Oravské mužstvá vyšibali víazstvá

LIGOVÝ FUTBAL

Okrem najlepšieho oravského mužstva z Tvrdošína sa na vekononú nedeu ostatným skvele darilo. Tvrdošínania proti druhému celku IV. ligy nedokázali vsieti gól a aj preto prehrali. Ostatné celky si vyšibali po tri body a už dávno nemali za sebou takú úspešnú nedeu. Cenné sú najmä víazstvá na súperových ihriskách v podaní Dolného Kubína a Nižnej.

Tvrdošín – Lisková 0:1 (0:0)

Zostava: Kazík, Korbe, Pazúrik (Kubaka), Medvecký, Kliment, Nemek (Marton), Suák, Pánik, Kurinka (Pavelek), Novák, Pavo

Už v 6. min po štandardke Pazúrik nastreuje brvno. Hra sa vyvíjala najmä v strede ihriska po odkopoch z jednej alebo z druhej strany, odohralo sa množstvo faulov, hra bola obojstranne nervózna a nepresná. V 30. min mali náznak šance hostia, ke lopta preletela cez celú tvrdošínsku obranu. O 7. min neskôr po strede Kurinku sa mohli domáci dosta do vedenia, ke unikol Novák, ale brankár Liskovej bravúrne zachránil. Na konci polasu mali hostia viac z hry a Kazík musel viackrát zachraova. V druhom polase sa hostia hne v úvode po odrazenej lopte ujali vedenia. Gól v sieti domácich bol odrazom slabej obrany, ktorá robila množstvo chýb. Aj v druhom polase bola hra vemi nervózna, bojoval iba hrá proti hráovi. Domáci nedokázali v útonej fáze absolútne ni vymyslie, dokonca ani zo štandardiek v 65. a v 69. min nevyažili ni. Jozef Ženuch

ierne – Dolný Kubín 1:2 (1:1)

Góly: Brienik, Valek

Zostava: Hrubjak, Milan, Halák, Belo, Majzel, Tropek, Callo, Valek (67. Dzúrik), Brienik (78. Ková), Lacko, uka

V zápase dvoch namoených mužstiev na katastrofálnom škvarovom ihrisku Dolnokubínania zaali lepšie. V 3. min Callo striea zo šestnástky tesne veda. Najkrajšia akcia zápasu sa zrodila v 15. min, kedy si na pravej strane vymenili loptu Majzel s Callom a Majzelov center Brienik z voleja premenil na 0:1. Podobná situácia nastala v 17. min, kedy v strede šestnástky narazili loptu Callo s Majzelom, ale Callo striea veda. Domáci sa na škvare snažili presadi najmä dlhými loptami, takže kombinaná hra Dolnokubínanov nemohla vyniknú. To sa Oravcom vypomstilo aj v 28. min, kedy sa po presnom kope z avej strany lopta odrazila od voného domáceho hráa a bolo vyrovnané. V druhom polase Dolnokubínania opä zaali aktívne a už v 52. min center Brienika Gallo usmernil tesne pozdž brány. Rozhodujúca akcia zápasu sa zrodila v 57. min – po presnom kope Callu brankár ierneho vyrazil loptu pred seba a Valek vzápätí zvýšil. Od tohto momentu sa snažili domáci hra dlhými loptami do dolnokubínskej šestnástky, ale aj z toho sa vytvárali rýchle protiútoky hostí. V 76. minúte postupoval na súperovu bránu Lacko, iba v poslednej chvíli mu domáci obranca vykopol loptu. V 82. min prenikol pekne po avej strane uka, nahral ideále Callovi, a ten triafa len brankára. alšia šanca sa naskytla v 86. min, center Brienika na Lacka sa odrazil od jeho kolien do brankára. V ase ke tlak ierneho vrcholil, piati Dolnokubínania postupovali na súperovu bránu sami proti jedinému obrancovi. Dzúrik však nepochopitene prihral práve osamotenému obrancovi. Akurát z rodiaceho sa protiútoku dostal uka po taktickom faule ervenú kartu. Na škvarovom ihrisku predili Dolnokubínania súpera bojovnosou a vybojovali dôležité tri body v boji o záchranu. Pozývajú svojich fanúšikov na nasledujúci zápas, ke doma privítajú futbalistov Stráav. Jozef Dávid

MŠK Námestovo – Bánová 2:1

(2:1)

Góly: Jadro (11 m), Hablák

ŽK: Jadro

K: Ratulovský

Zostava: Adamík, Siman (57. Jašica), Ratulovský, Madleák, Babinský (57. Tokarz), Pisarík, Vrábe, Puvák, Hablák, Michaliga

