Celosvetovej premiéry Zemiakarských dní sa v nedeu 6. októbra zúastnili viac ako dve desiatky družstevníkov z Ponohospodárskeho družstva Trsteník v Trstenej, ktoré je už po celé roky najväším pestovateom zemiakov na Orave. Keže podstatnú as svojej produkcie si PD Trsteník aj spracúva, v prekrásnej kulise Múzea liptovskej dediny v Pribyline ponúkalo stovkám návštevníkov ojedinelého podujatia celú škálu známych oravských zemiakových lupienkov. Na Zemiakovom trhu nebola o ochutnávky núdza, v desiatkach stánkov sa núkali nielen jazyku, ale aj oiam a nosu na koštovku zemiakové špeciality a lahôdky, ktorých základnou surovinou boli - ako inak - zemiaky. A hoci dejiny hovoria, že túto, dnes už základnú, ponohospodársku plodinu pozná Európa presne 501 rokov, poda fantázie kuchárov a výrobcov by sa dalo poveda, že v Európe je zemiak prirodzenou súasou jedálneho lístka už po tisícroia. Ale nielen jedlom je gazda živý. Podujatie, organizované Zemiakarským zväzom SR trvalo už od piatku, jeho prvá as patrila spolonosti odborníkov na zemiakarskom seminári.
Posledné septembrové dni nám konene priniesli babie leto a tak mohli oravskí ponohospodári opä vyjs do polí a dokoni na zemiakových poliach robotu, ktorú prerušil dlhý rad daždivých dní. Kým menší pestovatelia majú už „repku“ dávno pod strechou, na poliach v Trstenej je stále rušno. V piatok veer mali družstevníci zemiaky v zemi ešte na ploche 37 ha. Ak poasie vydrží, znamená to pre nich nepretržitú prácu aj na celý tento týžde. Pritom polia „sypú“ ovea lepšie, ako v minulom, na zemiaky vemi skúpom roku.
- V piatok sme mali na poli 7 kombajnov, - povedal nám predseda PD Trsteník Ing. Ján Furdek. - Okrem toho zbierajú ženy aj rune. Starosti máme so strojovým parkom, staré kombajny sú vemi poruchové a vedia nás potrápi. Pritom podobné kombajny na Slovensku nikto nevyrába. Jediná slovenská firma dala dohromady pred niekokými rokmi tri prototypy a tým aj skonila. Najlacnejší zemiakový kombajn, ktorý sa dá v kúpi zahranií, stojí približne 2,4 milióna. To je pre nás obrovská suma. Zatia si pomáhame, ako vieme. (mp)