Znie to neuveritene. Prvýkrát sa na súaži predstavil vlani v októbri a za rok siahol takmer na samotný vrchol. Všetci športovci mladému, ešte len 15-ronému ubomírovi Jagnešákovi jeho raketový štart na slovenskú i medzinárodnú scénu môžu závidie. Viacerí totiž poas celej kariéry, znamenajúcej roky tvrdej driny a odopierania si oddychu i zábavy, o vekom úspechu len snívajú. On pritom už svoju prvú súažnú sezónu na juniorských majstrovstvách sveta v pretláaní rukou zavšil ziskom striebornej medaily a tým titulom vicemajstra sveta!
Najskôr triumfoval na Orave
a Slovensku
Svoju premiéru si ubomír Jagnešák odbil koncom októbra 2001 na súaži v Breze. Podujatie malo síce len regionálny charakter, medzi súažiacimi však nechýbali viacerí reprezentanti. – V našej váhovej kategórii do 69 kg vyhral Jozef Lubas a ja som skonil druhý, - hovorí ubomír Jagnešák. Tento výsledok bol urite povzbudením a nasledovali prvé štarty v Slovenskom pohári. Medzi slovenskou elitou získal 5. miesto a na februárovom podujatí Oravská ruka 2002 v Krivej skonil druhý. V tomto roku sa rozbehol aj Oravský pohár, ktorý mal pä súaži po celej Orave. - Výbornými výsledkami som si vybojoval miestenku na majstrovstvá SR mužov v Trnave, – vysvetuje . Jagnešák. Len 15-roný chlapec sa tak prebojoval na vrcholné slovenské podujatie, kde všetkých úastníkov urite šokoval. Medzi skúsenými borcami i niekokonásobnými majstrami sveta sa ako najmladší úastník nestratil a svoju premiéru premenil v zisk bronzovej medaily. Tohtoroná víazná šnúra ubomíra Jagnešáka sa však vôbec nekonila. Nasledoval slovenský šampionát juniorov, kde už do bodky potvrdil svoj neuveritený talent a získal prvý titul majstra Slovenska.
Európsky šampionát
Týmto triumfom si ubomír Jagnešák vybojoval úas na majstrovstvách Európy a jeho súažná cesta stúpala do závratných výšin. Európsky šampionát prebiehal v eskej Beclavi, kde sa predstavili najlepší borci až z 32 krajín. – K najlepším jednoznane patrili Rusi. Boli suverénni a mali v rukách neuveritenú silu, - hovorí ubomír Jagnešák. Aj v jeho váhovej kategórii dominovali a získali zlato i striebro. Na favorizovaného Rusa pritom mladý Raban v pravej ruke narazil hne na zaiatku. – Prvý zápas som teda prehral. Nasledovali dvaja súperi z eska, potom som porazil Bulhara, Taliana a o postup do finále som sa opä stretol s druhým borcom z Ruska. Mal vemi silné prsty a položil ma. – Oravec napokon obsadil nepopulárne 4. miesto, o však pre 15-roného chlapca bol na európskom šampionáte mužov skvelý výsledok. Rovnaké umiestnenie získal aj v avej ruke.
Vicemajster sveta z Rabe
Majstrovstvami Európy sa ubomírovi Jagnešákovi úspešná premiérová sezóna nekonila a jej vrchol ho ešte len akal. Juhoslovenské mesto Senec bolo dejiskom majstrovstiev sveta juniorov a mladý Raban sa tak predstavil na tom najväšom podujatí. Tri týždne pred šampionátom sa mu však na jednom tréningu stalo menšie nešastie. – Preahovali sme sa s Jozefom Lubasom a nieo mi v pravej ruke prasklo. Poriadne ma to bolelo, ve som si natrhol šachy. – Zranenie napokon obmedzilo jeho výkon v súažení pravakou, s ktorou chcel na šampionáte aj uspie. Všetko si však vynahradil v pretláaní avou rukou. Postupne sa prebojoval až do finále, kde súperil s dovtedy suverénnym Bielorusom. Najhoršie mohol skoni druhý, no takmer získal titul majstra sveta. Rýchlym štartom súpera pretlail a šokovaní zostali nielen diváci, ale aj samotný Bielorus. Keže predtým ešte neprehral, nasledoval druhý finálový súboj. – Rozhodlo, že mal silné zápästie i prsty. I ke som ho najskôr mierne pretlail, postupne ma svojou vekou silou v zápästí zaal prehýba a napokon ma aj položil, - dodal ubomír Jagnešák. Napriek prehre sa tešil so zisku striebornej medaily a stal sa tak vicemajstrom sveta!