Námestovania zaali stretnutie dobre, prvý zavelil do útoku strelou z diaky Jadro, ale brankár hostí bol pripravený. V 10. min Ratulovského prihrávku poslal Michaliga tesne veda. O pä minút neskôr Madleák uvonil Simana a ten svoje sólo zakonil rovnako nepresne. V dvadsiatej minúte si Siman podobnú situáciu zopakoval po prihrávke Habláka. O minútu neskôr Hablákov prienik zastavil hosujúci obranca za cenu faulu. Pokutový kop Jadro premenil vo vedúci gól stretnutia. V 27. min Madleák striea pod brvno, ale brankár vypichuje. V 40. min Hablákov center posiela Michaliga hlavou na avú ty. Posledná minúta polasu prináša Michaligov center na Vrába, ten minul ale dobiehajúci Hablák sa už nemýli a posiela loptu po druhýkrát za chrbát hosujúceho brankára. Hostia sa pred námestovskú bránu dostali až v predžení polasu a výsledkom bol gól, ke prienik erveného zastavil nedovolene Polák. Premenený pokutový kop stanovil výsledok polasu. Nepremenené šance domácich v druhom polase stáli domáce Námestovo takmer tri body. V druhej polovici zápasu sa už viac bojovalo ako hral oku lahodiaci futbal. Nepresné zakonenie Simana i Michaligu volali po góle. V 85. min mohlo zahrmie, ke Bánovania mali šancu zrovna, no pohotový Adamík vybehol a dostal loptu pod kontrolu. Stretnutia negatívne poznaila 65. min, ke domáci Ratulovský a urica po vzájomnom strkaní museli predasne opusti hraciu plochu. Negatívnym javom je aj zranenie Simana, ktorý po hlavikovom súboji takisto opúša ihrisko. Záver zápasu sa dohrával ako dráma.

Dušan Krná

Istebné – Liptovský Hrádok 2:1 (0:1)

Góly: Opatera, Plano

Zostava: Okoliáni, Drengubiak, Otruba, Opatera, Greguška, Plano, Macko, Vrána, Baláž (75. Holub), Brák (55. Lacko) Adamec (91. Katreník)

Stretnutie dvoch mužstiev zo spodnej asti tabuky zaali aktívnejšie domáci, ktorí sa s vervou pustili do súpera, ale nedokázali si vypracova gólovú šancu. Naopak, hostia už z prvého protiútoku získali rohový kop, po ktorom zostal neobsadený hrá na päke v domácej šestnástke a ten hlavikou dáva vedúci gól hostí. Domáci mali do konca zápasu len optickú prevahu. V 12. minúte po centri Macka letela lopta z hlavy Adamca tesne veda avej tye hostí, v 18. minúte v trme-vrme pred bránkou Liptákov opä Adamec hlavikuje nad bránu. Dobre mieril aj Vrána v 22. minúte spoza šestnástky, ale súperov brankár jeho strelu vystihol. Ten kryl aj dobrú strelu Adamca v 41. minúte. Druhý polas tiež otvorili aktívne domáci, ke Macko v 49. minúte v šestnástke z uhla trafil spojnicu. O minútu neskôr Baláža fauloval hosujúci hrá, jedenástku však Adamec kopol ahostajne za bránu. Stretnutie malo do konca zápasu slabú úrove. Domácim sa však vydarili dve štandardné akcie. Najprv sa v 65. minúte najlepšie zorientoval v šestnástke Opatera, o znamenalo pre domácich vyrovnávajúci gól. O desa minút neskôr vyažil úspech zo štandardnej situácie Plano a dáva víazný gól. Domáci si z vlastného ihriska odniesli tri body, aj ke nie po najlepšom výkone. Michal Suroviak

Góly: Baa 2 (1 z 11 m), J. Žák, Pilár

Zostava: Gažovi, Pilár, M. Žák, Kosmel, Chladný, Oro (Šeling), J. Žák, M. Kuboš, Koleják, Kachút (Motý), Baa

Nižania prišli do Vrútok s úmyslom neprehra. Naopak, domáci po sérii jarných víazstiev chytili výbornú fazónu a dotiahli sa na špicu tabuky. Vo vynikajúcej atmosfére mal zápas od úvodných minút vysoké tempo. Lepšie zaali domáci a už v 10. min sa ujímajú vedenia, ke center z pravej strany preletel pozdž brány a neobsadený útoník Vrútok striea úvodný gól. Potom hostia prevzali iniciatívu na svoje kopaky. V 17. min mohli vyrovna, no center z pravej strany nevyužil Koleják. Do alšej príležitosti sa dostal Kachút, osamotený pred brankárom však hlavikuje do jeho náruia. O 5 min neskôr po biliardovej akcii najskôr netrafil Chladný, vzápätí ani Marek Kuboš. V 30. min po rohovom kope hlaviku Bau vytlail brankár na žr. Vyústením aktivity mužstva Nižnej bol gól Jána Žáka, ke sa jeho strela z nepriameho kopu sa za pomoci múru odrazila do protipohybu brankára. Hne v úvode 2. polasu hostia ujímajú vedenia, po rohu Bau krásnou hlavikou Pilár rozvlnil sie. Domáci boli zaskoení, no napriek tomu vyrovnávajú. Po ahkovážnej strate lopty Vrútky založili rýchly protiútok, ktorý zakonili umiestnenou strelou. Nižania sa však nezmierili s vývojom stretnutia a v 70. min nariadil rozhodca pokutový kop po faule na Jána Žáka, ktorý Baa premenil. Následne domáci otvorili hru, nižnianskí futbalisti mali viac priestoru a poistku mohol da Motý po vysunutí Baom, ale zoi voi brankárovi prehodil aj bránu. V 85. min si svoje úlohy vymenili a Baa dáva bodku za vydareným zápasom oravského mužstva. (ba)

