Nezávidíte ostatným kazom, kolegom pekné, nové murované kostoly? – opýtali sme sa evanjelického kaza ThB. Bedricha uriša. Už 45 rokov spravuje farnos v Istebnom. - oby nie. Náš je však raritou. Je jedným zo štyroch drevených artikulárnych kostolíkov na Slovensku, ktoré sa zachovali na pôvodnom mieste. A som tu takú dlhú dobu aj kvôli manželke, v Istebnom sa narodila, tu žijeme.
História kostolíka sa viaže ku koncu 17. storoia, kedy zaala opä ožíva reformáciou potlaená luteránska cirkev. Šopronský smen v roku 1681 okrem náboženskej slobody evanjelikom vrátil aj 50 z 888 zhabaných kostolov a stanovil podmienky výstavby nových. Museli by drevené, nemohli ma základy, vežu, hradby ani zvonicu. O 8 rokov po vydaní Šopronských artikulov v roku 1689 bol postavený artikulárny kostolík v Istebnom. Tristodvadsatri rokov prežil. Má pevné základy vo viere.
- Pod ochranou Božou a v tieni košatých líp sa zachoval dodnes, - hovorí 77-roný správca farnosti. - Prežil mnohé boje, ažkú i zvláštnu dobu. Neskôr bola doba vonejšia. Veriaci pristavili zvonicu, postavili stavbu na základy. V roku 1731 mal takú podobu ako dnes. V kryptách v jeho útrobách sú pochovaní mnohí kazi, richtári, zaslúžilí inovníci obcí, patriacich pod istebniansku farnos.
- Farnos mi bola zverená v ase, ke sa vybudoval hutnícky závod. Dovtedy bolo Istebné isto evanjelická obec, do nových bytov na sídlisku však prišlo kvôli práci vea udí z hornej Oravy, ale aj z iných katolíckych oblastí.
Akí udia prišli?
- Niektorí si priniesli pevnú vieru, iní ahostajnú. Ale to je všade.
Zub asu úraduje, preto pravidelná údržba je nevyhnutná. Ostatná väšia oprava dreveného kostola bola pred desiatimi rokmi. Obania vymenili strechu, trámy a dlažbu.
Aj ke kostolík prežil tri storoia, nikdy nepotreboval mreže. - Zaiatkom devädesiatych rokov minulého storoia sme boli upozorovaní na krádeže v kostoloch, na potrebu zabezpeenia cenných predmetov. No udia vždy hrozbu zmenšujú a tak sme to odkladali, - hovorí Bedrich uriš. - Po vlámaní sa do kostola, krádeži sošiek evanjelistov z kazatenice a vandalským vytrhnutím niekokých obrazov z empory sa našiel aj as, aj peniaze, aj ochota. Za pár dní boli mreže na všetkých prízemných oknách. alší vandali ho však navštívili hornými oknami.-
Železné mreže sú dnes doplnkom, ktorý nezdobí kostol. „Zdobí“ spolonos.
- Kostol je nemý svedok doby. My sme však tiež prežili isté medzníky. Jeden za všetky: V ase komunizmu nám zakázali ui mládež, pretože vraj „Kazi uiaci náboženstvo, môžu deti nakazi. Každý by povedal – duchovne. Nie! Chodili sme na prehliadky a - dostali preukaz s textom Schopen práce v potravinárstve. Aké rôzne pojašené nápady mali vtedy udia...
Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