Námestovo - Pred dvoma rokmi bolo 16 mladých rodín šastných, že sa mohli nasahova do prvej asti novuikého 32-bytovéo domu na Komenského ulici. Nájomné mestské byty neboli síce mimoriadne veké, ale mladí boli radi, že bývajú v aspo doasne vlastnom súkromí. Už po niekokých mesiacoch však zistili, že do väšiny bytov v dome sa spolu s nimi nasahovali aj nevítaní a neplatiaci, a na rozdiel od nich zrejme trvalí nájomníci - plesne. Ako sme sa dozvedeli od mladej mamiky v suterénnom byte, proti plesni na stenách ni nepomáha. Kút za vstupnými dverami bytu je celý sernený, obas sa jej ho podarí ako-tak dezinfikova savom, podobne je to so stenami a nábytkom v kúpeni i s dvomi rohmi kuchyne.
„Zanedlho po nasahovaní sa do bytu sme ako prvé reklamovali plesnenie steny vo vstupnej chodbe, - hovorí mamika, ktorá nás poprosila, aby sme jej meno neuvádzali. - ierny fak takmer do výšky mojej hlavy sa objavil v rohu pri kúpeni a na stene, hoci na nej je umiestnené vykurovacie teleso. Manžel chodil, urgoval - všetci tvrdili, že to je prirodzená vlhkos stavby, že zle vetráme, málo kúrime... Nakoniec predsa len prišli odborníci, vyvtali dierky do steny, zapustili sondy a zistili, že vlhkos za stenou naozaj nie je prirodzená. A ke nakoniec odmontovali WC, v stene odpadovej rúry bola taká diera, že ou prešla ruka. Vymenili rúru, opravili a znovu nahodili stenu - ale napríklad zhrdzavenú zárubu dverí už nechali bez povšimnutia. Aj ostatné kúty plesnejú alej, Ak ich ohmatáte, zistíte, že sú úplne orosené. V chodbe za stenou vraj vedie vodovodné potrubie, ke sa zvýši odber, studená voda vonku a teplo vo vnútri údajne zapríiujú orosovanie a plesnenie steny. Ale to je predsa v normálnom dome neprípustné! To sná uzná každý odborník, ale aj neodborník s obyajným zdravým sedliackym rozumom! Syn - prvák je silný alergik a v takomto byte prakticky neexistuje šanca, aby sa mu zdravotný stav akokovek zlepšil.“
Podobné starosti majú aj alší nájomníci: plesne v kúpeniach, okolo a popod okná.
Do druhej polovice domu sa sahovali noví obyvatelia iba pred pol rokom. A už majú rovnaké problémy. Neplesnejú len suterénne byty, ale aj byty na poschodiach a v podkroví. ierne mapy na bielukých stenách ich trápia o to viac, že ide o rodiny s malými demi, v mnohých prípadoch ešte predškolského veku.
„Boli sa na to pozrie aj z mestského úradu, pani doktorka zo sociálneho a hlavný kontrolór, - dozvedáme sa od mladej ženy na materskej. - Vraveli, že by sa na to mali prís pozrie aj odborníci - stavbári, ale doteraz nikto neprišiel.“
Ako sme sa dozvedeli na mestskom úrade, dodávate stavby vraj garantuje dodržanie všetkých technologických noriem a postupov. Odborníci o probléme obyvateov novej bytovky na Komenského ulici diskutovali, ich záver je však taký, že „vaka“ termoizolaným oknám v bytoch obyvatelia domu menej kúria a teda aj menej vetrajú. Preto údajne vznikli spomínané plesne. Stavba je nová, preto ju vraj bolo treba od zaiatku intenzívne vykurova a o najviac vetra, pretože v obývaných priestoroch sa udržiava prirodzená vlhkos a pri slabom vetraní sa potom zráža na stenách. Bol by však rovnaký aj záver hygienika i nezávislého znalca v odbore stavebníctva? Melánia Pastvová