– Bohatstvo a rozvoj obce je bohatstvom, i už duchovným alebo ekonomickým jej obyvateov, ktorí sú studou obnovy i úpadku obce.
V nedávnej minulosti bol bohatý ponohospodársky podnik jedinou oporou kultúrno-športových aktivít v obci. S jeho pomocou sa vybudovali prvé športoviská, vznikla telovýchovná jednota, združujúca niekokých nadšencov. Tí sa zasadili o postavenie lyžiarskeho vleku, klziska i tenisového kurtu. Telovýchovná jednota mala postupne stolnotenisový, lyžiarsky i turistický oddiel. Ke futbalisti, hrajúci koncom 80-tych rokov III. triedu, zatúžili po vlastnom ihrisku, „do roka a do da“ ho mali. Sami si ho urobili a v roku 1989 aj alšie - veké.
A prišla nežná revolúcia. Do života obce zasiahla, ako všade inde. Rozpad družstva, strata pracovných príležitostí, záujmu o dianie v obci, neistota, letargia... udia sa uzatvárali do seba.
- Nieže to, o sme vybudovali, necháte upadnú, - hovoria starší Oravskoporubania mladšej generácii. Niektorí si otcovské slová vzali k srdcu, iní driemu, hodnotia, kritizujú... Dodnes.
V roku 1994 sa však skupinka udí osmelila. A – z istého grantu žiadala peniaze na autobusové zastávky v obci. Dostala ich. Po boku obce potom pomáhala pri viacerých jej aktivitách. Nová cesta, vodovod, regulácia potoka, nové obchody, družba s Poliakmi, vznik folklórneho súboru, budovanie sídliska i infraštruktúry k alším stavebným pozemkom... Generanou výmenou vedenia v miestnom Pozemkovom spoloenstve urbáru, pribúda alšia miestna organizácia, ktorej na obci záleží a výsledky vidíme nielen v lese, ale aj v dedine.
Prechádzame okolo kultúrneho domu. Vládne tu stavebný ruch. – Je to naša najväšia akcia v tomto roku, - hovoria pracujúci brigádnici. - Z malej starej budovy bude moderný kultúrny dom so zastavanou plochou 500 štvorcových metrov. Bude ma vekú a malú sálu, predsálie, kuchyu, šatne, sociálne zariadenia, spoloenské i kancelárske priestory a v budúcnosti i obytné podkrovie.
Obec vea peazí nemá, mnohí pomáhajú ako vedia. Škoda však, že alší ešte stále „spia“. Mnohými výzvami sa ich snažia budovatelia zobudi. Jedna z nich: „Poda spoloného návrhu uznesenia obecného zastupitestva a Pozemkového spoloenstva Oravská Poruba bude ma každá rodina po odpracovaní tridsiatich brigádnických hodín na stavbe kultúrneho domu možnos bezplatne využi zariadenie pre svoje potreby.“ Reakcie udí sú výsledkom ich vôle a - svedomia.
Prechádzame alej ulicami Oravskej Poruby i Zábreže. Nový amfiteáter, úpravy ihriska i klziska nad dedinou, dozvedáme sa o zámeroch rozšírenia priemyselnej zóny, druhej etape plynofikácie, dobudovaní telekomunikaných sietí, potrebe oživi družstvo, zámeroch v sociálnej oblasti, o žití mnohých futbalom i životom obce... A uliky a domeky Zábreže? Sú ako stvorené pre zaujímavú rekreáciu. Robíte nieo v oblasti cestovného ruchu? – pýtame sa. – Naším snom je dotiahnu termálnu vodu na Gece a vybudova tu konkurenciu Oraviciam a Bešeovej. Avšak nie stavaním bufetov okolo bazénov, ale vybudovaním oázy ticha a oddychu. Prostredie geceskej záhrady je na to ideálne.
K tomuto strunému nártu zo života obce vyberáme opä slová jej starostu: - Obec je tým, ím sú jej obyvatelia. A v záujme rozvoja obce, jej napredovania môže každý svojim podielom prispie k rozvoju nášho spoloného bohatstva, ktorým je naša obec ako súas regiónu Orava a Slovenska.
Lýdia VOJTAŠŠÁKOVÁ
Pozn. Náš lánok už Oravskou Porubou prebehol.