Poda slov riaditea Spišskej katolíckej charity (SpKCH) Ing. Petra Maukého bude v 1. etape výstavby zariadenie fungova predovšetkým ako denný stacionár pre 10 klientov a svoje pevné pracovisko tu bude ma zriadené aj terénna opatrovateská služba Charitas. Postupne sa tu udomácni aj hospicová starostlivos o nevylieitene chorých, o ktorých sa okrem kvalifikovaného personálu budú stara i dobrovoníci. Zriaovate, SpKCH, preinvestuje pri rekonštrukcii zariadenia približne 4,7 milióna korún, priom nemalým vkladom prispela k realizácii aj obecná samospráva a rabianska farnos.
- Dá sa poveda, že Raba je vlastne prvým príkladom skutonej transformácie na Orave, o sa týka sociálnej starostlivosti o starých a chorých obyvateov, - váži si prístup tunajších udí Peter Mauký. - Som totiž vemi sklamaný zo smerovania sociálnej starostlivosti v Žilinskom kraji, Oravu nevynímajúc. Predovšetkým z toho, ako dopadli domovy dôchodcov, ktoré sa mali poda kompetenného zákona transformova pod obce a mestá. Kým v ostatných krajoch Slovenska aspo niektoré samosprávy uznali za svoju základnú povinnos postara sa o svojich starých a osamelých spoluobanov, v Žilinskom kraji sa tak nestalo ani v jednom prípade. Úsilie priblíži sociálnu službu o najtesnejšie k tým, ktorí sú na u odkázaní, vyšlo aj na Orave celkom naprázdno. Aj ke si myslím, že samosprávy boli tak trochu zmanipulované tým, že štátna správa im sama navrhla premenova domovy dôchodcov na domovy dôchodcov a sociálnej starostlivosti, ím automaticky prešli pod správu Žilinského samosprávneho kraja. Týmto krokom sa v podstate zabetónovali na svojich pracoviskách niektorí štátni úradníci, iba pod inou hlavikou. Verím, že aspo opatrovateskú službu obce neodvrhnú.
Na Orave boli do tohoto roku najmenej tri domovy dôchodcov, ktoré sa mohli transformova pod samosprávy. Keže však ostatné prijímali aj klientov s menej i viac závažnými psychickými poruchami, v ich prípade bolo vhodné skombinova domov dôchodcov s domovom sociálnych služieb. Nebolo to však nutné v každom prípade. Spýtali sme sa starostu Novote a predsedu ZMOBO Františka Poletu, preo obec nevyužila možnos, aby Domov dôchodcov (a dnes už i sociálnych služieb pre dospelých) v Novoti získala pod vlastnú správu. Samospráva totiž kedysi domov budovala a bola nútená previes ho napokon do majetku štátu: - V prvom rade bol starostom a primátorom na jednom zo zasadnutí Združenia miest a obcí Slovenska prezentovaný fakt, že aj ke domovy dôchodcov majú poda kompetenného zákona prejs do vlastníctva obcí, krajské úrady na celom Slovensku budú domovy dôchodcov zluova so zariadeniami sociálnej pomoci a tie potom automaticky prejdú pod samosprávne kraje. Že sa tak napokon stalo len v Žilinskom kraji, je pre ma novinka. Je pochopitené, že starostovia sa obávali správy domovov dôchodcov, predovšetkým ich financovania do budúcnosti, pretože obyvatelia domovov sú z rôznych regiónov. Ani my nie sme výnimka. Aj ke by sme urite radi dostali spä to, o sme kedysi budovali. Nejasná legislatíva nás však nabáda k opatrnosti.
Poda slov vedúceho odboru sociálnych vecí KÚ v Žiline Františka Jedináka KÚ neinicioval reprofilizáciu žiadneho zariadenia sociálnych služieb, ktorého zriaovateom bol do 1. júla tohoto roku: - Domovy dôchodcov (DD) sú nadobecnými zariadeniami s celoslovenskou pôsobnosou. KÚ využil možnos, vyplývajúcu zo zákona, úelne a vhodne zariadenia sociálnych služieb zluova a zriadil DD v kombinácii s domovmi sociálnych služieb. Tým sme vytvorili priestor pre komplexnejšiu a kvalitnejšiu starostlivos o našich starých a postihnutých obanov.
Zrejme nielen nám sa natíska otázka: boja sa starostovia zodpovednosti za starostlivos o najstarších obyvateov svojej i okolitých obcí? Alebo je jednoducho pohodlnejšie prenecha starosti iným a naalej frfla na prebujnelý byrokratický aparát. (mp)