O vypadávajúcom ešte nie je rozhodnuté

oravská futbalová súťaž - I. trieda

Ešte pred záverečným kolom sezóny si futbalisti Trstenej poriadne skomplikovali situáciu. Ocitli sa v zostupovom ohrození a na záchranu potrebovali v domácom prostredí proti postupujúcej Nižnej aspoň remizovať. Nádej tak ešte svitla Breze, ktorá vo Veličnej zvíťazila a čakala na zakopnutie Trstenčanov. To sa nekonalo a po remíze 3:3 definitívne do II. triedy vypadáva Breza.

V ostatných zápasoch už takpovediac o nič nešlo a mužstvá si mohli schuti zahrať. Bohaté na góly boli stretnutia v Dlhej nad Oravou a v Oravskom Veselom, kde padlo po 7 gólov. Naopak, gólovo chudobný bol duel v Oravskom Podzámku, padol tu iba jeden gól. Úlohu kanoniera potvrdil v poslednom kole dvoma gólmi Pavol Bača a s 29 presnými zásahmi sa stal najlepším strelcom súťaže.

160 divákov

Skóre hornooravského derby otvoril v 30. min po chybe domáceho brankára Sirota. Do prestávky sa podarilo Trstenej ešte vyrovnať, v 45. min sa zo značky pokutového kopu nemýlil Bieľak. V 1. polčase boli Nižňania lepším mužstvom, zahadzovali jednu šancu za druhou a sieť Trstenej už nerozvlnili. Do 2. polčasu nastúpili domáci s jasným úmyslom strhnúť zápas na svoju stranu. Ich plány sa začali napĺňať v 51. a 60. min, kedy vyhrávali 3:1. Budúci účastník V. ligy sa však nevzdával a zabojoval. Po samostatnom prieniku v 80. min znížil Bača na 3:2 a v poslednej minúte hlavička Baču z rohového kopu znamenala deľbu bodov.

Oravskývský Podzámok - Žaškov 1:0 (0:0)

Gól: L. Lizák

Rozhodovali: Kachút, Troják

100 divákov

Futbalisti Oravského Podzámku sa so súťažou chceli na domácej pôde rozlúčiť víťazstvom. Po šnúre siedmich zápasov bez prehry, keď na ich kopačkách nechalo svoj skalp aj postupujúce mužstvo Nižnej, verili, že podobný výsledok by mohli uhrať aj s porovnateľne silným tímom Žaškova. Začali teda ofenzívnejšie, pričom v obrane tiež nič nenechávali na náhodu. Žaškovčania na to odpovedali rovnakou kartou. Väčšinu času sa hralo v strede ihriska, odkiaľ sa obidve mužstvá kolmými prihrávkami snažili prekvapiť súperovu obranu. Darilo sa najmä domácim, ktorí si v priebehu 1. polčasu vypracovali niekoľko pekných gólových príležitostí. V 2. polčase tempo hry upadlo. Spôsobili to nezvyčajne vysoké teploty a množstvo zranení, ktoré si hráči nazbierali v priebehu dlhej súťaže. Pekné rýchle akcie na dlhé minúty vystriedalo množstvo nakopávaných lôpt, z ktorých ani jedno mužstvo nič nevyťažilo. Až v závere zápasu hra opäť ožila. Hráči oboch celkov vycítili, že získať tri body v tomto stretnutí nie je nemožné. Išli na to rýchlymi kolmými akciami, ktorým chýbal len potrebný moment prekvapenia. Bližšie ku streleniu gólu sa opäť dostávali hráči Oravského Podzámku, ktorých však v rozhodujúcich chvíľach strelecká šťastena opúšťala. Až napokon v 90 minúte si to rozmyslela, v skrumáži v šestnástke hostí sa najlepšie zorientoval Lukáš Lizák. Z ťažkého uhla prestrelil hlavou skupinu, na bránkovej čiare stojacich, hráčov Žaškova a rozhodol o najtesnejšom víťazstve futbalistov spod hradu. Domáci tak, po nevydarenej jeseni a nepresvedčivých výkonoch v úvode jarnej časti súťaže, splnili svoj hlavný cieľ - umiestniť sa v strede tabuľky. Dokonca sa im to podarilo šnúrou ôsmich neprehratých stretnutí, ktorú len málokto pokladal za možnú. (mu)

Vavrečka - Krivá 4:0 (1:0)

Góly: J. Holub, Šeliga, Žuffa, Minárik

ŽK: Hurák - M. Holub, Matis

ČK: Polčic

Rozhodovali: Bajdich, Štrbáň, Ďurčák

100 divákov

V 1. polčase videla prítomná hŕstka divákov futbal priemernej úrovne. Jediný gól zaznamenal v 11. min Jaroslav Holub strelou spoza šestnástky. Následne sa Krivej síce podarilo vyrovnať, no pre faul útočníka na domáceho brankára rozhodca gól neuznal. Po rozohraní lopty si hosťujúci Polčic neudržal jazyk za zubami a po urážke rozhodcu išiel predčasne pod sprchy. Po prestávke sa Vavrečka podstatne zlepšila, hrala pekný kombinačný futbal a konto Krivej zaťažila ďalšími troma gólmi. V 53. min Šeliga hlavou prehodil brankára, po úniku a krížnej strele Žuffu v 69. min Vavrečka vyhrávala 3:0 a na konečných 4:0 po vyšachovaní obrany Krivej upravil Minárik. V závere zápasu ešte pohrozila Krivá, ktorej hráč nastrelil brvno. (jv)

