Slovenskej verejnosti, ale i zahraniiu zaali o obrovskom bohatstve minerálnych vôd v útrobách oravskej zeme svedi termálne kúpaliská v Oraviciach, avšak spory o kataster tohto územia boli pre radnicu Tvrdošína také dominantné, že bazény kvôli tomu na dlhých 18 mesiacov zavrela, keže toto územie príslušný katastrálny odbor OÚ zapísal, ako bolo v minulosti, do obce Vitanová. A tak klientela, najmä poská, najprv nechápuc, o sa deje, vykávala, turisti krútili hlavou, pozerali na dno prázdnych bazénov, až pochopili, že „na Slovensku je to tak“ a – odišli do Bešeovej. Skôr však, ako sa osviežime v už od marca opä blahodarnou vodou naplnených oravických bazénoch, pokraujme v téme oravský poklad, ukrytý v niekokostometrovej hbke, aby niekomu nebodaj nenapadlo, že slová o tomto bohatstve z úvodu, len o zazneli, vzápätí odvial letný vánok.
Oravské Luhaovice
V dávnej „geologickej minulosti“, ako tvrdí geológ, RNDr. Dušan Bodiš, zaoberajúci sa touto problematikou, sa na tomto území nachádzalo pravdepodobne more, ktoré nemalo prepojenie so svetovým oceánom. Postupne sa vyparovalo, ím sa zvyšoval obsah soli pod povrchom zeme a v oblasti poblíž Oravskej Polhory tak zostali originálne jódovo-brómové podzemné vody, staré 45 miliónov rokov! S podobným zložením ako na Slanej vode ich majú iba kúpele v Luhaoviciach. Pochopitene, že tieto vzácne vody pod zemou neakajú, ponúkajúc sa uom celých 45 miliónov rokov. Koncom 18. storoia tu vzniklo kúpené zariadenie schopné prijíma 100 pacientov, založené spolonosou z Budapešti, ktoré slanú vodu z Oravskej Polhory prevážalo v sudoch do Pešti a tu sa predávala ako Lieivá voda Františka Jozefa. Myšlienkou zriadi v tejto lokalite kúpele sa zaoberali, bezúspešne, udia prakticky celú históriu. Už však existuje projekt pre výstavbu lieebne a obce v okolí, aj ke majetky na Orave udí skôr rozdeujú ako spájajú, budú v tomto prípade, súc pouení spomínanou históriou, už zdá sa, aha za jeden koniec povrazu.
Vo Vitanovej bazén
z antikoru
Jedinené pramene uhliitých vôd sú aj v Žaškove, tvrdí alej geológ D. Bodiš. Poda jeho informácií, ktoré sme už v novinách publikovali, bohatstvom oplývajú tiež oblasti Skorušinskej panvy medzi Habovkou a Nižnou. Na vybudovanie termálnych kúpalísk majú sto chutí aj v Zuberci. Zatia o v Zuberci sa táto myšlienka nie tak dávno vykopala z plienok, vo Vitanovej sa už zaalo so zemnými prácami na ploche 5 hektárov. Zaiatkom budúceho roka sa táto obec za pomoci rakúskeho investora pustí do výstavby rekreaného komplexu, prioritou ktorého bude obrovský bazén s príslušenstvom, hotel, tenisové kurty a alšie športové zariadenia, poblíž komplexu parkovisko. Antikorový bazén v tvare vajca má ma niekoko sekcií, v strede s 25-metrovými plaveckými dráhami. Napaný termálnou vodou z geotermálneho vrtu v Oraviciach, ktorá bude teplovodom najmä na úely vykurovania prepravovaná do Tvrdošína a Nižnej, by mal zaa verejnosti slúži do roka. Vitanová je pripravená aj na alternatívu vybudova si vlastný geotermálny vrt, ktorý, tým, že bude o 1000 m hlbší ako oravický (ten cca 600 m, pozn. aut.) vydá z útrob zeme vodu teplú 90 až 100 stupov Celzia.
Pome sa teda „schladi“ do tej oravickej, 35 – 39 stupovej. Oravice ponúkajú oddych návštevníkom v dvoch bazénoch o kapacite 520 osôb, celodennej 1000 osôb v sírano-vápenato-sodno-horenatej vode s vysokým obsahom železa. Je nielen lahodné si v nej posedie. Za lieebnými úinkami oravickej vody prichádzajú návštevníci zal eka, jeden, ako nám povedal, dokonca denne z Krakova, aby si tu lieil reumatické problémy a ochorenie kbov. Cena vstupenky sa oproti pôvodným 40 Sk vyšplhala na 100 a tak už „konkuruje“ Bešeovej. Obania Tvrdošína, vlastniaci „preukaz obana mesta“ zaplatia za pobyt v bazéne 20 Sk, neplatia 30-korunový poplatok za parkovanie osobného auta. Aj ke, o do ponuky, nad Oravicami zatia vedie Bešeová, v súasnosti prebohatá, najmä poská klientela si pobyt v oravickej vode pochvauje a v týchto doch bazény i panenská príroda Oravíc vzdychajú od vyerpania. Pokia sa však ponuka nevyrovná dopytu, bude naalej plati súasné: ím viac vzdychajú Oravice, tým viac sa radujú podnikatelia v cestovnom ruchu.
Rýchlik sa zastavil
Oravice, možno už v súasnosti, mali sasti vyzera úplne inak, neby „problémov“ s katastrom. Pôvodná štúdia s rozpotovými nákladmi 1 miliarda Sk poítala s tromi hotelmi, jeden z nich mal ma vlastné kúpalisko, spojené podplávaním s prírodným kúpaliskom a 3 bazény, alšie dve kúpaliská, parkoviská, kemp, 3 lyžiarske vleky, infraštruktúru. Geotermálny vrt mal zásobova každé zo spomínaných kúpalísk a vyhrieva hotely. Vekolepý projekt vybudovania Oravíc na centrum cestovného ruchu na Orave mal by financovaný jednou oravskou firmou a prostriedkami z Rakúska, podmienenými garanciou Národnej bansky Slovenska. Na rýchliku s názvom rozvoj Oravíc však zatiahli (záchrannú?) brzdu a vlak medziasom vyštartoval z inej stanice.
Zveerilo sa, pome do bazéna. Ak sa rozhodnete posedie si v om podveer, ke je tu kudnejšie, zavrite na chvíu oi a v mysli si predstavte Oravu o niekoko rokov v kontexte predošlých riadkov. Poklady minerálnych vôd za pomoci udí s ochotou spolupracova vystúpia na povrch a z tohto krásneho kúta Slovenska sa stane – jednoducho raj.
Anna LAJMONOVÁ