- Ke ma chytí fanta, alebo sa chcem ukudni, zvoním si...
Bohatú škálu remesiel odnepamäti zvládali a zvládajú Zázrivania. Nikdy tu nebol problém ani s podkúvaním koní, výrobou klincov, okovaných vedier na vodu, naostrením železných predmetov, i všelijakými inými potrebnými kováskymi výrobkami. V roku 1751 pracovalo v Zázrivej a jej osadách pä kováskych dielní. Vedomosti a skúsenosti kováov nadobudnuté vlastnou vynaliezavosou sa potom dedili z pokolenia na pokolenie. Kroniky spomínajú rodiny: Janky, Štyrák, Polák, Teliák, Pikla, Krška, Marko, Košarišan, erve...
- Najstarší zvonec v mojej zbierke pochádza z roku 1816, trocha mladším je zvonec odliaty o 24 rokov neskôr. Jozef Marko, syn preslávenejšieho Jána Marka ich má šesdesiat. A v pivnici i zvonce plechové. Kým tie odlievané zbiera, plechové vyrába. Kumšt zdedil od svojho otca. Ten ešte týžde pred smrou udieral dreveným kladivom do železného plechu a ladil zvonce pre ovce, i hovädzí dobytok. Zomrel, ke mal ma osemdesiat.
- Odmalika sa mi zvuk zvoncom páil, pozoroval som otca pri práci, ktorú sa on nauil od Ondreja Zubaja z Ráztok.
Kto po vás zdedí kováske remeslo?
- Dcéry to robi nebudú a syn si radšej pustí CD-éko, akoby mal poúva zvonce.
Dnes 57-roný Jozef Marko sa lepšie priuil remeslu až v dvadsiatke. Potom sa však odsahoval za prácou vo fabrike do Dolného Kubína, ke ju stratil, vrátil sa do Zázrivej.
Vkroili sme do jeho dielne v pivnici. Na stene dominovali dva veké zvonce na jalovice.
- Tieto robil môj otec, - povedal a zazvonil. – Poda zvuku by som poznal v hociktorom stáde, ktoré ovce i kravy majú zvonce vyrobené jeho rukami.
Na ponku bol pripevnený drevený klát s formou tvaru polzvonca. Vklepaním jedného i druhého konca vystrihnutého železného plechu, hrúbky milimeter, dreveným kladivom do tejto formy nadobudne budúci zvonec svoj tvar. Ohnú boky, stiahnu, znitova... Vyrazenými otvormi navliec ucho, koniace vnútri ohnutím do takzvanej šibenice, na ktorú majster zavesí srdce. – Môj otec už nerobil srdce ahaním stopky. Zjednodušil prácu, srdce sme k s stopke privárali mosadzou nad ohom. Mosadz používam i na zváranie bokov zvonca. Je to náronejšie, zvonec má však kvalitný zvuk.
- Mojim snom vždy bolo zariadi si jednu izbu kováskymi predmetmi. Zvoncami i prackami na upevnenie zvoncových remencov. Vlastnými výrobkami i zbierkou liatych zvoncov. Ktovie, o z tohto sna bude. Kým som nemal úraz na ruke, išla mi práca rýchlejšie. Je nádherné poúva stádo oviec. Niektorí baovia tvrdia, že keby ovce nemali zvonce, ani by nešli na salaš. Tiež som taký, ten zvuk mi vždy ulahodí.-
A nakoniec treba zvonec naladi. Na tom vraj stroskotávajú viacerí zaiatoníci. Jozef Marko svoj spôsob ladenia neprezradil. Ani slávny zvonkar Jozef Pikla, ktorý zásoboval mesane desiatkami plechových zvoncov niekdajšie Ústredie udovej a umeleckej výroby v Bratislave to nerobil. Vždy zvedavé otázky radšej zahovoril.
- Pozrite tu, - ukázal Jozef Marko jeden z otcových zvoncov. – Tieto záklepy svedia o ladení. Ja som však prišiel na iný spôsob.
A zazvonil jeho zvonec a - lánku je koniec. Tradícia výroby zvoncov v Zázrivej sa urite neskoní tak ako väšina rozprávok. Naopak, kým zvoní zvonec, zvonkarstvu nie je koniec...
Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