Vo vrcholne najhoršom období sa ako ohe rozšírila nielen po Slovensku, ale aj po celej Európe správa o historicky prvom výskyte scarpie (klusavky oviec) vo východoslovenskom chove, na farme v Turni nad Bodvou. Správa vyvolala na trhu s ovím mäsom podobnú reakciu, ako v prípade BSE u hovädzieho dobytka: vemi negatívne sa prejaví v exporte ovieho i jahacieho mäsa. Záver marca a zaiatok apríla je pritom obdobím vývozu vekononých jahniat do Talianska. Minulý rok zásobilo Slovensko talianske vekononé stoly 112 000 jahatami, z toho oravskí chovatelia vyviezli približne 6 000 ks. Súasná hrozivá situácia si vynútila štvrtkové stretnutie slovenských chovateov a exportérov jahniat v Sielnici, na ktorom Oravu zastupovali lenovia predstavenstva zväzu chovateov oviec a kôz, predseda PD Pucov Ing. František Kurila a súkromný roník Ing. Milan Páltik.
Poda slov Františka Kurilu mali už od tohoto pondelka putova do Talianska prvé kamióny s jahatami, ibaže ešte v piatok minulý týžde nemal žiaden z chovov uzatvorenú ani jednu zmluvu. Súasný stav je o to horší, že aj minuloroné vývozy skomplikovala karanténa, chovatelia prežívali priam šokové chvíle, pretože predaj sa rozbehol len na poslednú chvíu. Pritom teoreticky by sa mohlo vyviez viac jahniat, trh totiž ovplyvnila aj vojna v Iraku. Taliani údajne zmrazené zásoby jahaciny presunuli týmto smerom.
„Nákupcovia vemi rýchlo využili situáciu, a ponúkli nám iba 105 Sk/kg, priom minuloroná cena bola 112 Sk,“ povedal nám Ing. Kurila. „Keby, nedajbože, došlo k tomu, že Taliansko našu jahacinu odmietne, bola by to pre nás katastrofa. Také množstvo jahniat, aké sme tohto roku pripravili pre vekononý vývoz, nie sme na domácom trhu vôbec schopní umiestni, nehovoriac už o tom, že aj tu sa výskyt scarpie urite podpíše na znížení dopytu.“
Na Orave každorone pripravujú na taliansky trh najviac jahniat najväší chovatelia oviec: PD Trsteník, PD Pucov i Ing. Milan Páltik. Z ich chovov smeruje každú jar do Talianska po 800 až 900 vekononých jahniat.
Iba v týchto doch sa však chovatelia od exportérov definitívne dozvedia, za koko a i vôbec jahatá napokon poputujú na talianske vekononé stoly. Vývozy by sa v tom prípade dali zrealizova ešte do 15. apríla.
Preo toký rozruch? Scarpie, po slovensky klusavku, odborníci považujú za predchodcu BSE. Práve po skrmovaní mäsovokostnej múky zo zvierat, ktoré uhynuli na klusavku, mal vzniknú BSE. V praxi to však zatia nikto nepotvrdil. Ide o pomalú vírusovú infekciu. Choré zviera zaostáva vo vývoji, menej žerie, chudne, má horúku. Neskôr zane kríva, vyšklbáva si vlastnú vlnu. Doteraz však nie je potvrdený ani jej prenos z ovce na ovcu, tobôž na loveka. Ministerstvo pôdohospodárstva SR aj u nás prostredníctvom regionálnych veterinárnych správ pravidelne monitoruje prípadný výskyt ochorení. Žia, prvý slovenský prípad výskytu scarpie je aj prvým v krajinách V 4.
Melánia Pastvová