Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Miestnym korzom sa pomaly bude dať nazvať nová rozostavaná ulica. Už štvrtou etapou pokračuje obec v

Úastníci študijného pobytu v Kanade, organizovanéh

Slovo kompetencia dnes máta naše úrady. V Kanade nie, nepoužívajú ho, hoci prešli tým istým procesom prenosu kompetencií z federálnej a provinnej vlády na miestnu a regionálnu samosprávu. Latinské slovo kompetencia, iže právomoc zamenili za slovné spojenie služby obanom. Všetky stupne samosprávy, ktoré sme poas študijného pobytu v Kanade navštívili, používali hrdo slovné spojenie služby obanom.

Všimnime si na jednoduchom príklade, akú majú naši úradníci moc. Ke sa konene v stránkový de (prvé obmedzenie) dostanete k dverám kancelárie úradu (druhé obmedzenie) a otvoríte ich, narazíte na pult (tretie obmedzenie, i dôkaz moci). Prídete do kanadskej úradovne a – chýbajú dvere, vidíte priamo pracoviská, dokonca i na takom oddelení ako sú financie.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ke sa v mnohých prípadoch nedalo porovnáva Slovensko a Kanada, princíp rozvoja je všade ten istý. Sny, fantáziu a realitu pretavi cez strategické plánovanie a dielie plány zrealizova.

V meste Burlingtone to mali jednoduchšie. Ich problémom bolo, aby sa rozvoj nezastavil, my ho potrebujeme naštartova. V iných navštívených oblastiach klesli z viac ako 20-percentnej nezamestnanosti na šes. Priam sa chopili bohatstva generácie imigrantov, ktorá už dnes zaína pomýša na odchod z vekomiest na tichšie miesta v Prince Edward County. Návšteva domova dôchodcov v regióne Peel vyvolávala úžas nielen architektonickým riešením miesta na dožitie, ale aj profesionálnym prístupom skombinovaným s láskou tých, ktorí sa o jeho obyvateov starajú. V ase našej návštevy sa tu konala módna extravagancia. Vôbec poskytovanie sociálnych služieb je doslova vyšperkované. Mesto Kawartha Lakes malo kedysi 16 miestnych samospráv, dnes jednu pre 72 000 obyvateov stálych a 27 000 chalupárov. Jeho predstavitelia hovoria, že sa spojili, aby veci lepšie fungovali a aby ušetrili peniaze. Taká veká komunita už dokáže priláka investorov i pracovnú silu. Zatiao tu mali amalgamáciu, iže spojenie obcí, nariadené, jedenástka miestnych samospráv v regióne Prince Edward County si ju od vlády vyžiadala. Najväšia obec mala predtým nad 5000 najmenšia ani 620 obyvateov. - Bolo to ažké obdobie, - hovorí predstavite súasnej samosprávy, ale zjednodušil sa systém riadenia, vekos umožuje samospráve, aby bola efektívna, sme schopní poskytova lepšie služby tým, ktorí platia dane. Na pôde úradu regionálnej samosprávy Halton nám jej predstaviteka gratulovala k demokratickému a mierovému rozdeleniu eskoslovenska, tu sme sa prvýkrát, od vedúceho odpadového hospodárstva, dokali i uznania za najlepší hokejový tím na tohtoroných majstrovstvách sveta. Región sa koncentruje na zdravie, prosperitu a bezpenos obanov, zabezpeuje dodávky vody, zber a triedenie odpadu, prvú zdravotnícku pomoc, v spolupráci s provinciou má na starosti i verejné zdravotníctvo, starostlivos o starších udí, asistuje podnikateským subjektom a plánuje dlhodobý rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

O om je rivalita

Hoci reforma verejnej správy prebieha za oceánom už sná 50 rokov, skutone živo je a bolo v Ontáriu ostatných pä až šes rokov. Samozrejme, že menšie samosprávy boli proti zlúeniu sa s vekými mestami, že samosprávy nedostali s delegovanými povinnosami i adekvátne finanné zdroje, samozrejme, že vznikalo napätie medzi provinnou vládou a samosprávou. Medzi dôvody reštrukturalizácie verejnej správy však politici zaraovali aj zvýšenie dôveryhodnosti samospráv. Aj dnes, ke je spájanie sa obcí už na dobrovonosti, existujú združenia podobné nášmu ZMOS-u, ktoré spolupracujú s federálnou vládou. Zaoberajú sa však predovšetkým kvalitou a množstvom služieb.

