Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Zázrivskí rodáci opä medzi najlepšímí „orienákmi“ roka

ORIENTAČNÝ ŠPORT

Vyhlasovanie najúspešnejších športovcov a trénerov Slovenského zväzu orientaných športov za rok 2002 vo štvrtok 21. novembra v Banskej Bystrici malo nielen slávnostný charakter, ale aj tradiné obsadenie. V roku 70. výroia prvých orientaných pretekov na Slovensku sa medzi piatich najlepších „orienákov“ opätovne dostal zázrivský rodák Marián Dávidík (na snímke) a medzi trojicou ocenených trénerov nechýbal ani alší športovec pochádzajúci zo Zázrivej, reprezentaný tréner žien Jozef Pollák.

Slovenský riadiaci orgán orientaných športov tradine vyhlasoval najlepších jednotlivcov v piatich kategóriách. V orientanom behu už niekoko rokov na Slovensku krauje pretekár Kobry Bratislava Marián Dávidík a takéto ocenenie získal už piatykrát. Medzi slovenskú elitu orientaných športovcov sa prebojoval v roku 1997 a odvtedy, až na jednu výnimku, je jednoznane v tejto orientanej disciplíne slovenskou jednotkou. Svoju najlepšiu sezónu zažil v roku 2000, kedy sa stal vicemajstrom Európy. Poda jeho slov bol rok 2002 rovnako úspešný. – Podarilo sa mi prvýkrát vyhra preteky Svetového pohára v Belgicku. Tento triumf si vemi cením. Konkurencia je totiž vemi široká, pritom jedine celkovému víazovi z Nórska sa podarilo vyhra dve kolá, - hovorí Marián Dávidík. – Celkovo sezóna bola vemi nároná, trénoval som ako nikdy v živote. Preto ma vemi mrzí zranenie dva týždne pred majstrovstvami Európy. Viac ako týždový tréningový výpadok som dos pocioval a 10. miesto v klasike tak bolo moje maximum. – I ke Marián Dávidík striebornú medailu z ME 2000 neobhájil, výsledok ho potešil. Umiestnením v prvej desiatke si už vopred zabezpeil úas na budúcoroných majstrovstvách sveta vo Švajiarsku. Na poslednom svetovom šampionáte pred rokom skonil v super šprinte na skvelom 10. mieste a tak bude chcie znovu uspie. – Celú prípravu podriadim augustovým majstrovstvám sveta a v sezóne sa sústredím na tieto vrcholné preteky, - dodal Marián Dávidík.

Aj pre reprezentaného trénera družstva žien, alšieho zázrivského rodáka Jozefa Polláka bol práve koniaci sa rok viac ako úspešný. Zaiatkom októbra absolvoval majstrovstvá sveta veteránov v Austrálii, kde získal v tejto kategórii svoju prvú medailu. Medzi mužmi nad 40 rokov obsadil vynikajúce 2. miesto. (jv)