Pravdupovediac, zlatí chlpci vytvárali na námestiach družnejšiu atmosféru. A predovšetkým udí spájali, hoci vytváranie priatestva medzi umi je vraj hlavným cieom politiky. Aspo tak to tvrdil Aristoteles. Zrejme ale netušil, že o pár storoí neskôr v tak malinkej krajine, akou je Slovensko bude o vstup do politiky až taký záujem. Kdekovek sa dnes pohnete, stretnete politika. Ak nie naživo, tak aspo na plagáte. Tých, ktorí si na riešenie množstva problémov krajiny trúfajú, je presne 2 764. Ich mená, vek a pracovné zaradenie môžete vyíta v zozname zaregistrovaných kandidátov pre voby do NR SR, ktoré by dnes už mali ma doma všetci volii. Trochu sme sa so zoznamami pohrali.
Vyítali sme, napríklad, že najmladších kandidátov, 21 roných, je až dvadsa, z nich polovica žien. Väšina týchto mladých udí, ktorí ešte ani nevolili a už chcú by volení omladzujú kandidátne listiny Béka – Revolunej robotníckej strany a Slovenskej národnej jednoty (SNJ), majú ich po šes, troch nasadil SMER. Najstarším záujemcom o kreslo v Národnej rade SR je 80-roný kandidát Strany za demokratické práva obanov (SDPO), zo všetkých dvadsiatichšiestich politických subjektov kandiduje 16 sedemdesiatnikov. Poda kandidátnych listín sú na politiku najvhodnejší štyridsiatnici. Priemerný vek kandidátov jednotlivých strán a hnutí sa pohybuje v rozmedzí 34 až 52,4 rokov. Najmladšou politickou stranou je Béko, nasleduje ju SNJ s priemerným vekom kandidátov 37 rokov. Všetky ostatné strany a hnutia majú nad 40 rokov, pädesiatku prekroili iba Komunistická strana Slovenska (KSS) – 50,9 a SDPO – 52,4 rokov. Praktickejšie je pozrie sa na elá kandidátnych listín. Zatia o „najmladšiu“ päku tvoria strany Béko, SNJ, Žena a rodina (ŽR), Rómska obianska iniciatíva SR (ROI) a Aliancia nového obana (ANO), poda priemerného veku prvej dvadsiatky kandidátov vyzerá päka najmladších nasledovne: Béko - 34,9, ROI - 41,4, SMER - 42,2, ŽR - 42,6 a Strana zelených na Slovensku (SZS) - 44,0 rokov. „Najstaršiu“ prvú dvadsiatku majú SDPO - 52,9, Pravá Slovenská národná strana (PSNS) - 51,0, KSS - 50,7, HZDS - 49,7 a Robotnícka strana ROSA - 49,1 rokov. Najmladších lídrov majú strany SMER a Demokratická strana (DS) – 37 roných, najstrarších Hnutie za demokraciu – 61 a Hnutie za demokratické Slovensko – 60 rokov.
Mnohí politici avizujú nutnos vstupu žien do vysokej politiky. Z doterajšieho zostavenia verejnej správy sa však nielen na Slovensku ukazuje, že ženy sú praktickejšie na nižšej úrovni riadenia, muži, naopak, sú viac teoretici a skôr potrebujú nieo také ako slávu. Najvyšší podiel žien na kandidátne listiny dosadili Béko – 52 %, ŽR – 47,5 %, Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) – 42,2 % a udová strana (S) – 41,7 %. Všetky ostatné subjekty kandidujúce do NR SR majú na svojich kandidátnych listinách menej ako 40 % žien – najmenej KSS – 10 % a SNS 12 %. Avšak lepší prehad o splnení požiadavky „poženšti“ parlament ukazujú opä prvé dvadsiatky, ktorých kandidáti majú reálnejšiu šancu dosta sa do parlamentu. V prvej dvadsiatke má najviac žien Béko – 11, ŽR a S po 8, ROSA 6, po 5 zaradili do prvej dvadsiatky strany KDH, DS, ZRS, avicový blok (B), Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) a Nezávislá obianska strana nezamestnaných a poškodených (NOSNP). Iba jedna žena figuruje medzi prvými dvadsiatimi na kandidátnych listinách SDPO, SNS a PSNS, u Slovenskej národnej strany je druhá žena v poradí až na 52. mieste. Ženu ako lídra strany si zvolili S, ŽR a SNS.
Nie vek ani pohlavie však nerozhoduje o kvalite politikov. A ani predvolebná kampa s množstvom subov, aktivít, obrázkov v akejkovek podobe. Rozhoduje charakter, cit, skutky, a to aj v osobnom živote, nielen v politike. Tú v istej podobe dokáže robi každý, i už na najnižšej úrovni, i v parlamente. V histórii nájdeme mnohých, ktorí oslnili svet ako deti a mnohých, ktorí urobili veké skutky v staršom veku. A boli to aj ženy, ktoré stoja za množstvom prospešných aktivít, pravidiel i objavov.
Pristupujme teda k vobám uvážene, my volii sme zodpovední za chod i smerovanie Slovenska. Ale i za kauzy tých kandidátov, ktorých hlasovací lístok vhodíme 20. a 21. septembra do urny vo volebnej miestnosti.
Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