Študijná cesta bola prínosom pre lenov poradných skupín Kanadského urbanistického inštitútu, pôsobiacich na Orave a v okrese Nové Zámky už dva roky. Regionálne kancelárie CUI zastupovali Denisa Lejavová a Zoltán Oláh. Prinášame záverené stanoviská úastníkov pracovnej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Oravec, primátor Štúrova – Videli sme v reálnom ase a priestore, kam by sme mohli dospie. Viem, že neexistuje jednotný recept pre celý svet na organizáciu verejnej správy. V každom prípade sme videli systém, ktorý funguje v konkrétnych pomeroch. Bol to zážitok. Je na nás, aby sme aspo nieo transformovali na naše pomery. Ak aj najnižšia úrove samosprávy zane aplikova tieto poznatky, skôr i neskôr aj centrálna úrove musí uzna, že sme pripravení prevzia nielen kompetencie, ale aj moc, a to nemusí znamena ohrozenie ich právomoci i moci. Nielen ten najvyšší stupe, ale všetky stupne sú pripravené prevzia kompetencie a peniaze. Avšak iba centrálna moc má z toho strach. A to je celý problém decentralizácie. Ke si zoberieme pôvodný Nižanského návrh reformy verejnej správy, tak zo štátneho rozpotu už jednu tretinu mohli ma regióny a samosprávy bez vplyvu centrálnej úrovne. Strata možnosti priamo rozhodova o takom balíku je pre súasnú politickú špiku neprijatená. Vrátim sa však k študijnej ceste. Videli sme jasný príklad toho, že sa netreba bá odovzda peniaze a kompetencie tým, ktorí sú najbližšie k obanom. Aj ke sú isté rozpory, sná i nezhody medzi nižšími úrovami a provinciami, je to však rivalita, z ktorej aží jednoznane oban, zatia o na Slovensku takáto rivalita má iba dokáza opodstatnenos uritého stupa verejnej správy, o ktorý sa bijú politici. Dávam si za úlohu uplatni o najviac poznatkov, ktoré sú u nás dole uskutonitené. Realizácia mnohých vecí nie je otázkou peazí, ale prístupu samosprávy, teda nás. Postupnými krokmi chcem priblíži úrove samosprávy a mestský úrad tomu, o som v Kanade videl.

Marián Gríge, poslanec regionálneho parlamentu Žilinského samosprávneho kraja – Dostali sme sa na miesta s rôznym stupom ekonomického rozvoja. Stretávali sme sa s vysokou úrovou pripravenosti a odbornosou prezentácií jednotlivých tém. Ekonomický rozvoj tu vemi rýchlo napreduje, podmienky sa s našimi nedajú porovnáva. Viem si však predstavi pomoc a spoluprácu niektorých kanadských odborníkov. Predovšetkým si však musíme pomôc sami. Naui sa a zaa! Vemi ma oslovilo i spolužitie rôznych komunít v Kanade, rasová a náboženská znášanlivos rôznych kultúr. Európa sa má o ui. V Žilinskom kraji by som privítal prednášku na tému ekonomický rozvoj. Poas pobytu v Kanade som pochopil, že lenstvo v parlamente a iné samosprávne funkcie sú doslova službou obanom. Napríklad, od podania si žiadosti po registráciu podnikatea staí jediná návšteva úradu. Boli sme pri tom, ke oban predložil pas a o sedem minút odišiel ako podnikate.

