Víťazná nedeľa oravských mužstiev

ligový futbal

Na záver tohtoročnej sezóny predvádzajú oravské mužstvá vynikajúce výkony. Predposledná súťažná nedeľa sa im skvele vydarila. V oboch ligových súťažiach sa takmer všetci oravskí zástupcovia radovali z víťazstvá. Prehru si pripísala len Lokca, ktorá hrala derby zápas v Dolnom Kubíne. V obidvoch súťažiach je už takmer o všetkom rozhodnuté. Jasní sú už postupujúci i vypadávajúci. Zachránení by mali byť aj Námestovčania, potvrdiť to však ešte musia v poslednom kole, kedy na vlastnom trávniku privítajú druhú Liskovú.

14. Raková 25 2 7 16 20:59 13

Rakovej odpočítajú po skončení súťaže 9 bodov.

Najlepší oravskí strelci:

14 - Pavčo (Tvrdošín)

13 - Adamec (Istebné)

10 - Pánik (Tvrdošín)

Raková - Tvrdošín 2:3 (2:1)

Góly za hostí: M. Kubačka, Nemček, Pavčo (11 m)

Zostava: Kazík, Repka, Medvecký, Gallo, Koleják, Pavelek (Nemček), Pavčo, Pazúrik, Kurčinka, Pánik, M. Kubačka (Kliment)

V slušne hranom stretnutí si vybojovali hostia zaslúžené víťazstvo. Tvrdošínčania boli po celý zápas lepším mužstvom a po akcii Pazúrika dáva v 10. min umiestnenou strelou k tyči úvodný gól Michal Kubačka. Hostia potom poľavili, prestali hrať najmä v strede poľa, hráči Rakovej im zachytávali prihrávky a boli aktívnejší v osobných súbojoch. Rakovej sa podarilo vyrovnať v 14. min, kedy poľahky jej útočník obišiel stopéra Tvrdošína a brankár na prudkú strelu už nereagoval. V 31. min po peknej prihrávke Kolejáka sa v gólovej pozícii ocitol Gallo, ale na mokrom teréne loptu nespracoval. Do prestávky sa už hralo len v strede ihriska bez vážnejšieho vzruchu pred obidvoma bránami. Tesne pred odchodom do kabín však domáci predsa skórovali a zvýšili na 2:1. V 2. polčase Tvrdošínčania zvýšili aktivitu a striedajúci Nemček po skrumáži vyrovnáva. Smoliarsky zápas odohral Pavčo, ktorému sa nepodarilo vsietiť gól ani z najvyloženejších šancí, pričom nastrelil aj spojnicu. Pri ďalších šanciach dobre zabojoval Kurčinka, ktorý bol v 73. min po samostatnom úniku v šestnástke Rakovej faulovaný a nariadenú penaltu Pavčo premieňa. Raková si v 2. polčase nevypracovala žiadnu šancu a hostia z Oravy zahodili, čo sa dalo. Víťazstvo Tvrdošína mohlo byť oveľa vyššie, keby boli oravskí hráči v koncovke presnejší.

Jozef Ženčuch

Istebné - Čierne 2:0 (1:0)

Góly: Adamec (11 m), Plančo

ŽK za domácich: Kosmeľ, Hanko, Opatera

Zostava: Okoličány, Ondrek, Hanko, Greguška (Badáň), Opatera, Plančo, Kosmeľ (Čipčala), Drengubiak, Brčák, Macko, Adamec

Zápas sa začal obojstranne vo vlažnom tempe a hra sa väčšinou odvíjala medzi šestnástkami. Až do 30. min sa hral nezáživný futbal. Následne prenikol po ľavej strane do šestnástky hostí Macko, ktorého obranca Čierneho zastavil len za cenu faulu. Nariadený pokutový kop premenil Adamec na vedúci gól Istebného. O 2 min po rohovom kope mohol zvýšiť Hanko na 2:0, ale jeho tvrdú strelu z prvej pod brvno brankár vytlačil na roh. Do konca 1. polčasu sa už nič vážnejšie neudialo. Po prestávke sa osmelili aj hostia a viackrát zaútočili na bránu domácich. V 60. min odpískal rozhodca problematický pokutový kop proti Istebnému, brankár Okoličány ho však bravúrne zneškodnil. Po tomto momente hra opäť upadla do priemeru. V závere domáci tréner vystriedal dvoch hráčov a práve striedajúci Badáň v poslednej minúte ušiel po pravom krídle a jeho perfektný center do malého vápna umiestnil Plančo do siete, čím uzavrel skóre zápasu na 2:0. Milan Hančiak

Trebostovo - Námestovo 1:3 (0:0)

Góly za hostí: Michaliga 2, Vráb

Zostava: Adamčík, Dvorštiak, Jadroň, Pisarčík, Paško, Madleňák, Lipiak, Vráb, Janoľ, S. Maruniak, Michaliga

Prvý polčas sa odohrával väčšinou medzi šestnástkami s náznakmi šancí na obidvoch stranách, ktoré dobre chytajúci brankári, niekedy síce s námahou, ale predsa zneškodnili. Domáci v prvej 45-minútovke akoby neboli vo svojej koži, čo však hráči Námestova nedokázali využiť. Vypracované šance buď zbrklo zahodili, alebo netrafili už opustenú bránu. Strely, už smerujúce na bránu Trebostova domáci gólman poľahky zlikvidoval. Druhý polčas využili Námestovčania po troch pekných krídelných akciách na strelenie troch gólov a bolo po zápase. V posledných 15. min Trebostovo hostí pritlačilo a spoľahlivo chytajúci Adamčík pustil za svoj chrbát len jeden gól.

