Ponohospodárov na Orave zvláš daždivý október, ve miestami zrážky prekroili takmer o 90% svoj normál. Pokraoval mokrý november, v strede s rekordnými teplotami - na niektorých miestach Slovenska namerali meteorológovia 15. 11. až 22oC, o 13 oC viac v porovnaní s normálom. Vzápätí prekvapivo tuhé mrazy v druhej decembrovej dekáde... Sná najprekvapivejšie kolísala teplota v závere decembra. Kým 25. zaregistrovali teplomery miestami až 30-stupový mráz, v priebehu noci z 27. do veera 28. decembra teplota „poskoila“ niekde až o neuveritených 26 oC (z - 19 oC v noci na +7 oC veer)! Posledné decembrové dni boli na Orave poznamenané opä dažom, neskôr mrznúcim. Nato prišiel mráz, na adovú škrupinu sneh... To znepríjemnilo život vodiom, chodcom, prinieslo vyše hlavy roboty lekárom, cestárom... A prehbilo vrásky na elách ponohospodárov.
Oravci nielenže horko-ažko vykopali konene dobrú úrodu zemiakov, kvôli vode stojacej na poliach nestihli jesennú orbu ani osev pšenice, raže i tritikale, teraz im ešte aj z toho mála zaal ukrajova mráz. Po dobrých skúsenostiach PROD Bobrov sa s odvahou a optimizmom pustili do pestovania ozimnej repky olejnej aj ponohospodári vo Velinej a apešove. Repka je komoditou, ktorá sa dá na slovenskom trhu vemi dobre speaži, ibaže na Orave do minulého roka nemal nikto s jej pestovaním žiadne skúsenosti. Desaroia bola považovaná iba za plodinu južných regiónov. Jej výborná minuloroná úroda v Bobrove bola mimoriadnym prekvapením a povzbudením.
- Minulý rok sa nám repka na 16 ha skutone vydarila, preto sme naplánovali nový osev na ploche 60 ha, - hovorí predseda PROD Bobrov Ing. Tomáš Lúchava. - Už dnes však takmer naisto vieme, že najmenej 20 ha repky budeme musie vyora. Najprv vyzerala vemi dobre, no rozmary poasia zapríinili, že na prezimovanie bola napokon slabo vyvinutá. Myslím, že v apešove a vo Velinej môže vyzera o osi lepšie. Všetka škoda ide na náš vrub, dnes už ani poisovne neponúkajú prijatené podmienky na poistenie proti vymzaniu porastov.
Melánia Pastvová