V obecnom dome baa, ktorý v tom roku baoval, pohostil žinicou, bryndzou, pálenkou. Richtár sa opýtal: Tak o baa, ideš baova? Ako si tento rok baoval? Koko syra dáš? Vtedy sa dávalo na ovcu 5 kg, ale aj 7,7 kg syra. Kto ponúkol viac, toho zvolili. Baom mal by bohatý lovek, aby sa mal ím zarui. Ovce vyháali okolo 20. mája, pásli do polovice októbra a konili rôsadom. Valach ako plácu dostával na de jeden oštiepok, predával ich po 5 korún. Salaše boli na Prosenom, Svorade, Rovniach, Jamách, Mlynovici, Lázku a inde. Mená baov: Gibas, Garabáš, Kucbel, Spišák, Kostroš. Mali svoje piesne a hudobné nástroje.
Malatinský chotár je jedným z troch na Orave, kde vekos stáda oviec, ktoré ho spásava, dosahuje takmer tri tisícky. Aj preto Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne ako iniciátor podujatia Baovské dni realizovalo myšlienku pravidelných stretnutí chovateov oviec práve v Malatinej. Uplynulý víkend sa tu konal už jeho II. roník, spojený s tradíciou cyrilometodských osláv. V nedeu popoludní sa stretli pri syre zástupcovia ponohospodárskych družstiev a súkromne hospodáriacich chovateov oviec, aby sa neformálne porozprávali o problémoch ponohospodárstva i dotanej politike, predovšetkým v oblasti salašníctva. Priestor bol však daný aj ich výrobkom. Zatia o minulý rok sa do súaže o najchutnejšie výrobky z ovieho mlieka zapojilo 7 spracovateov ovieho mlieka, uplynulú nedeu ich bolo 12 a už nielen verejnos, ale aj odborná porota hodnotila kategórie údený syr, hrudkový syr a žinica.
Napriek zamraenému nebu sa v Malatinej stretli stovky priaznivcov salašov, kultúry a zábavy vôbec. Neustále dažové prehánky ich asto „zaháali“ do priestorov školy. Tu sa uskutonilo aj gro kultúrnych programov, v ktorých vystúpili udové hudby a sólisti nielen z Oravy, ale aj z Banskej Bystrice, Podkoníc i Pohronskej Polhory. Aj mnohí z úinkujúcich sú priaznivcami salašníctva. (vš)