Tretí rok sa pre Hodinu deťom skončil mimoriadne úspešne, veď občania Slovenska prostredníctvom pôšt, bánk a bankomatov, telefonicky, cez internet či priamo v mzdových učtárňach zamestnávateľov prispeli na konto Hodiny deťom celkovou sumou 10 210 515 korún. Podľa slov manažerky Hodiny deťom Lucie Gvozdjákovej pri výbere jednotlivých projektov organizátori uplatňovali princíp regionálnej solidarity a minimálne 30% z vyzbieraných financií sa vrátilo späť do regiónov. V treťom ročníku Hodiny deťom, organizovanej Nadáciou pre deti Slovenska, predložili rôzne subjekty 302 projektov zameraných na podporu rozvoja aktivít a prevenciu, trojstupňovým procesom posudzovania ich napokon „prešlo“ 117 medzi nimi 4 projekty z oravského regiónu. Granty boli vybraným predkladateľom slávnostne odovzdané v bratislavskom divadle West minulý utorok 4. júna z rúk čestnej predsedníčky Hodiny deťom Emíle Vášáryovej.
Na Orave získali podporu projekty Rodičovského združenia pri Základnej škole Brehy II. v Námestove (Podpora kreativity a žiakov ZŠ - 74 560 Sk), Základnej školy v Babíne (Sme tu pre Vás - 37 200 Sk), Občianskeho združenia Cesty Nižná (Kúsok srdca - 79 340 Sk) a tiež Občianske združenie Nádej pre rodinu Dolný Kubín (rekreačno-poradenský pobyt pre náhradné rodiny - 113 000 Sk).
Ako povedala pre Našu Oravu Zdenka Veljačiková, spracovateľka a organizátorka projektu ZŠ Brehy, najnovšie podporené aktivity sú voľným pokračovaním projektu, ktorý získal sympatie a podporu už v minulom roku. Podpora kreativity u školopovinných detí, možnosť voľného výberu koníčka podľa skúseností získaných „na vlastnej koži“ počas tvorivých dielní, vedených rodičmi a učiteľmi a možnosť detí ovplyvniť výber zamerania dielní - to všetko si v minulom roku získalo srdcia „sídliskových“ detí na Brehoch. Podobne ako minulý rok, aj teraz pripravujú rodičia v spolupráci s učiteľmi Deň remesiel, v skutočnosti však ide o niekoľko dní, počas ktorých sa deti zoznámia s remeselnou tvorbou či zberateľskými koníčkami v 30-tich tvorivých dielňach. Podujatie organizátori pripravujú na október tohoto roku. Avšak už počas Dní mesta chystá škola detskú veselicu, na ktorú si žiaci vytvoria tematicky prepojené kostýmy a spestria nimi Hviezdoslavovo námestie i ulice mesta.
- Spoločne s angličtinármi pripravujeme aj prezentáciu sviatkov západných kultúr, - hovorí Zdenka Veljačiková. - Ameriku si pripomenieme Halloweenom, Dňom vďakyvzdania, Veľkú Britániu Veľkými palacinkovými pretekami, dramatická skupina pripraví divadlo v anglickom jazyku. Výtvarníci zas pripravujú vernisáže detskej tvorby a to nielen v škole, ale predovšetkým v meste obnovením minigalérie v cukrárni. Všetkými aktivitami sa snažíme pozdvihnúť krehké detské sebavedomie a prirodzený talent detí.
Kolektív ZŠ v Babíne sa v podporenom projekte zameral na prevenciu pred negatívnymi vplyvmi, číhajúcimi na deti počas prázdnin pod rúškom nečinnosti a nudy. - Pripravili sme letný pobyt pre 25 detí, ktoré by sme chceli „vyzbrojiť“ na funkciu lídrov pre 4 pracovné záujmové skupiny - športovú, hudobno-dramatickú, výtvarnú a tanečnú, - dozvedáme sa od spracovateľky projektu Mgr. Heleny Dopaterovej. - Podľa nás má zmysel pracovať najmä s deťmi vo vekových kategóriách od 9 do 12 rokov, starší už majú „svoju hlavu“ a „svoju pravdu“. Radi by sme podporili u detí nielen ich rozvíjajúce sa sebavedomie, ale predovšetkým pozitívne utváranie a prejavy dobrých medziľudských vzťahov. Už v minulom roku sme počas prázdnin s kolegami organizovali Prázdninové školské dvory, o ktoré deti prejavili veľký záujem, denne sa ich tu schádzalo okolo 45. V tejto aktivite by sme chceli pokračovať, všetko však závisí od financií. Hoci ich netreba veľa, bez nich sa to nedá. Medzi rodičmi sú mnohí, ktorí nás podporujú neustále ( napr. František Kurčina, Ing. Jozef Kurčina, Jozef Poleč, Ľubomír Kurčina či Jana Šilláková), ale oporu máme aj u mimoobecných podnikateľov, dovolím si povedať, dokonca väčšiu ako u domácich.