Hoci Orava patrí medzi regióny s najlepšie fungujúcimi rodinnými väzbami, niekdajší sociálny systém sa priinil o to, že aj množstvo mladých Oravcov sa osamostatnilo od rodiov tak rýchlo a do takej miery, až sa takmer úplne odcudzili. Takmer každá obec sa dnes potýka so starostlivosou o starekov a starenky, ktoré „nemajú nikoho.“ Sem-tam ich prídu pozrie deti i vnúence, ale aj vtedy aby mali pripravenú pre ne nejakú tú korunku i sladkosti. A to, i má starý otec i mama aspo ím v zime zakúri, alebo i ešte vládze zájs do obchodu - to ich v takýchto prípadoch pramálo zaujíma.
- U nás máme 19 osamelých starkých, všetko vo veku od 65 do 90 rokov, - dozvedáme sa od starostu Oravského Veselého Ing. Miroslava Majkúta. - Ale v porovnaní s okolitými obcami sme na tom vemi dobre, pretože v obci je 16 opatrovateliek. Tie musia zvládnu vemi nároné vzahy, v ktorých sa nedá vyhnú ani najcitlivejším otázkam, ich práca je hodna obdivu. V jednom prípade vychovala starká dokonca 12 detí, ale ani jedno sa o u nestará. Myslím, že je naase, že zákon ustanovil „na papieri“ vzájomnú vyživovaciu povinnos rodiov a detí. I ke by to malo by pre všetkých samozrejmosou, všetci raz budeme starí, možno i nevládni, asi by sme nechceli by odkázaní na pomoc cudzích.
V Oravskom Veselom sa opatrovateky postarajú 19 starekom a starenkám o všetko, ešte aj o drevo i uhlie na zimu. Pomocnú ruku im podajú susedia i miestny urbár, ktorý ich prednostne zásobuje palivovým drevom.
Opatrovateskú službu pre starých a chorých obanov zaína obciam na Orave ponúka aj Spišská katolícka charita. V týchto týždoch práve prebiehajú rokovania jej riaditea Ing. Petra Maukého so starostami a primátormi. (mp)