Peter Kuha, poslanec regionálneho parlamentu a riadite Gymnázia A. Bernoláka v Námestove – Je dobré, že udia zo Slovenska mali možnos preniknú do štruktúry samospráv v Kanade, dokonca až k ich rozpotom. Vidie a zaži je viac ako prednáška i konferencia. Som rád, že sme mohli prejs veké mesto, bohaté regióny i skromnejšie oblasti. Musím tiež zloži poklonu prednášajúcim, bola to ukážka profesionality. Tak by mal vyzera prístup k práci a k jej prezentácii. Potvrdilo sa to, o je dávno známe. Iba vysoká miera osobnej angažovanosti udí môže prinies rozvoj.

Kamil Bartovi, primátor mesta Šurany – Prioritou cesty bolo, že sme mali možnos pozrie do mnohých oblastí rozvoja a riadenia. Videli sme ako to funguje a pritom pochopili, kde sme my a kde Kanada. Je to aj profesionálnym prístupom k práci.

Lýdia Vojtaššáková, redaktorka týždenníka Naša Orava – Ak chceme niečo nové vymyslieť musíme postaviť veci na hlavu. Z Oravy odchádza vea udí za prácou na týždovky, dvojtýždovky... Z pokojného regiónu za predovšetkým náronou prácou. Preo neponúknu pokoj tým, ktorí ho pre svoju náronú prácu potrebujú? Zaujal ma napríklad región Prince Edward County, kde chodia pracova špikoví vedci, odborníci preto, že tu sú aleko od hluného mesta. Oni pozdvihli oblas ekonomicky, pretože domáci im musia poskytova služby. So svetom komunikujú prostredníctvom najmodernejších informaných technológií. Sledujúc mnohé prezentácie i reálnu skutonos som si obas uvedomila, ako sa správajú Slováci: To sa nedá, na to nemáme peniaze. Vidíme iba prekážky. Tie však treba preskoi a zaa skutone robi, nielen slovami. Ak by som mala spomenú aspo ešte jeden návrh, ktorým by sme mohli prezentova poznatky z Kanady u nás je ním spojenie, samozrejme zatia na papieri, rozpotov niektorých susediacich obcí a na postavi strategický i operaný plán. A, samozrejme, predstavi ho uom a poveda: Takto to ide v Kanade. Naše spoloné úradovne problémy financií sotva vyriešia. Obce sa musia spája. Pokia ide o nezamestnanos, v Kanade dosahuje priemerne 6 percent. Avšak udia nie sú tak zpätí k miestu bydliska, ako u nás. Za prácou sú ochotní kedykovek sa sahova.

Cyril Urban, starosta Oravského Podzámku – Kanadu budovalo aj vea našich predkov. Sú obce, z ktorých sa vysahovala za prácou aj polovica obyvateov. Hadajúc, nenašli sme ich. A tak som sa ubezpeil, že v silnom trhovom hospodárstve vedia existova bez problémov. Kanada nie je krajina, ktorej systém, podmienky a pravidlá by mohlo Slovensko jednoducho skopírova. Poas študijnej cesty sme sa však stretli s mnohými inšpiratívnymi aktivitami, ktoré by sme mohli prevzia. Je mi úto, že sme neboli v obciach a malých mestách, v našom slova zmysle, naozaj malých. Prekvapila ma nariadená amalgamácia, iže spájanie sa obcí. K tomu zrejme bude musie prís aj u nás. Zdá sa, že v tejto krajine je jednoduchá politická situácia, o je podstatný rozdiel. Politická situácia na Slovensku je najväšou prekážkou pri mnohých zmenách. Bol by som rád, ak k nám budú aj naalej chodi kanadskí experti, aby sa vemi nestriedali. Len tak môžu pochopi náš systém, pretože Kanaan musí na Slovensku ži dlhšie, aby nás pochopil. A ak chceme niekomu pomôc, musíme ho najprv pochopi. V súasnej dobe by sme privítali spoluprácu pri vytvorení ekonomického rozvojového centra i organizácii spoloných úradovní.

