Ako uteši priatea
Chcete svojmu priateovi pomôc v životnej kríze? Potom ho najmä poúvajte, radí americká psychologika Ann L. Weberová. Ak mu napríklad poviete: „To ale muselo bolie“, dáte najavo, že vám jeho problém leží na srdci. Zdržte sa poznámok typu: „Mohlo to by ešte horšie“, alebo dobre mienených rád. Radšej ho vy požiadajte o radu v nieom, s ím máte problémy. Posilní to priateovo sebavedomie.
Príjemný rozhovor
V spolonosti ste sa zoznámili so sympatickým lovekom. Ako s ním strávi chvíu v príjemnom rozhovore? Taliansky psychológ Paolo Valentini odporúa takýto postup:
-o zaujíma vás, nemusí zaujíma toho druhého. Preto najprv musíte nájs vhodný námet na rozhovor. Hovorte krátko, preskakujte z témy na tému. Všímajte si ako váš spoloník reaguje.
-Ak sa váš partner rozhovorí napríklad o práci, televíznej inscenácii alebo o rodine, táto téma je mu blízka. Zanite ju rozvíja.
-Nechváte sa. Priznajte si aj pochybnosti a malé chyby. Budete sympatickejší a partner vám zane väšmi dôverova.
Ako zmierni kritiku
uom treba zavše poveda aj nepríjemné slová. Ke to však urobíte, zanú sa vyhovára alebo na vás útoi. Hoci máte pravdu, odmietajú sa nad ou zamyslie. Je to celkom normálne, hovorí anglický psychológ Dick Goldwyn. udia automaticky reagujú na slová, ktoré vnímajú ako útok, obranou alebo protiútokom. V takejto situácii nemajú as rozmýša nad tým, o ste vlastne povedali. Ak sa už nedajú zmierni kritické výrazy, vyhnite sa aspo agresívnej gestikulácii, tvrdému výrazu tváre a tónu hlasu. Tieto signály vnímajú udia ovea intenzívnejšie ako obsah slov. Ke ich nepoužijete, zmiernite kritiku bez toho, aby ste sa vyhli tvrdej pravde.
Spánok pred polnocou
Je spánok pred polnocou najzdravší? Nemecký profesor Horst Lorenz Fehm tvrdí, že nie. Poda jeho pozorovaní sú najdôležitejšie prvé tri hodiny spánku - bez ohadu na to, i idete spa pred polnocou alebo neskôr. Dôležité je, aby ste spali dostatone dlho a hlboko. „Noní vtáci“ teda môžu pokojne chodi spáva neskôr. Je však dobré navyknú organizmus na rovnaký as.
Vybral: - ti -