Zuberec - Oravská Poruba 1:1 (1:1)

Góly: M. Filek - Baláž

ŽK: Šimičák, Šiška, Štech

ČK: Šiška - Hucko

Rozhodovali: R. Reguly, Strežo, Holub

200 divákov

Pod Roháčmi sa hral veľmi rýchly a technický futbal. Hostia od samotného začiatku hrali variabilne a Zuberčanov nepúšťali do vyložených šancí. Oravská Poruba udrela v 5. min, najlepší hráč na ihrisku Baláž technickou strelou prekvapil všetkých a hostia viedli 1:0. Po góle domáci prevzali taktovku do svojich rúk a po centri Šišku záložník Zuberca Maroš Filek krásnou strelou pod brvno vyrovnal na 1:1. V 1. polčase mali Zuberčania viac z hry, ale gól už nepridali. Po prestávke začal úradovať hlavný rozhodca Roman Reguly a pre jeho nepresné verdikty vznikla na ihrisku veľká nervozita. Doplatili na to Šiška a Hucko červenými kartami. Následne vrhol Zuberec všetky sily do útoku a šance Jančuru a kapitána Parižu v 80. min volali po víťaznom góle. V tomto zápase hrali obidve mužstvá veľmi kvalitný futbal, ktorý sa musel divákom páčiť.

(mš)

Dlhá - Zubrohlava 5:2 (3:0)

Góly: R. Zrnčík, Ťapák, Kožienka, Bracho, Šeling (11 m)- Mokošák, Gerek

ŽK: P. Ťapák, P. Murín, P. Bracho - Martauz, Lešňovský

Rozhodovali: Ondruš, Horváth, Ľ. Šalata

150 divákov

Domáci futbalisti začali posledný duel sezóny vynikajúco, vytvorili si tlak, z ktorého pramenili prvé tri góly. Prvý padol už v 10. min po rohovom kope, kedy loptu vyrazenú brankárom Róbert Zrnčík na druhýkrát dopravil do siete. Po strele Petra Ťapáka z vnútra šestnástky už Dlhá viedla 2:0 a na polčasových 3:0 upravil Rastislav Kožienka. Po prestávke Dlhá poľavila, čo hostia využili na strelenie dvoch gólov po rýchlych brejkoch. Zubrohlava mohla súperovho gólmana prekonať aj viackrát, no v bráne Dlhej sa skvelým výkonom blysol František Kuva. Potom už domáci futbalisti hru kontrolovali, pridali ešte dva góly a víťazstvo z rúk nepustili.

(mk)

Veličná - Breza 1:2 (1:0)

Góly: Holub - Večerek, Nodžák

Rozhodovali: Živčic, Šuvada, E. Bakala

140 divákov

Vo Veličnej sa hral zápas priemernej úrovne. V prvej polovici stretnutia boli domáci lepším mužstvom a gólom Holuba sa ujali vedenia. Ďalšie príležitosti Sučáka, Holuba a Čipčalu zostali už nevyužité. Po prestávke začala aktívnejšie opäť Veličná a mala miernu prevahu. V závere sa však šťastie priklonilo na kopačky hosťujúcich futbalistov, ktorí gólmi v 70. a 85. min otočili skóre na konečných 1:2.

(ab)

Oravské Veselé - Párnica 4:3 (2:2)

Góly: P. Rieger 2, Križ, Resutík - Slosarčík (11 m), Laura, Nitrianský

ŽK: Kvasničák, Kurek - Kubačka, Nitrianský

Rozhodovali: Loffay, Bandík, Maškara

150 divákov

Domáci diváci videli od svojich hráčov „až“ 40 min dobrého futbalu. Hneď od 1. min začalo Oravské Veselé zápas tlakom a v 7. min sa radovalo z prvého gólu Petra Riegra. Postupne ešte viac súpera pritlačili na svoju polovicu a zahadzovali šancu za šancou. Druhý gól domáci pridali v 20. min opäť Petrom Riegrom. Následne im akoby ubúdlo síl a hra sa začala pomaly vyrovnávať. Párnica využila zaváhanie domácich a do prestávky stihla stav stretnutia vyrovnať. Prvý gól domácich vsietil Slosarčík z jedenástky a na 2:2 upravil Laura. Druhý polčas začali lepšie hostia a v 47. min sa ujímajú vedenia. Od tohto momentu Oravské Veselé prebralo hru, no hralo iba 20 min, počas ktorých pridalo dva góly. Najskôr prekonal hosťujúceho gólmana Križ a po najkrajšej akcii otočil vedenie Resutík. Domáci nevyužili ďalšie šance. Od 70. min sa hra vyrovnala a prebiehala medzi šestnástkami. Obidvaja súperi si do konca stretnutia vypracovali ešte po jednej príležitosti. (dr)