V necelej polovici oravských lesov vykonávajú ažbu Štátne lesy SR, š. p. Banská Bystrica, o ostatné sa delia urbárske spoloenstvá, súkromní vlastníci lesa, cirkev, TANAP... Okrem majiteov a správcov lesa však drevo aží aj množstvo súkromných podnikateov, kupujúcich túto surovinu od vlastníkov ešte „na koreni“. Pre vonkajšieho pozorovatea ide o vemi neprehadnú problematiku, ale ani pri pohade zbližša sa nejaví príliš jasnejšie. Všetky drevospracujúce firmy na Orave, ktoré sme kontaktovali, majú vo väšej i menšej miere starosti s nákupom dreva priamo v regióne. Dlhodobejšie kontrakty sa tu dajú uzatvori jedine s Lesmi SR. š. p. Banská Bystrica, Odštepným závodom Námestovo, urbárske spoloenstvá a súkromníci sa podobným zmluvám bránia.
- Preo by sme mali predáva guatinu von, ke sme spoluvlastníkmi píly? To by sme sa v podstate sami pripravovali o prácu a tým aj o as zisku, - povedal nám Jozef Dižo, vedúci Spolumajitestvo bývalých urbarialistov, pozemkové spoloenstvo v Podbieli. - Naša píla dokonca drevo na porez ešte i nakupuje a na vagóny nakladáme výlune rezivo, aj z neho vea zostáva na Orave, najmä v Dolnom Kubíne, kde sa alej spracúva. Rezivom zásobujeme aj domáci Drevodom. -
- Už dvadsa rokov je na Orave nedostatok dreva na spracovanie, ale dá sa poveda, že v posledných rokoch ho je stále menej, dokonca aj u takého vekého podniku, akým sú štátne lesy, - hovorí zo skúsenosti Karol Piták, riadite Píly v Oravskej Polhore, jednej z najväších píl na Orave. Nielen poda jeho slov sú vekým problémom regiónu súkromní podnikatelia, nakupujúci guatinu od rôznych subjektov. A hoci ich živnostenský list väšinou zaha aj spracovanie drevnej hmoty, nedotknutá guatina putuje zo skládky rovno na najbližšiu železninú stanicu a k tomu zákazníkovi, ktorý dá viac. Kto by uvažoval nad zamestnanosou i prosperitou v regióne, ve na Slovensku predsa funguje trhový mechanizmus! Aby sme však z nich niektorému nekrivdili, drevnú hmotu ponúkajú aj domácim spracovateom, už ale o 100 - 200 Sk drahšie... Tieto fakty nám potvrdili aj pracovníci nákladnej prepravy na železnici. Ak nepoítajú dodávky štátnych lesov do SCP Ružomberok, prepravu guatiny z Tvrdošína, Podbiela i Oravského Podzámku objednávajú vo väšine súkromní podnikatelia.
- Vôbec by som sa neudoval, ak by naši podnikatelia vyvážali drevo aj do zahraniia, - dozvedeli sme sa od Ing. Tibora Badína, odborného referenta odboru PPLH na OÚ v Dolnom Kubíne. - Ve kým nás riadi ministerstvo vnútra a zabezpeujeme plnenie agendy poda platnej legislatívy pre ministerstvo pôdohospodárstva, licencie na vývoz dreva vydáva ministerstvo hospodárstva. Myslím, že to hovorí za všetko, k tomu už niet o doda.
Nikto „zhora“ však nemôže kontrolova a diktova to, na o môžu ma vplyv jedine lenovia subjektov. Ve v nejednom z drevárskych podnikov v regióne, ak by mal dostatok dreva, by mohli by zamestnané aj ich deti, žiaden producent dreva by na tom netratil, iba ak....
Orava je regiónom, kde je takmer isté, že vo „fachu“ každý každého pozná. A kým tu väšina zainteresovaných subjektov i súkromných vlastníkov tvrdí, že surovinu nepredáva „von“, ale domácim spracovateom, je pravdepodobné, že v prípadoch predaja väších objemov drevnej suroviny priekupníkom sa asto stavajú do pozície mtveho chrobáka i pštrosa s hlavou strenou do piesku. A zatia si za chrbtami jeden o druhom potichúky pošepkávajú, kto s kým a o aký podiel na zisku sa s ktorým priekupníkom podelil.
Melánia Pastvová