohového kopu Milana nadvihol loptu Batuna a voľný Belo sa už nemýlil. V 79. min sa z gólu radovali aj hostia. Dolnokubínčanov však inkasovaný gól nezabrzdil, pokračovali v aktívnej hre, akcie Orča a Petreka už však úspech nepriniesli. Juraj Feranc

Podbiel - Turany 3:1 (1:0)

Góly za domácich: Kočalka 2, Franko

Zostava: Novák, Šeling, Križo, Dančo, Drbiak, Kaplánek, Marton, Franko (Mintál), Kočalka, Hvizdák (Baláž), Batuna (Tomaga)

Úvodná 45-minútovka prebiehala za stálej prevahy domáceho mužstva, avšak svoj tlak Podbielčania dlho nevedeli využiť na strelenie vedúceho gólu. Podarilo sa im to až v 32. min, kedy Kočalka strelou z rohu šestnástky zabezpečil Podbielu vedenie. Aj druhý polčas začali domáci futbalisti aktívnejšie a už v 50. min zvýšil Franko zo skrumáže na 2:0. Následne Podbiel nepochopiteľne poľavil a v 68. min pykal. Po inkasovanom góle sa domáci prebrali, zvýšili aktivitu a vypracovali si niekoľko gólových šancí. Najbližšie ku gólu mal Drbiak v 72. min, pokutový kop však nepremenil. Tretí úspech Podbiel zaznamenal v 83. min, kedy Kočalka po prihrávke Martona upravil na konečných 3:1.

Eduard Bugan

Oravská Jasenica - Bešeňová 2:1 (0:1)

Góly za domácich: P. Čiernik, F. Novák

Zostava: M. Žofaj, F. Čajka, V. Madleňák, J. Feranec, M. Madleňák, M. Čajka, F. Novák, J. Godiš. P. Čiernik, Ľ. Čiernik, M. Vráb

Zápas sa z obidvoch strán začal opatrne. Postupne však preberali iniciatívu domáci, ktorí si vytvorili tlak, ale nedokázali ho pretaviť do gólového efektu. Najmä šance Ľubomíra Čiernika a Miloša Vrába mohli skončiť v sieti, ale súpera veľmi dobre podržal brankár. Naopak, presadila sa Bešeňová, ktorá sa v 34. min ujíma vedenia. Centrovanú loptu do pokutového územia domáci zadáci neodvrátili a Jób nemal problém otvoriť skóre. V 2. polčase Oravská Jasenica spresnila hru, hráči pridali na dôraze a súpera pritlačili na jeho polovicu. Vyrovnanie prišlo v 52. min, kedy rohový kop zahrával Čajka a Peter Čiernik hlavou nedal brankárovi žiadnu šancu. Domáci ešte vystupňovali tlak, Bešeňová občas pohrozila rýchlymi protiútokmi, ale obrana ich zvládla. Najkrajší okamih zápasu prišiel v 75. min, centrovanú loptu z ľavej strany nádherne trafil nožničkami Novák a vymietol pravý horný roh brány Bešeňovej. Do konca stretnutia už nepadol žiadny gól.

Roman Polák

Závažná Poruba - Lokca 2:1 (1:0)

Gól za hostí: Kadavý

Zostava: S. Kormaňák, Michalčík, Mišek, Jadroň, Špaglík (70. Feja), Kadavý (86. Jurky), Trnka, Sitárik, Paľo, Iliev, Vjatrák (90. Vajdiar)

Najskôr pohrozila v 9. min Závažná Poruba z priameho kopu. Vzápätí rovnako odpovedali hostia, strelu z priameho kopu tečoval Iliev, domáci gólman však loptu vyrazil. V 24. min kopala Závažná Poruba 2 rohy, ktoré poriadne zohriali hosťujúceho brankára. V 35. min Lokca prehráva 1:0, nekrytý domáci útočník poľahky zasunul loptu do siete. Druhý polčas začal úvodným tlakom hostí, ktorí v 50. min vyrovnali, z 12 m vymietol šibenicu Kadavý. Šancu domácich v 62. min Kormaňák zlikvidoval. O minútu neskôr založila Lokca rýchly protiútok, z ktorého však Kadavý hlavou presne nemieril. Nebezpečný bol aj nasledujúci priamy kop Trnku, jeho úmysel domáci brankár vystihol. O nešťastnej prehre Lokce rozhodla 90. min, kedy nekoncentrovaná obrana hostí zabudla na súperovho útočníka. Július Dulík

Ostatné výsledky V. ligy: Vrútky - Turčianska Štiavnička 2:2, Palúdzka - Dúbrava 4:0, Sučany - Liptovská Lužná 2:2