V dolnooravskej metropole sa stretli zástupcovia obcí a miest, usilujúcich sa o rozširovanie cezhraninej spolupráce medzi Slovenskom a Poskom.
Hlavné slovo pri hodnotení innosti celého združenia mal predseda rady Peter Burian z Kežmarku. I ke z jeho úst zazneli aj kritické slová za nesplnené úlohy, minulý rok hodnotil pozitívne. – Za najdôležitejšie považujem úspešné naštartovanie procesu získavania prostriedkov zo štátneho rozpotu i pripravenos na žiadanie financií z euroštrukturálnych fondov, - hovorí Peter Burian, ktorý najviac vyzdvihol projekt Dúha Euroregiónu Tatry a predstavil úspešné veké projekty v rámci programu Phare CBC 2002. Na slovenskej strane bol vybraný projekt istá rieka povodie Popradu a Dunajca a infraštrukturálny projekt Rekonštrukcia cesty Oravice – Zuberec. Vyzdvihol organizáciu konferencie o životnom prostredí v Starej Lesnej a slovensko-poského hospodárskeho fóra. – Musím však ešte konštatova, že na poskej strane sa projekty vyhodnocujú priamo v regióne. My už 6 rokov v tejto oblasti bojujeme so štátnou správou a preto sme sa rozhodli zasla premiérovi list so žiadosou o zjednanie o najrýchlejšej nápravy.
Pri bilancovaní inností jednotlivých komisií združenia väšinou zaznievala spokojnos. Na adresu lenov z Oravy však smerovala nespokojnos so slabou úasou ich zástupcov v týchto pracovných skupinách. Predseda revíznej komisie upozornil, že vea obcí si neplatí svoje lenské príspevky a musí tak uini najneskôr do 31. marca.
Pri predkladaní návrhu rozpotu združenia sa najväšia pozornos venovala zvýšenému poplatku za lenstvo. Doposia obce a mestá platili 1,50 Sk na jedného obyvatea a návrh vo výške 2,50 Sk vyvolal nespokojnos. Po dlhšej diskusii sa kongres rozhodol pre návrh 2 Sk, ku ktorému sa musia všetky obce i mestá vyjadri do konca februára. (jv)