Pozná ho aj sv. otec. Za totality vzbudzoval na jednej strane strach a hnev preto, že ho nemohli umla, a on mla nemohol, na druhej strane obdiv a úctu u tých, ktorí stáli verne na strane Cirkvi.
pán monsior, pápežský prelát Viktor Trstenský, kaz našej Spišskej diecézy, sa 28. marca 2003 dožíva požehnaného veku 95 rokov. Ke mi obas pri stretnutí povie, že nevie, preo ho pán Boh ešte tu drží, ja mu vždy odpovedám: „To Ti chce vynahradi tie roky, ktoré si obetoval za vieru vo väzení.“
Náš jubilant sa narodil v Trstenej 28. marca 1908. Na kaza bol vysvätený 29. júna 1931. Potom bol kaplánom v Levoi, v Oravskom Veselom, znova v levoi, v Rudanoch, opä v Levoi, v Starej ubovni a ešte raz v Levoi. Od roku 1934 bol správcom farnosti Reov a od roku 1939 farárom v Dolnom Kubíne a zárove dekanom. Tu naplno rozvinul svoje pastorané schopnosti a pozdvihol nielen náboženský život, ale aj kresanské povedomie v ažkých vojnových a povojnových rokoch nastupujúceho komunizmu.
Za jeho zásluhy dostal od pápeža pia XII. titul pápežský komorník - monsior.
Pre svoju horlivos, zvláš pre podporovanie rehoných sestier - saleziánok, dostal sa do väzenia a pracovných táborov. V roku 1954 bol Viktor Trstenský z väzenia prepustený, ale bez možnosti zaradenia do duchovnej služby. Bol bez práce a neskôr na invalidnom dôchodku. V roku 1958 bol znova zatvorený a odsúdený na 15 rokov, pretože navštevoval otca biskupa Vojtaššáka v Deíne. Po odvolaní mu „trest“ znížili na 9 rokov. V 1960 mu prezident udelil amnestiu. štátny súhlas pre duchovnú službu však kaz nedostal. Pracoval ako lesný robotník a skladník.
Poas Dubekovho uvonenia sa dostal do pastorácie ako správca farnosti Stará ubova. Aj tu sa Viktor Trstenský prejavil ako neúnavný a starostlivý otec veriacich, najmä detí a mládeže. To znova popudzovalo protagonistov tzv. Pouenia z krízových rokov, odobrali mu štátny súhlas a vyviezli ho do Trstenej na odpoinok.
Ale ani na odpoinku neodpoíval. Písal. Písal listy štátnikom a vstupoval im do svedomia, o ich vemi popudzovalo. Listy vyšli vo dvoch zväzkoch: Nemôžem mla a Nemohol som mla. Okrem toho napísal vzácny životopis otca biskupa Jána Vojtaššáka. Prvýkrát vyšiel v zahranií, v Clevelande pod názvom Biskup Ján Vojtaššák a pisate bol uvedený pod pseudonymom Vincent Tatranský. Druhé doplnené vydanie vyšlo už na Slovensku po páde totality pod názvom Sila viery, sila pravdy.
Ako otec diecézy akujem jubilantovi za všetko, o pre diecézu a pre celé Slovensko urobil. Okrem toho, o napísal, treba vyzdvihnú i jeho stretávanie sa s kazmi, aj z iných diecéz okrem Spišskej, ktorí našli u neho vždy slová povzbudenia a novú iskru do zápasu so zlom totality.
Dodnes nestratil elán, lebo jeho viera je živá.
Milý brat Viktor, všetci a pozdravujeme a držíme zopnuté ruky v modlitbe za Teba.
Mons. Prof. ThDr.
František Tondra
spišský biskup