Informané médiá sú zaplavené vojnou a terorizmom.
Napriek tomu, že na území Slovenska nie je vyhlásený žiadny mimoriadny stav v súvislosti v vojnou v Iraku, Ministerstvo vnútra SR pridelilo na zabezpeenie ochrany vodných diel Oravská priehrada a Liptovská Mara štyridsa vojakov. Obe priehrady sú spolu s alšími troma na Slovensku – Gabíkovo, Veká Domaša a Vihorlat, na základe analýzy možných následkov pri ich porušení, zaradené do „najrizikovejšej“ skupiny. Je fakt, že vodné diela majú hospodársko-dopravný a vojensko-obranný význam. Množstvo akumulovanej vody, o sa týka Oravskej priehrady, je to 345 miliónov kubíkov, by mohlo v prípade narušenia priehradného múru vážne ohrozi dôležité hospodárske a spoloenské centrá a oblasti so zvýšeným zoskupením obyvatestva. Voda by narušila cesty, mosty, zaplavená oblas by zostala bez energií. V súasnej dobe však nie je dôvod na obavu. V prípade mimoriadnych situácií a poas brannej pohotovosti štátu je totiž jedným z opatrení znižovanie vodnej hladiny priehrady. V prípade narušenia vodného diela tak možno obmedzi a zníži niivé úinky prielomovej vlny. Oravská priehrada patrí k strategicky dôležitým nielen objemom vody, ale aj tým, že je prvou v poradí sústavy Vážskej kaskády.
V súasnosti aj vodné dielo Orava buduje autonómny systém varovania obyvatestva. Pozostáva z idiel monitorujúcich stavbu a špeciálnych sirén, spúšaných automaticky, umiestnených v tých obciach a mestách, ktoré by prielomová vlna mohla zaplavi do jednej hodiny. Systém varovania by mal by na všetkých vodných dielach funkný do konca roku 2004, zatia je varovanie obyvatestva zabezpeené systémom civilnej ochrany a v prípade potreby sú pripravené plány evakuácie obyvatestva.
V koryte Oravskej priehrady je hladina vody nízka a vojaci na priehradnom múre sú zatia skôr na okrasu, i uvedomenie si prípadnej vážnosti situácie... Niet žiadneho dôvodu na obavu. (vš)