Oravské združenie jednotlivo hospodáriacich roníkov oznamuje vlastníkom pôdy a chovateom hospodárskych zvierat v oblasti hornej Oravy, že ustanovujúca schôdza Roníckeho svojpomocného družstva Oravské Beskydy sa uskutoní v nedeu 8. decembra 15. h v Dome kultúry v Námestove. Podpísa prihlášku, vyplni zámer tržieb a zaplati základný lenský vklad 1000 Sk bude možné pred zaiatkom rokovania. Na schôdzu družstva Oravské Beskydy boli pozvaní ako hostia najvyšší predstavitelia štátnych orgánov. Svojpomocné družstvo tak nadviaže na innos známych spoloenstiev JHR, ktorých bolo po roku 1968 na Orave vyše 40. Hlavnou úlohou a zmyslom založenia Roníckeho svojpomocného družstva Oravské Beskydy bude sprostredkovanie dotácií zo štátnych a európskych fondov o najväšiemu potu samostatne hospodáriacich roníkov. Poda odporúania EÚ a informácií, ktoré sme si s predsedom SD SHR v Chlebniciach doniesli z právneho oddelenia MP SR je zrejmé, že za uritých podmienok, ktoré poda môjho názoru hornooravci spajú, by na dotáciách mali participova aj drobní samostatne hospodáriaci roníci už od 0.5 ha pôdy a 1 kusa hovädzieho dobytka. i súasná vláda nájde odvahu a peniaze na takúto širokú podporu roníkov zo štátneho rozpotu, je zatia otázne. Ak áno, bude to zrejme na úkor súasných družstiev zameraných na ponohospodársku vekovýrobu, pre ktoré sa táto informácia stane, pochopitene, „zlou správou“. Ide o uhol pohadu, o má by vlastne zmyslom ponohospodárstva hornej Oravy, Oravy, Slovenska a EÚ. i len lacná a efektívna vekovýroba, alebo aj ekológia krajiny a rozvoj vidieka. Aký má ma vzah k pôde, zvieratám, strojom a hospodárskym dvorom správca krajiny, ktorého si platí štát formou dotácií. Aký pevný má by tento vzah, ako sa bude dedi z generácie na generáciu.
Osobne dávam prednos tej druhej, modernej ceste. Aj dnes v niektorých krajinách, kde sa nasilu udržiavajú klasické družstvá, ktorých lenovia nemajú pevný vzah k pôde, je bieda a hlad ako na vidieku socialistického Ruska. V Slovinsku 2 roky po páde komunizmu zaniklo vyše 80% družstiev, na Slovensku 10 rokov po páde komunizmu zostalo ponohospodárstvo v oblasti riadenia ako pred rokom 1989. Kto, ktorí ministri a ktoré politické strany za to môžu, je všeobecne známe. Známe je aj to, že naše ponohospodárstvo potrebuje dôsledné reformy, aby prítok dotácií z nášho a európskeho rozpotu nebol tokom do iernej diery. Že slovenské ponohospodárstvo nefunguje, je zrejmé aj z toho, že na desatisíce hektárov pôdy (zvláš na hornej Orave) dostávajú dotácie družstvá, hoci ich, v nemálo prípadoch, zatia jednoduchým, niekedy až primitívnym spôsobom obrábajú súkromní roníci, väšinou vlastníci tejto pôdy. Prekonané, u nás uplatované kolchozné myšlienky nemajú ni spoloné s tými zdravými spred 150 rokov, s ktorými prišiel Jurkovi a na ktoré chce nadviaza aj naše RSD. Treba sa spája kvôli znižovaniu režijných nákladov, dosahovaniu lepších nákupných a predajných cien, za úelom výmeny skúseností, zastupovania navonok, dosahovania vplyvu v spolonosti. Starý systém je na dnešnú dobu, ke je v našej oblasti dostatok, ba až nadprodukcia potravín, už prekonaný. Už sa skonilo povojnové obdobie s nedostatkom potravín, ke štát, v snahe zabezpei ich a v obave, i vlastníci pôdy a gazdovia v rámci trhových princípov tak dobrovone urobia (predtým to prirodzene robili tisíce rokov), pre istotu zakladal družstvá (kolchozy), ktoré štedro dotoval, nariaoval im, uprednostoval ich lenov, pomáhal im vybudova domy, ba celé obce, umožoval ich deom o najvyššie vzdelanie a pod. Beda bolo tomu, kto s touto myšlienkou nesúhlasil. Ten bol perzekuovaný, prišiel o dobré zamestnanie, jeho deti nemohli študova na vysokej škole at.
Verím, že nová vláda si to všetko uvedomuje a dá rozvoju súkromného sektora (vekému, malému aj drobnému) zelenú. Som presvedený a môžem zodpovedne prehlási, že vlastníci pôdy a súkromní roníci sa nemusia obáva o svoju budúcnos. Svitá im na lepšie asy a to je vemi dobrá správa. Ke sa bude dari im, budeme sa ma lepšie aj my všetci. Máme nádej, že sa tak zníži aj nezamestnanos, presnejšie - zníži sa poet obanov s nízkymi príjmami, odkázaných na sociálnu a finannú pomoc štátu.
Alojz Stuchlý