Karol Polťák

Ostatné výsledky IV. ligy: Lisková - Liptovský Hrádok 2:0, Martin B Belá - Diviaky 3:0, Bánová - Stráňavy 3:0, Ružomberok B - Valča 13:0

Góly: Orčo, Belo, J. Kováč - Trnka, Kaprálik

Zostava domácich: Maslo, Belo, Batuna (35. L. Kováč), Gajdošík, Milan, Lacko (55. Harkabúzik), Majzel (84. Ondrík), Maruniak, J. Kováč, Orčo

Zostava hostí: Kormaňák, Paľo, Mišek, Jadroň, Špaglík (45. Feja), Kadavý, Trnka, Sitárik, Iliev, Kaprálik, Vjatrák (45. Jurky)

Úvod oravského derby bol obojstranne opatrný. Hostia sa od začiatku snažili hrať otvorený futbal a svoju snahu spečatili v 13. min úvodným gólom. Po odpískaní faulu tesne pred šestnástkou Dolného Kubína si loptu postavil Trnka a z priameho kopu poslal Lokcu do vedenia. Vzápätí mal príležitosť Batuna, jeho strela len tesne minula bránu hostí. V 18. min kopali Dolnokubínčania z ľavej strany roh, odvrátená lopta sa dostala ku voľnému Orčovi, ktorý zblízka vyrovnal. Ďalšia šanca Dolného Kubína sa zrodila v 37. min, centrovanú loptu poslal Batuna tesne nad bránu. Do prestávky sa hral obojstranne útočný futbal, gól už však nepadol. Do 2. polčasu nastúpili domáci s jasným úmyslom, rozhodnúť stretnutie vo svoj prospech. V 52. min nebezpečne vystrelil spoza šestnástky Maruniak, no mieril tesne vedľa. Veľkú šancu mali v 66. min Lokčania, ale Paľovu strelu do odkrytej brány Maslo dokázal ešte chytiť. Po centri z pravej strany v 78. min išiel nebojácne do súboja Gajdošík, jeho hlavička však skončila tesne nad bránou Lokce. Vzápätí sa Dolnokubínčania ujali vedenia, po pravej strane potiahol loptu Belo, jeho následná strela sa brankárovi skĺzla a po odrazení od žrde skončila v sieti Lokce. O 2 min už domáci vyhrávali 3:1. Po pravom krídle unikol Majzel a jeho center Ján Kováč usmernil nechytateľne pod brvno. Záver duelu už patril Lokčanom. Prvú šancu v 87. min ešte nevyužili, ale po následnej o minútu neskôr znížili po hlavičke Kaprálika na konečných 3:2. Juraj Feranc

Podbiel - Liptovská Lužná 5:2 (1:0)

Góly za domácich: Drbiak 2, Dančo, Zrnčík, Križo

Zostava: Novák, Križo, Drbiak, Šeling, Dančo, Kubášek, Marton (Baláž), Kaplánek, Franko (Hvizdák), Kočalka, Zrnčík

Stretnutie začali aktívnejšie hostia a do 21. min držali s Podbielčanmi otvorenú hru. Následne domáci zaznamenali svoj prvý úspech, Kočalkov roh našiel Zrnčíka, ktorý predĺžil na Danča a po jeho strele Podbiel viedol 1:0. Až do konca 1. polčasu domáci súpera neustále tlačili, šance Kubášeka, Danča a Kočalku však už ďalší gól neznamenali. Aj úvod 2. polčasu patril Liptovskej Lužnej, ktorá gólom Veselovského vyrovnala. Podbiel odpovedal v 58. min, kedy po rohovom kope Zrnčíka upravil na 2:1 Drbiak. O 6 min neskôr už domáci viedli 3:1, po prihrávke Kočalku skóroval Zrnčík. Onedlho už Podbiel vyhrával o 3 góly, svoj druhý gól vsietil Drbiak po rohovom kope Kapláneka. V 75. min sa hosťom podarilo znížiť po neodpískanom postavení mimo hry. Záver duelu patril Podbielu, v 89. min upravil Križo po rohovom kope Zrnčíka na konečných 5:2. Najslabším článkom zápasu boli rozhodcovia, ktorí sa všemožne snažili o výhru hosťujúceho družstva. Liptáci však podali veľmi slabý výkon a z Oravy mohli odísť aj s oveľa väčšou nádielkou.

Eduard Bugan

Sučany - Oravská Jasenica 2:4 (1:2)

Góly za hostí: Godiš 2, Ľ. Čiernik, M. Madleňák

Zostava: M. Žofaj, J. Madleňák, V. Madleňák, M. Laštík, M. Madleňák, J. Feranec, J. Jurana, J. Godiš, P. Čiernik, Ľ. Čiernik, M. Vráb

Zápas začali lepšie hostia, ktorí sa už v 5. min ujímajú vedenia. Po samostatnej akcii sa prezentoval Godiš a strelou k ľavej tyči z hranice šestnástky prekvapil domáceho gólmana. Sučanom sa podarilo vyrovnať v 30. min Hudecom, ktorý prenikol do otvorenej obrany Oravskej Jasenice a pohodlne skóroval. V 40. min sa hostia opäť ujímajú vedenia Godišom, ktorý odrazenú loptu z prvej posiela za chrbát brankára. V úvode 2. polčasu Oravská Jasenica zvyšuje vedenie na 3:1, peknú prihrávku Feranca za obranný val Sučian zúžitkoval Ľubomír Čiernik. V 52. min znižujú domáci na rozdiel jedného góla opäť Hudecom. V 76. min Mário Madleňák stanovil konečný výsledok na 4:2, svoj prienik po pravej strane zakončil strelou ku vzdialenejšej tyči. Roman Polák

Ostatné výsledky V. ligy: Palúdzka - Svätý Kríž 3:1, Vrútky - Turany 4:2, Závažná Poruba - Bešeňová 3:1