Gabriel Matuška, vedúci finanného oddelenia MsÚ Štúrovo – Náš strategický plán je pred dokonením, onedlho ho máme predklada mestskému zastupitestvu na schválenie. Poas študijnej cesty som mal možnos vidie ako sa môže strategické plánovanie sta skutonosou. Od nášho plánu budeme teraz odvíja iastkové plány rozvoja komunity. V Kanade som mal možnos spozna horizontálne i miestne väzby riadenia v samospráve. Viem ich porovna s našou reformou, pochopil som, ako by mali popritom fungova finanné toky, výber daní, aké by mali by služby obanom, ako by mala vyzera organizácia mestského úradu. Žia, musím konštatova, že naše finanné možnosti to nedovoujú. V každom prípade však zapracujeme do strategického plánu zlepšenie služieb poskytovaných samosprávou. Zaujala ma i precíznos systému odpadového hospodárstva, ktoré v súasnosti riešime aj my. Zistil som, ako sa dá jednoducho problém vyrieši v rámci dane z nehnutenosti. Poznatky získané v Kanade odovzdáme alej, myslím si, že v mnohých prípadoch budeme potrebova kanadský vzor.

Iván Farkaš, poslanec parlamentu Nitrianskeho samosprávneho kraja a riadite Bytového podniku v Štúrove – Pred rokom som sa zúastnil podobne zameranej študijnej cesty organizovanej Európskou úniou v Štrasburgu. Bol som nadšený systémom decentralizácie štátnej správy a rozvojom samospráv. Kanada ma však oslovila ešte viac. Zaujali ma témy o finannej politike, jednoduchom a prehadnom daovom systéme, amalgamácii i školský systém. Napriek tomu, že vo vyspelých krajinách žijú udia pomerne odosobnení, kde sused nepozná suseda, milo ma prekvapili návštevy v troch domácnostiach, spoznali sme trocha ich život. Ako poslanec regionálneho parlamentu budem sa snaži presadzova vhodné poznatky a využi ich aj v našom systéme miestnej a regionálnej samosprávy, aj ke zatia nemáme takmer žiadne právomoci, pretože rozhodnutia sa prijímajú na úrovni ministerstiev. Je na škodu veci, že reformu verejnej správy nesprevádza daová reforma. Som pesimista v tomto smere a myslím si, že k nej dôjde ešte neskôr ako prezentuje Vláda SR. Politický systém na Slovensku ešte nie je zrelý na to, aby sa finanné zdroje delimitovali dole.

Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 273
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 155
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 745
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 865
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 750
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 406
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 142
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 874

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  2. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  3. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  4. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  5. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
  6. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
  8. Jan Pražák: Samota ve dvou
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 884
  2. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 11 422
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 684
  4. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 616
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 8 131
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 856
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 055
  8. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 4 893
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Matej Graňák prvý raz behal dlhšiu trať ako 50 kilometrov.

Organizátori pripravili v rámci 6. ročníka aj nejaké novinky.


5 h
Na dvoch oddeleniach sú takéto boxy s power bankami.

V knižnici si môžete na jeden deň požičať power banku na nabíjanie telefónov a tabletov.


5 h

Určite ste už boli na nejakom teambuildingu, kde sa vám buď páčilo alebo veľmi nie. Záleží to od viacerých faktorov, ktoré musia do seba zapadnúť.


7 h
Inciátori akcie, ktorí sa rozhodli pomáhať.

Medzi tridsiatkou darcov bolo aj deväť nováčikov.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi Kriváňom a Mýtnou je aktuálne najviac stavebnej techniky na Slovensku.


7. jún

Pri čine ho prichytil príslušník SBS služby.


6. jún

Udalosť bude riešiť zásahový tím.


7. jún

Niektoré miesta pre radary museli zrušiť, polícia sfinalizovala ich zoznam.


7. jún

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  2. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  3. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  4. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  5. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
  6. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
  8. Jan Pražák: Samota ve dvou
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 884
  2. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 11 422
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 684
  4. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 616
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 8 131
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 856
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 055
  8. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 4 893
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu