Sem-tam niekto protireí: Peazí je dos, len ich treba hada! Dôkazom pravdivosti tejto vety je aj úspešné zavšenie alších štyroch projektov v obciach Združenia Babia hora, ktoré získali pre región spolu 356 000 korún na aktivity, podporujúce trvalo udržatený rozvoj turistického ruchu. V júni schválila nadácia Ekopolis v programe Jantárová cesta (program je sústredený na podporu rozvoja stredného a severného Slovenska na trase Budapeš - Krakov: domáce remeslá, ekologická výroby, alternatívny rozvoj dedín) financovanie zriadenia Medzinárodného náuného chodníka Slaná voda - Babia hora - Markove šaviny, prvého svojho druhu na slovensko-poskom pomedzí a Informaného centra v jeho východzom bode, na chate Slaná voda. Poda slov Ing. Róberta Trnku, zastupujúceho predkladatea projektu, Základnú organizáciu Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Horná Orava, navrhovaný náuný chodník využíva na slovenskej strane Babej hory trasu doterajšieho turistického chodníka a as žlto znaeného chodníka Pier akademikov na strane poskej. Jeho súasou je aj turistický hraniný priechod na Babej hore. Využitie týchto zaužívaných trás turistov eliminuje ohrozenie okolitého prostredia a minimalizuje náklady na úpravu trasy. Trasa náuného chodníka bude prístupná iba pešo a priemerný turista ju bude schopný absolvova približne za 6 hodín. Na slovenskej strane Babej hory chodník meria 8,4 km, na poskej alšie 4 kilometre, relatívne prevýšenie trasy je 985 m. Už dnes tím spolupracovníkov pripravuje slovensko-poské texty a obrázkovú dokumentáciu pre 10 informaných tabú, z ktorých sa turisti dozvedia, napríklad o histórii kúpeov Slaná voda, o význame, faune a flóre rašeliniska Slaná voda, o Hviezdoslavovej horárni a jej expozíciách, o Národnej prírodnej rezervácii Babia Hora, o geológii a jaskyniach Babej hory. Celkové náklady na vybudovanie chodníka by nemali presiahnu 160 000 Sk, z toho nadácia Ekopolis prispela 60 000 Sk, Správa CHKO Horná Orava do projektu investuje 100 000 Sk. Mnohé z potrebných prác zvládnu spolupracovníci predkladatea: obec Oravská Polhora, Riadite Oravského múzea Dušan Karaska, Lesy SR, OZ Námestovo, SOU lesnícke v Tvrdošíne, Združenie obcí Babia hora, s ahšími prácami pomáhajú aj žiaci ZŠ v Oravskej Polhore. Priestory pre zriadenie IC Slaná voda - Babia hora bezplatne poskytne Ján Herud. Vybavenie IC a príprava propaganého materiálu si vyžiadajú 198 000 Sk, z toho 96 000 Sk priteie opä zo zdrojov nadácie Ekopolis, 29 800 Sk zafinancuje predkladate a zvyšných 73 000 budú tvori príspevky od miestnych obanov a podnikateských subjektov. Práce na obidvoch myšlienkovo i úelovo prepojených projektoch sa s príchodom leta už zaali realizova, dokonené a odovzdané do užívania by mali by v októbri tohoto roku.
Okrem týchto dvoch aktivít nadácia Ekopolis prispeje finannou podporou 100 000 Sk na doplnenie štruktúry celkovej ponuky Mikroregiónu Babia hora pre rozvoj turizmu o možnos atraktívneho pobytu, nazvaného Týžde v zajatí goralov, situovaný do Rabíc, do tradiného goralského gazdovstva a koliby mladých manželov Turacovcov.
Neformálna skupina Eugena Šišku z Nižnej nad Oravou a Vladimíra Briša z Rabe v spolupráci so Združením obcí Babia hora pripravila pre lokalitu rabanského meandra Polhoranky plán využitia pre rybárov, turistov i domácich. Výsledkom bude malá vodná nádrž Modré oko na ploche necelého hektára. Iniciátorom a otcom myšlienky je vášnivý rybár Eugen Šiška, presadzujúci návrat rýb a pôvodných živoíšnych druhov do oravských rieok a potokov a budovanie malých rybníkov na Orave. Vodná nádrž Modré oko bude v prípade plynulého financovania (pri predpokladaných nákladoch 250 000 Sk) dokonená pravdepodobne v máji budúceho roka. Aj na jej podpore sa podiea Ekopolis sumou 100 000 korún. Poslanci obecného zastupitestva v Rabi rozhodnú, akou finannou iastkou môže zo svojho rozpotu prispie obec, o pokrytie chýbajúcej asti rozpotu sa postará Eugen Šiška z vlastných zdrojov, prípadne alší sponzori. Na vonkajších úpravách a výsadbe zelene sa v rámci pracovného vyuovania a mimoškolských aktivít budú podiea aj žiaci ZŠ v Rabi.
Melánia Pastvová