V priebehu mája až augusta 2002 bolo v Slovenskej republike zaznamenaných 24 prípadov výskytu falzifikátov, z toho 23 falzifikátov nominálnej hodnoty 1000,- Sk sériového ísla G 76086878. Falošné tisíckorunáky sa vo väšom rozsahu objavili na verejnosti aj v októbri minulého roku a po krátkej prestávke sa dostávajú do obehu s iným sériovým íslom.
V Žilinskom kraji bolo za posledné 4 mesiace zaistených 18 ks falzifikátov - v Liptovskom Mikuláši 15 ks, v Ružomberku a Martine po 2 kusy. Bankovky vo väšine prípadov zadržali peažné ústavy ako odvody z tržieb rôznych obchodných spolonosti.
Na základe znaleckého skúmania sa zistilo, že ide o falzifikáty štvrtého stupa nebezpenosti, charakterizované aj ako „menej podarené“, vyrobené poítaovou metódou bez akýchkovek ochranných znakov, ktoré môžeme pri pozornejšom skontrolovaní ahko odhali.
Ak vám bude niekto plati falošnou tisíckorunákou, ihne kontaktujte políciu a na mieste požiadajte o pomoc okolostojacich obanov.
Bankovkám s týmto sériovým íslom je potrebné venova zvýšenú pozornos.
V prípade, že sa vám dostane do rúk falošná bankovka a pri manipulácií s ou sa zistí, že ide o falzifikát, bankovka bude zadržaná bez nároku na uhradenie škody. Preto:
•k zmene peazí polícia odporúa používa oficiálnu zmenáre alebo banku. Vyhnite sa výmene peazí na iernom trhu,
•už pri podozrení, že ide o falošnú bankovku ihne kontaktujte políciu na známom telefónnom íslo 158,
•každý oban má právo odmietnu prijatie peazí, ak má podozrenie, že by mohli by falšované, alebo pozmenené. Pravos bankoviek si môžeme overi v peažných ústavoch.
Ako spoznáme falšované bankovky?
Prvým zmyslom, ktorý by mohol odhali prípadnú falošnú bankovku, je najmä hmat. Bankový papier je charakteristický na ohmat a je vyrobený z bavlny a alších prímesí.
Druhým vemi úinným ochranným prvkom je vodoznak. Je to zvyajne portrét osobnosti, zretene viditený proti svetlu a je umiestnený v strednej asti širokého nepotlaeného okraja bankovky.
Z hadiska ochrany pred falšovaním má najvyššiu hodnotu hbkotla. Výška nánosu farby hbkotlae je až niekoko desatín milimetra, takže sa dá zisti aj hmatom.
Posledným vemi efektívnym ochranným prvkom proti falšovaniu bankoviek popri ochranných vláknach, ochranných prúžkoch, metalických fóliách a iných, je skrytý obrazec. Je umiestnený na lícnych stranách bankoviek. Skrytý obrazec sa stane viditeným, ke sklopíme bankovku vo výške oí do vodorovnej polohy proti smeru dopadajúceho svetla.
Vhodné je venova pozornos aj deom, aby prípadný žart s výrobou falošných peazí neskonil ako závažný trestný in.
Trestný zákon v prípade falšovania a pozmeovania peazí je vemi prísny. Dolná hranica trestu odatia slobody je dva roky nepodmienene, horná hranica až osem rokov, priom trestný postih je už len za to, že tieto falzifikáty páchate vyrobí, nemusí ich da do obehu alebo nimi plati.
por. Ing. Peter Krišak
KR PZ v Žiline