Vzor našiel v rodine
Mladý Raban má veký športový príklad priamo vo svojej rodine. Jozef Lubas je jeho len o niekoko rokov starší ujo. Pravidelne súažieval na podujatiach v pretláaní rukou, kam zaal bráva aj ubomíra. Po jednej zo súaži Slovenského pohára v Revúcej, kde Jozef Lubas získal bronz, už ubomír Jagnešák zaal skúša silu svojich rúk. – Doma som mal súažný stôl a tak sme skúšali pretláa sa. Vedel som, že má silné ruky a postupne ho pretláanie zaalo aj bavi, - hovorí Jozef Lubas.
Rozhoduje sila zápästia a rýchly štart
Hlavnou asou tréningu rabianskych silákov je posilovanie. I ke precviujú všetky svalové partie, samozrejme, že sa najviac zameriavajú na horné konatiny. - Najdôležitejšia je sila predlaktia, zápästia i prstov. Posilujeme však aj chrbát, ktorého sila je taktiež vemi dôležitá, - vysvetuje Jozef Lubas. Ako však dodáva jeho zverenec ubomír Jagnešák, v samotnom súboji rozhoduje sila zápästia. - Presvedili nás o tom ruskí reprezentanti. Pri tréningu sa sústreujú najmä na zápästie a vaka jeho sile na súažiach vyhrávajú. Ako hovorí náš úspešný reprezentant Ivan Ivano, silné zápästie tvorí polovicu úspechu. - V samotnom súboji však asto rozhoduje aj taktika a rýchly štart. Gro celej prípravy pred samotnými súažami tak spoíva v trénovaní na súažnom stole. Rabania majú už dva a ich tréningy väšinou prebiehajú na týchto špeciálnych stoloch. - Nacviujeme tak rôzne techniky, správne uchopenie ruky i taktiku, - dodáva ubomír Jagnešák.
Slováci medzi elitou
Na juniorských majstrovstvách sveta v Senci bolo Slovensko najúspešnejšou krajinou. Získalo až štyri zlaté medaily, ktoré pritom získali len dvaja borci Marián alák a Jozef Šimisko. Svetový šampionát mužov v tomto roku prebiehal v Egypte, kde Slováci taktiež potvrdili, že patria k svetovej elite. V pravej i avej ruke opä vyhral náš najznámejší i najúspešnejší reprezentant Ján Germánus, titul v pravej ruke získal aj Peter Gazdarica, ku ktorému pridal ešte bronz v avake. V medzinárodnom meradle však suverénne dominujú ruskí športovci. Na ME v Beclavi v hodnotení krajín vyhrali. Slovensko so ziskom 85 bodov skonilo druhé, víazní Rusi ich pritom nazbierali až 333, - hovorí ubomír Jagnešák.
Všetkých úspešných Slovákov si mladý Raban vemi váži, no najviac obdivuje ruských a ukrajinských borcov. - Fantastický je hlavne Zoloyev z Ruska. Má len 17 rokov a už získal štyri tituly majstra sveta. Dá sa poveda, že to má v krvi. Ve jeho otec i dedo sú 10-násobní majstri sveta. alšími skvelým silákmi sú mladí bratia Babayevovci z Ukrajiny. Sú vekí suveréni a napríklad, pri súbojoch s našimi reprezentantmi sa na nich usmievajú. Medzi takýchto borcov v ažších váhach patrí aj Ivakin z Ukrajiny.
Slávu zatia nepociuje
Úspešného siláka z Rabe, 15-roného ubomíra Jagnešák už na slovenských i medzinárodných vrcholných súažiach právom rátajú za favorita. A ako vlastne vníma jeho okolie, že sa stal vicemajstrom sveta? - Samozrejme, že mi všetci moji najbližší gratulovali, - hovorí študent strojárskeho SOU v Námestove. Tým, že ubomír Jagnešák získava vavríny nielen na celoslovenských podujatiach, stretáva sa aj s výzvami na súboj. – Ak sa vyberiem na zábavu, vyzývajú ma zmera si sily hlavne tí najväší siláci. Beriem to normálne a chápem ich. Je to však nebezpené na zranenie a k pretláaniu na špeciálnych súažných stoloch sa to nedá ani prirovna, - dodáva vicemajster sveta z Rabe. (jv)