Od 1. júla budú obce „bohatšie“. Hodnota ich majetku sa zvýši, štát im po desaroí vráti budovy základných škôl a školských zariadení. Sub oddlženia štát splnil. Okresné úrady prevzali na seba všetky záväzky voi súasným veriteom. Nielen pesimisti, ale ani optimisti neveria, že v budúcnosti nebudú vznika alšie dlhy. Starostovia a primátori sa neobávajú správy a údržby budov, nevyhnutné finanné prostriedky na ich zabezpeenie ale musia by garantované štátom.
Delimitané protokoly sú na svete. Nepodpísané. Okresné úrady absolvovali niekoko stretnutí s predstavitemi samospráv v súvislosti s prechodom kompetencií zo štátnej správy na samosprávu. Dolnokubínsky odbor školstva bude posiela starostom a primátorovi delimitané protokoly upravené v zmysle predchádzajúcich rokovaní v tomto týždni. Odbor školstva OÚ v Námestove má delimitané protokoly pripravené už od zaiatku mája, podpisova by sa však mali až po uzatvorení útovného polroka. Najviac pripomienok zo strany samospráv je smerovaných na majetkovú nevysporiadanos pozemkov, zlý technický stav budov, nedostatok uebných pomôcok. Obavy zo zabezpeenia mzdových prostriedkov boli zažehnané. V Tvrdošínskom okrese je situácia najžalostnejšia, v delimitaných protokoloch obciam okresný úrad prisúdil na druhý polrok iba 40 % finanných prostriedkov na prevádzkové náklady, hoci im patrí polovica roného rozpotu. Poda slov starostov je to kvôli uvolneniu financií pre ZŠ na sídlisku Medvedzie v Tvrdošíne, ktorá bola zaiatkom apríla odpojená od dodávky tepla. Je dos pravdepodobné, že predstavitelia samospráv, nielen v Tvrdošínskom okrese, delimitané protokoly nepodpíšu. Štát sa však poistil: 1. júl je dom prechodu majetku SR na obce a mestá bez ohadu na to, i v delimitaných protokoloch podpis bude alebo nebude.
Okresné úrady už zrušili všetky dodávatesko-odberateské vzahy i úty týkajúce sa presúvaných kompetencií. Obce a mestá aká maratón uzatvárania nových zmlúv a ohlasovacích povinností.
Kokokrát už pomohli v dlhoch sa topiacemu slovenskému školstvu obetaví rodiia, starostovia obcí a primátori miest, sponzori. Neby ich, mnohé školy by nemali uebné pomôcky, v nejednej by sa dnes nevyuovalo. Budovy, doteraz štátne, chátrali, neexistovala systematická údržba, riešili sa iba havarijné situácie. Aj po prechode na právnu subjektivitu, a od budúceho týžda obzvláš, sa vedúci školskí pracovníci budú musie, chtiac-nechtiac venova viac ekonomike a údržbe školy, ako pedagogickému riadeniu. Och!.. Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