Po vlaajších Podroháskych folklórnych slávnostiach sme napísali, že všetci majú radi folklór iba „tí hore“ zrejme vemi nie. Dáž straší organizátorov festivalov v prírode od ich vzniku, napriek tomu amfiteátre ešte nikto nezastrešil.
- To je, akoby ste chceli robi jánske ohne pod šapitom, - povedal architekt Ing. Viliam J. Gruska. Poda jeho projektov vyrástlo na Slovensku dvanás amfiteátrov. Spomenieme len Východná, Detva, Myjava, Zuberec... – Boli a sú postavené s cieom spojenia krajiny, prírody, zachovania tradície, a tiež v snahe vyvola programom isté emócie. Jednoducho, vtedy musíme poíta s nepriazou poasia. Ako vznikol amfiteáter v Zuberci? - Na jeho prípravu som mal štyri týždne, - hovorí V. J. Gruska. - Využil som motív, ktorý je na severnom Slovensku dominantný – zakrývanie striech doskami. Scéna aj šatový priestor boli postavené provizórne, hne po prvých slávnostiach sa malo hada definitívne riešenie. K dobudovaniu nedošlo ani po 27 rokoch. Raz tomu bránili financie, druhý raz ochranári.
Zuberania o alšom provizóriu, ktoré by malo odohna strach z nepriaznivého poasia neuvažujú. Skelet by zastrešenie neudržal, prekrytie neladí s prostredím. Pred tohtoronými slávnosami urobili bežné opravy a spevnenia schodov i pódia. Amfiteáter v priebehu dvoch dní opä „uniesol“ viac ako 900 udí. (vš)