Obchod s chránenými druhmi zvierat je tretí najvýnosnejší obchod na svete - hne po obchode s drogami a zbraami. Zlikvidova, alebo aspo o najviac obmedzi ierny trh s chránenými živoíchmi má medzinárodný dohovor CITES.
Štátna ochrana prírody, Správa CHKO Horná Orava Námestovo pripravuje aj na Orave praktickú realizáciu a úinnú kontrolu dodržiavania CITES, ktorý na Slovensku nadobudol platnos 1. júla tohoto roku. CITES už dnes platí vo všetkých lenských krajinách Európskej únie, v integrujúcich sa krajinách, ale aj v alších krajinách sveta. o znamená zákon v praxi?
- CITES taxatívne vymenúva všetky druhy chránených živoíchov z celého sveta, ktoré musia by dokladovo evidované a oznaené ipmi, - povedal nám riadite ŠOP Námestovo Róbert Trnka. - Patria medzi ne napríklad aj všetky naše dravce, sovy, hrdlika poná, vydra, vlk, medve, rys... Ale aj všetky bežne v domácnostiach chované papagáje (okrem andulky a korely), korytnaka písmenková, vybrané druhy akvarijných rýb, at.
So zvieratami, ktoré už udia doma majú, zrejme ochranári dnes vea nenarobia, hoci aj ich vlastníci sú povinní zvieratá zaregistrova a oznai. CITES poíta najmä s tým, že v predajniach exotického vtáctva a zvierat budú môc obchodníci predáva už len riadne registrované zvieratá s preukazmi pôvodu. Dokonca i kabelka z krokodílej kože by mala ma doklad o pôvode materiálu. Aj pri preprave, napríklad sokola sokoliarom, musí ma zviera pri sebe doklad o pôvode a registrácii, podobne, ako jeho majite doklad totožnosti.
- Dôležitý je fakt, že zákon sa vzahuje na držitea zvieraa, nie majitea. Takže žiadne výhovorky druhu: - Ten sokol nie je môj, iba ho opatrujem tomu a tomu..,- neplatia. Aj ke vám dá sused postráži svojho domáceho miláika (ak ide o chránený druh), mal by vám da s ním i doklad. Inak vám môže „chovanec“ spôsobi veké starosti, - dodáva Ing. Trnka.
Pri obchôdzke niekokých obchodov s exotickým vtáctvom, akvarijnými rybkami a inými zvieratami na Orave sme zistili, že predavai obas o žiadnom CITESe nevedia (alebo sa tak tvárili?), hoci v jednom z nich mali v ponuke niekoko druhov papagájov. Len v predajni v Trstenej nás majite informoval, že sa tejto legislatívnej normy drží od 1. septembra, ale bežne takéto druhy zvierat v predajni nepredáva: - Ak má zákazník záujem, samozrejme, dokážeme jeho požiadavku realizova, ale iba na objednávku. Zvieratá nakupujeme u registrovaného dodávatea s certifikátom, takže majú všetko, o zákon žiada, aj preukaz o pôvode.
Ak si zákazník kúpi takéto zviera, musí ho registrova na obecnom úrade a da mu implantova ip. - Je to pomerne nákladné, ale predpokladám, že poklesne množstvo nákupov z rozmaru, - dodáva Róbert Trnka. - Výsledkom takýchto nákupov sú potom zvieratá, vypustené do vonej prírody. Dnes nie je žiadnou vzácnosou, ke z Oravskej priehrady vylezie korytnaka, hoci to nie je jej prirodzené prostredie. Jediným šastím je, že tieto zvieratá sa nedokážu v našich podmienkach rozmnožova. Niekto sná povie, že nás predsa vôbec nemusí zaujíma, o sa deje s nejakými zvieratami v Afrike i Južnej Amerike. Ale žijeme na jednej zemeguli. A svet je pri dnešných prepravných možnostiach taký malý, že o sa deje na jeho druhej strane, týka sa aj nás. Neboli by sme radi, keby udia CITES vnímali ako vlastné obmedzovanie. Práve oni tak totiž môžu prispie k obmedzeniu vyhládzania niektorých vzácnych živoíšnych druhov zo zemského povrchu.
Melánia Pastvová