Nespokojní sú totiž nielen starostovia obcí z Tvrdošínskeho a Dolnokubínskeho okresu v Regióne Tatry, ale aj niektoré poské samosprávy a obce združené v Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich s postavením v poskom Regióne Beskydy. Oravci, hoci patrili k zakladajúcim lenom Regiónu a Euroregiónu Tatry, stále viac cítia priebojnos silných spišských miest a obcí, presadzujúcich predovšetkým jednotnú líniu rozvoja tatranských a podtatranských oblastí. Poliaci majú rovnaké skúsenosti s kolegami z oblastí okolo mesteiek Živiec a Sucha Beskydska.
- Nie je to tak dávno, aby sme si nepamätali obdobie, ke všetkých 63 oravských mestských a obecných samospráv pracovalo spolu. Súasný druh spolupráce je obzvláš krehký, pretože každé volebné obdobie prináša zmeny a nové vzahy, aj preto sa ju podarilo v poslednom desaroí politicky vemi ahko a rýchlo rozbi, - pripomenul v utorok 30. júla primátor Trstenej Jozef Mažári úastníkom stretnutia na trstenskom magistráte. - Prednedávnom sa v Jablonke zrodil návrh, aby poská a slovenská Orava vytvorili vlastný euroregión, pretože finanné prostriedky, ktorými EÚ podporuje rozvoj regiónov, smerujú do nich práve prostredníctvom projektov euroregiónov. A tak ich lenovia, ahajúci za kratší koniec, majú len malú šancu získa nejaké prostriedky na vlastné aktivity.
Zváži návrh Poliakov prišli do Trstenej nielen starostovia Tvrdošínskeho okresu, ale aj primátorka Námestova Etela Seová a Vladimír Medzihradský, dlhé roky sa angažujúci v rozvoji cestovného ruchu v okrese Dolný Kubín. Pozvaní boli aj starostovia z Mikroregiónu Babia hora.
- My sa v žiadnom prípade necítime by v rámci Regiónu Beskydy odstrkávaní, ve sa nám napokon aj podarilo získa nemalú finannú podporu pre naše obce a innos združenia, - reagoval na slová trstenského primátora a súhlasné stanoviská hornooravských starostov Viktor Borovjak, starosta z Klina. - Ale spoluprácu v rámci Oravy ako prirodzeného celku jednoznane iba privítame, ve dnes sme už ako roztrieštené Združenia miest a obcí hornej, dolnej a Bielej Oravy dospeli do štádia, že sa medzi sebou neraz ani nepoznáme.
- Nezabúdajme na jedno, - prispel pomerne podstatnou „troškou do mlyna“ starosta Zuberca Marián Jurina. - Vystúpenie z iných zväzkov nie je podmienkou založenia vlastného Regiónu a neskôr Euroregiónu Orava. Takže ak chcú naši poskí kolegovia odís i už z Tatier alebo Beskýd, my ich nemusíme nasledova, to si musí zváži každý individuálne.
Regionálny plán rozvoja Oravy spracovaný Kanadským urbanistickým inštitútom považuje za výborný odrazový mostík pre innos Regiónu Orava Vladimír Medzihradský: - Ide o jediný plán svojho druhu na celom Slovensku vôbec. Bolo by veká škoda nevyuži ho. o sa týka Regiónu Tatry, Liptov a Orava dostali sa na vedajšiu koaj vlastnou vinou hne na zaiatku, pretože sa im nepodarilo dosadi do orgánov Regiónu a Euroregiónu dostatok vlastných sa razantne vystupujúcich udí. V prípade vytvorenia Regiónu Orava by bolo možné sústredi sa na rozvoj nielen v prihraniných obciach, ale aj v okolí Dolného Kubína. Po niekokých diskusiách s primátorom ubomírom Bláhom sme dospeli k záveru, že by bolo vhodné otvori Región Orava aj tunajším podnikateom a podnikom.
Výsledkom stretnutia napokon bolo stanovenie prípravného výboru Regiónu Orava zo zástupcov samospráv Zuberca, Dolného Kubína, Námestova, Trstenej a Vitanovej, ktorí sa zúastnia spoloného rokovania s poskými samosprávami už zajtra, 7. augusta v Jablonke. Vzápätí potom sa 16. augusta v Zuberci stretnú hlavy samospráv celej Oravy, aby sa dohodli na postupnom zjednocovaní a zosúlaovaní innosti v oravskom regióne. Až po vytvorení Regiónu Orava na oboch stranách slovensko-poskej hranice budú môc obidva regióny požiada svoje vládne orgány o registráciu nového Euroregiónu Orava.
Melánia PASTVOVÁ