Pred dvomi rokmi gajdy iba poúval. Na prvom medzinárodnom stretnutí gajdošov potichu obdivoval, aké úžasné zvuky dokážu muzikanti vylúdi z jedného kusa kože a niekokých drevených píšal. Nedalo mu, jedny gajdy si kúpil a o rok prišiel opä na Gajdovaku. Ibaže tentokrát ako úinkujúci. o-to ešte jeho muzike chýbalo, ale na tohtoronej Gajdovake predviedol poda eských kolegov už ovea vyzretejší kus gajdošského kumštu. Re je o Jakubovi Gogolákovi, dôchodcovi a gajdošovi - samoukovi z Námestova. Aj on sa tak zaradil medzi gajdošov z okolitých európskych krajín, ktorí sa zaali pred dvomi rokmi stretáva v Oravskej Polhore na Medzinárodnom tvorivom stretnutí gajdošov a folkloristov Gajdovaka.
Nesporne najmladším gajdošom nielen na Orave, ale aj na Slovensku je 12-roný Peter Matis z Oravskej Polhory, už niekoko rokov známy ako vemi nadaný heligonkár a huslista. Vemi dobré meno si už medzi stredoeurópskymi profesionálmi vyslúžil mladý Jozef Vnenák zo Sihelného, vystupujúci s udovou hudbou odtia. Poda znalca a profesionálneho výrobcu všetkých druhov gájd Pavla ípa zo Zubí urobil Jozef dobre, ke prebral štýl svojho rodáka Jána Fernézu a alej ho zdokonauje.
Tohtoroná Gajdovaka odštartovala úvodným piatkovým podveerným koncertom na Námestí slobody v Dolnom Kubíne a s vekým úspechom sa zaradila medzi najzaujímavejšie podujatia osláv 370. výroia udelenia mestských výsad dolnooravskej metropole a 21. roníka Kubínskeho jarmoku.
Súasou sobotajšieho programu bolo hne niekoko súaží. Najmladšie talenty „bojovali“ na pódiu s neskrývanou rivalitou i trémou O Rusnákovej nôtu. Kým minulý rok sa o všetky tri prvé prieky podelili spevaví súrodenci Tarákovci, tentokrát si víazstvo odniesla Evka Ptainová z Rabe, na druhom mieste skonil Tomáš Tropek z Rabíc a na treom Mária Taráková z Oravskej Polhory.
Kým na dvore ZŠ v Oravskej Polhore bolo veselo a hluno, v miestnom kultúrnom dome si každý návštevník mohol pozrie výstavu prác III. roníka medzinárodnej detskej výtvarnej súaže Vytvor gajdoša. Medzi najlepšími mladými umelcami, najmä zo Slovenska a Poska uspeli aj oravské deti: 2. cenu v I. kategórii získala Barborka Koleníková zo Zákamenného, tretiu Dominika Pindiaková z Oravskej Polhory. V II. kategórii odborná porota 1. miesto neudelila, najlepšou prácou sa vo svojej kategórii prezentovala teda napokon 2. Zuzana Chmeová zo Zákamenného.
Okrem dobrej muziky patrí ku Gajdovake už neoddelitene aj súaž o najlepší oravský chlieb. Divákom i úinkujúcim už po tretíkrát najlepšie chutil tmavý chlieb s prídavkom tmavej ražnej múky z Pekární a cukrární Rusina v Dolnom Kubíne, ktoré získali ako cenu drevenú (kvalitnú dubovú) lopatu na sádzanie chleba do pece.
- Stretnutia ako Gajdovaka sú vzácne. Málokedy sa slovenskí a eskí gajdoši stretnú v takom bohatom a rozmanitom zložení, ako v Oravskej Polhore, - povedal Milan Rusko, tajomník Cechu slovenských gajdošov, jeden z hlavných iniciátorov podujatia. - Ke k tomu prirátam hostí zo zahraniia, je nad slnko jasné, že každý, kto príde, takmer viditene z roka na rok „rastie,“ rozvíja svoj talent, obohacuje svoj prejav o nové prvky, ktoré ho u iných najviac zaujali. Ale pritom každý gajdoš zostáva svojský, originálny. Napríklad v prejave mladukého Petra Matisa sú zretene vryté stopy nášho niekdajšieho cechmajstra Jozefa Zboroa, v ktorého škole sa snaží pokraova.
Zvuky gájd, tentoraz smutné a plalivé, zneli ponad dedinu aj v nedeu predpoludním. Všetci úastníci Gajdovaky si prišli po nedeajšej slávnostnej svätej omši ucti pamiatku bývalého cechmajstra Cechu slovenských gajdošov Jozefa Zboroa, odpoívajúceho na miestnom cintoríne.
Melánia Pastvová