Snáď najbližšie k tomu bolo v roku 1968, keď Okrasný národný výbor v Dolnom Kubíne v súčinnosti s niekoľkými zainteresovanými podnikmi mal nielen vyhotovený kompletný projekt a odsúhlasené všetky potrebné povolenia i financovanie výstavby nového kúpeľného komplexu, ale na pozemky na Slanej Vode, určené pre výstavbu sa vtedy dokonca začal už navážať i prvý stavebný materiál. Prišiel však pohnutý august 1968 a všetko zastalo na mŕtvom bode. Financie dostali iného pána, ktorého nezaujímali solventní klienti - „kapitalisti“, a projekt bol pochovaný. Stavebný materiál opäť poodvážali, čo zostalo, postupne „dostalo nohy“. V roku 1990 sa pokúsili myšlienku kúpeľov oživiť niekoľkí miestni podnikatelia, zostalo však len pri dobrom úmysle.
Pred necelými dvoma rokmi sa do rovnakého tvrdého orieška pustilo Družstvo pre výstavbu kúpeľov Slaná Voda, spolupracujúc s agentúrou SARIO. Po niekoľkých rozsiahlych prezentáciách projektu pred investormi v USA, Londýne a Bratislave a znovuobnovení činnosti agentúry SARIO sa zdá, že konečne svitá na lepšie časy. Projekt, ktorého rozpočet je viac ako jedna miliarda korún, je totiž odkázaný na silného zahraničného investora. A toho nie je jednoduché nájsť.
Ešte tento týždeň však do Oravskej Polhory prídu zástupcovia potenciálneho investora z Holandska, ktorým sa projekt kúpeľov veľmi pozdáva, o jeho perspektíve, mieste v regióne a návratnosti investície sa však chcú presvedčiť na vlastné oči a urobiť si vlastný úsudok priamo na „mieste činu“. Investovať jednu miliardu korún nie je totiž ani pre najsolventnejšieho investora jednoduchý krok. (mp)