Takmer 40 odborníkov si vymiealo názory na individuálny prístup k starostlivosti o stáda dojníc, o teatá aj o hovädzí dobytok bez trhovej produkcie mlieka. Oravskí zootechnici boli zvedaví predovšetkým na skúsenosti Ing. Štefana Pánika, zootechnika PD Trsteník v Trstenej, ktorý sa už niekoko rokov venuje starostlivosti o špikové stádo dojníc s najvyššou produkciou mlieka na Orave. V týchto doch bol Štefan Pánik pri príležitosti 50-roného životného jubilea za vynikajúcu prácu ocenený rezortným ocenením, Striebornou medailou MP SR. Za všetko hovorí sná najdôležitejší ukazovate: kým priemerná dojivos na Orave dosiahla minulý rok 3 978 litrov mlieka na jednu dojnicu, v Trstenej to bolo takmer o 2 000 litrov viac, teda 5 803 litrov. A vyhliadky na tento rok sú v Trstenej opä lepšie, ve do 30. júna už družstevníci speažili od jednej dojnice priemerne 3 020 l mlieka.
- Vyžaduje si to neustále sledovanie každého jedného zvieraa individuálne a tomu musí zodpoveda aj starostlivos o - povedal Štefan Pánik. - Genetika a technológia ruka v ruke rozhodujú o kvalite stáda, o zdravých a životaschopných teatách. Ani pri vekých stádach nemôže by problémom sledovanie jednotlivých kusov, ich období, technológie na to máme a sú dostupné aj iným. Primeraná výživa v každom období ovplyvuje zdravie kráv - matiek i teliat. Ak si niekto myslí, že pri kvalitnom chove existuje obdobie „dovolenky“, mýli sa. A vždy je o vylepšova. Kvalita stáda závisí od udí, ktorí s ním pracujú.
So Štefanom Pánikom súhlasil aj dekan VŠP v Nitre prof. Bobotka: - Niet inej cesty a možnosti, než sa takýmto spôsobom po vstupe do EÚ vyrovna s vysoko konkurenným prostredím. udský faktor je vemi dôležitý, ale v spojení s najmodernejšou technológiou dokáže robi neskutone viac. Svedia o tom aj výsledky oravských producentov mlieka. Ako je možné, že traja z nich dosahujú dojivos hlboko pod 2 000 1, dvaja okolo 1 000 l, kým napríklad Bziny, Zubrohlava i Trstená niekokonásobok? Za všetkým hadajte chyby udí, v opanom prípade ich vynaloženú snahu v spojení s modernou technológiou.
Poda hodnotenia RO MP SR v Dolnom Kubíne, ktoré predložila Mária Šišanová, oravskí ponohospodári vemi zaostávajú v plnení vlastných podnikateských zámerov. Nerovnomerné a nereálne postavené kvóty mlieka zapríiujú, že niektorí producenti splnili dodávky mlieka do mliekarní za prvý polrok len na 36 %, iní na 70 %. Všetko sa však dá ešte napravi intenzívnejšou spoluprácou jednotlivých podnikov a lepšou vzájomnou komunikáciou.
Melánia Pastvová