G. Mesežnikov je prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a v súčasnosti patrí medzi renomovaných slovenských politológov a analytikov. To mu otvára dvere do médií, odkiaľ ho môžu poznať nielen v oravských mestách a dedinách. IVO je nezávislé občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1997 z iniciatívy slovenských politológov, sociológov a ekonómov. V inštitúte dnes pracuje 13 ľudí, okrem toho má množstvo spolupracovníkov nielen na akademickej pôde. Každý z nich sa profesionálne snaží skúmať spoločenskú situáciu, poukazuje na nedostatky a ponúka návrhy riešení. Živá diskusia, ktorá sprevádzala minulotýždňové stretnutia predmaturitných tried s G. Mesežnikovom na SPŠ I. Gessaya a Gymnáziu v Tvrdošíne svedčila o záujme mladých ľudí z Oravy o spoločenský život. Otázky študentov sa týkali najmä korupcie, integračných snáh Slovenska do EÚ a NATO, zvedavosť mladých neobišla ani preferencie politických strán i súčasnú napätú predvolebnú atmosféru.
- Čo sa stane s obyvateľmi Slovenska, ktorí pracovali v zahraničí ilegálne a colné úrady danej krajiny im udelili zákaz vstupu do európskych krajín na päť rokov? Po prijatí SR do EÚ sa prakticky ocitnú na jej území. Nebudú potom zo Slovenska vyhostení? - pýtali sme sa s úsmevom.
- Bude im udelená amnestia a je to vyriešené, - znela odpoveď.
Ak sa medzi priateľmi bežne otvorí diskusia o súčasnej politike, obyčajne sa končí slovami: „Neverím už žiadnemu politikovi. Po voľbách sa aj tak nič nezmení, prídu iní, ktorí rozkradnú ešte aj to, čo zostalo!“ Občania chtiac-nechtiac vnímajú politiku ako špinavú záležitosť. Pojmy ako pravda, politická zodpovednosť, mravnosť, spoločné dobro sa z politiky vytrácajú. Čo je podľa vášho názoru príčinou takéhoto stavu?
- Sklamanie občanov z politiky často pramení z nesplnených očakávaní, z konfliktov, škandálov a rôznych politických káuz. Predsa je dôležité, že u nás funguje demokratický systém, ktorý dáva občanom možnosť ovplyvniť spoločenský vývoj voľbou svojich zástupcov. Dnes veľa sklamaných ľudí zvažuje, či vôbec pôjde k voľbám. Myslím si však, že úplne podľahnúť skepse a zostať v deň volieb doma by znamenalo zriecť sa možnosti ovplyvniť vývoj v krajine želateľným smerom. -
Stretnutia a diskusie mali medzi študentmi pozitívny ohlas. Stretli sa s človekom, ktorý napriek priezvisku a miestu svojho narodenia (Rusko) vníma Slovensko a našu spoločenskú situáciu ako svoju. Analyzuje, upozorňuje, ponúka riešenia... Ako sám povedal, o budúcnosť sa nebojí, pretože mladí z Oravy ho príjemne prekvapili svojím záujmom nielen o politiku. Ktovie, možno sa v budúcnosti s niektorými z nich stretne aj ako kolega.
Vladimír Buzna