Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Martin Bajiák ziskom titulu majstra sveta prekonal oakávania

BEŽECKÉ LYŽOVANIE

Už po svojom prvom vystúpení na Svetovom pohári v behu na kolieskových lyžiach koncom júna v eskom Jablonci nad Nisou, kde vybojoval 3. miesto, bol Martin Bajiák zo Zákamenného pred majstrovstvami sveta v Taliansku pasovaný za jedného z favoritov. Nakoniec svoju úlohu do bodky splnil.

Medzinárodná lyžiarska federácia FIS podujatie v Taliansku, prebiehajúce od utorka 27. augusta do nedele 1. septembra, uznala za prvé oficiálne majstrovstvá sveta v behu na kolieskových lyžiach. To bol aj hlavný dôvod úasti obidvoch slovenských reprezentantov Ivana Bátoryho a Martina Bajiáka. Ich úspech z Jablonca nad Nisou (I. Bátory vyhral) ich pred šampionátom povzbudil. Osem dní pred pretekmi však rodáka zo Zákamenného postihla brušná viróza a tak v zisk medaily už neveril. Úvodná disciplína majstrovstiev sveta tomu aj nasvedovala. Obidvaja Slováci sa v šprinte na 150 m ani len nekvalifikovali. V alšom priebehu už však figurovali medzi najlepšími. Nasledoval beh na 5,1 km klasickým spôsobom do kopca, o vyhovuje hlavne Martinovi Bajiákovi. Svoju silu nôh predviedol naplno. S 15-sekundovým náskokom disciplínu vyhral a získal titul majstra sveta. Ako Našej Orave povedal, beh do kopca má vemi rád. – Preteky mi vyšli nad oakávanie. V medailu som síce veril, no najmä pre zdravotné problémy som si na víazstvo netrúfal. –

Na druhý de erstvého svetového šampióna akal ešte štart na 30 km voným štýlom. Bežalo sa desa 2,9 km dlhých okruhov a ešte v deviatom bol Martin Bajiák na tretej pozícii. V záverenom ho však dobehla silná skupinka, ktorá ho doslova prevalcovala a do ciea už prišiel ako ôsmy v poradí. – Škoda, bol som opä blízko medaily. Mal som trochu aj smolu. V závere mi síce ubudli sily, ale mal som ešte problémy s novými lyžami. Vyskúšal som ich len jeden de pred šampionátom a poas behu sa mi stávalo, že som ažko udržiaval stabilitu, o ma dos brzdilo, - hovorí Martin Bajiák a dodáva: - Celkovo som so svojimi vystúpeniami vemi spokojný. Stal som sa majstrom sveta, uznávaným FIS, a to sa vo svete vemi cení. Druhý Slovák Ivan Bátory bol na 5,1 km štvrtý, na 30-kilometrovej trati obsadil 6. miesto.

Tento víkend aká šampióna zo Zákamenného alšie významné podujatie. V rakúskom Innsbrucku sa konajú majstrovstvá sveta v behu do vrchu, v ktorom Martin získal v roku 1994 juniorský titul majstra sveta a vlani bol na ME strieborný. Ak by aj na tomto šampionáte uspel, bolo by to z jeho strany neuveritené.