Veď choroby ako pravé kiahne, záškrt, detská obrna, čierny kašeľ a pomaly aj ďalšie, ako sú osýpky a ružienka poznajú už súčasníci len z učebníc o infekčných chorobách a z epidemiológie. Avšak všetci odborníci a väčšina laikov staršej generácie vie, čo tieto ochorenia znamenali nielen pre jednotlivca, ale celú spoločnosť - vysoká chorobnosť, vysoké percento invalidity a vo vysokej proporcii smrť postihnutých.
Všetky vakcíny používané v SR sú schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a ich distribúcia je povolená hlavným hygienikom SR. Nežiaduce účinky sú prísne sledované a priebežne analyzované. Každý liek, vrátane okovacích látok, má v príbalovom letáku uvedenú možnos výskytu vedajších úinkov a tiež zoznam kontraindikácií, t. j. situácií, kedy nie je možné okova. Nežiaduce úinky sú zaznamenávané vemi zriedka, prevažne v podobe lokálnych reakcií v podobe zaervenania, opuchu a bolesti v mieste vpichu, z celkových príznakov zvýšená teplota, potenie, príp. bolesti hlavy, u detí pla a nekud. Úplne vzácne a ojedinele prichádzajú do úvahy iné vedajšie úinky ako sú alergické reakcie príp. prechodné neurologické príznaky alebo iné poškodenie zdravia.
V SR sa rone vykoná viac ako 1 milión okovacích výkonov a to najmä u detí v rámci pravidelného okovania. Kto by sa mal da zaokova proti chrípke? Sú to starší obania, chronicky chorí obania bez ohadu na vek, osoby, ktoré sú pri svojej práci v astejšom až permanentnom styku s verejnosou (zamestnanci pôšt a telekomunikácií, dopravy, obchodu, zdravotnícki pracovníci), osoby žijúce v uzavretých kolektívoch ako sú domovy dôchodcov, ústavy sociálnej starostlivosti, lieebne dlhodobo chorých a pod.
Imunizaný program SR je vysoko cenený aj odborníkmi Európskej únie, ktorí u nás v júni vykonali kontrolu kvality surveillance prenosných ochorení vrátane okovania. Hodnotiace závery boli vysoko pozitívne. Z globálneho pohadu výsledkov okovania zaostáva Slovensko práve v percente zaokovanosti populácie proti chrípke, ke vlaajších 9 % sa len pomaly blíži odporúaniam SZO a EÚ teda k 30-tim percentám, ktoré dosahujú vyspelé európske krajiny.
MUDr. Mária Avdiová
hlavný odborník MZ SR
pre epidemiológiu