Oravská Jasenica – Palúdzka 4:1

(1:1)

Góly: Michal Vráb 2, ubomír iernik 2 – Kubík

Zostava: Peter iernik, Ján Madleák, Vladimír Madleák, Ján Skoík (46. Roman

Hvolka), Ján Žofaj, Michal Laštík (73. Branislav Brunák), Juraj Feranec, Mário Madleák, Michal Vráb, ubomír iernik, Miloš Vráb

Hostia od zaiatku tlaili Jasenianov k šestnástke, ale strelecky neboli úspešní. Hra sa postupne vyrovnala, odohrala sa medzi šestnástkami a hrái sa vybíjali v osobných súbojoch. Hostia obas hrozili brejkami, v 17. min po avej strane preíslili obranu Oravskej Jasenice a centrovaná lopta zo šestnástky skonila v bráne domácich. Tí v snahe vyrovna hne z protiútoku založili akciu po pravej strane, ale šanca zostala nevyužitá. Domáci sa dokali v 40. min, ke ubomíra iernika fauloval brankár hostí, na o nariadil hlavný rozhodca pokutový kop. Ten Michal Vráb bezpene premenil. Do druhého polasu nastúpila Oravská Jasenica v úplne inom rozostavení o sa odrazilo aj na hre. Prebrala aktivitu v strede poa a zaala astejšie ohrozova bránku súpera. V 64. min ubomír iernik dôsledne sledoval hru, našiel loptu, ktorá sa dostala do rohu pokutového územia, a tak úspešne prekvapil brankára - zvýšil na 2:1. V 70. min, po krásnej kombinanej akcii po osi Michal Laštík – Michal Vráb – ubomír iernik - posledný zvyšuje na 3:1. V 78. min po faule nastúpil na priamy kop Michal Vráb, ktorý nádhernou strelou do pravého horného rohu uzatvára skóre na 4:1. Zápas sa hral dos tvrdo, omu nasveduje aj vysoký poet udelených žltých kariet. Roman Polák

Podbiel – Dúbrava 3:0 (1:0)

Góly: Zrník 2, Drbjak

Zostava: Novák, Baláž, Batuna, Mišák, Dano, Franko, Drbjak, Kaplánek, Krížo, Kubášek, Zrník

Do 10. min hrali domáci lepšie, potom sa hra mužstiev vyrovnala. V 20. min hádzal aut Zrník, v skrumáži hostia zle odhlavikovali a Drbjak dáva prvý gól Podbiela. Vzápätí šancou, avšak bez úspešnej koncovky, odpovedali hostia. V 38. min striea Podbiel svoj druhý gól, Kaplánek však bol v postavení mimo hry. V bojovej nálade nastupovali domáci aj do 2. polasu. Uvedomovali si, že zápas s Vrátkami v 2. polase podcenili, a tak si slová trénera tentoraz zobrali k srdcu. V 48. min. dostal Drbjak ideálnu prihrávku od Kubáška a dáva 2. gól. Hostia nato pritlaili, nedokázali si však vytvori gólové príležitosti a tak všetky lopty konili pred 16-kou. V 68. min. sa ale uvonili do brejku, hráa postupujúceho na bránku Podbiela dokázal Dano zastavi iba za cenu faulu, za i si vyslúžil ervenú kartu a oslabil zostavu domácich. V 75. min dostal dobrú prihrávku od Drbjaka Zrník a z rohu hranice šestnástky dáva 3. gól. Zápas sa dohral v miernom tempe. Stanislav Drbiak

Lokca – Martin 2:1 (1:0)

Góly: Zátek, Ošadnický

ŽK: Juraj Viatrak

Zostava: Kormaák, Špalek, Viatrák, (70. P. Kormaák), Zátek, Jadro, Kadavý, Raban (65. I. Vajdiar), Michalík, J. Vajdiar, Valiák, Jucha (56. Ošadnický)

V úvode zápasu hostia z nebezpenej vzdialenosti zahrávali nepriamy kop, strela však išla tesne veda bránky. V 6. min nebezpenú loptu Jozefa Vajdiara z hranice šestnástky bravúrne kryl hosujúci brankár. Po oukávaní sa oboch mužstiev sa v 18. min k strele z dvadsiatich metrov odhodlal Zátek. Lopta skonila v sieti hosujúceho brankára. V 23. min. hostia predviedli peknú gólovú akciu, ktorú pekným zákrokom zmaril domáci brankár Kormaák. Po štandardnej situácii Martinania v 28. min nastrelili ty lokianskej bránky, v 30. min sa upískol hlavný rozhodca, ktorý sledovanie lopty Juchom posúdil ako faul na hráa a odpískal 11-metrový kop. Ten hosujúci hrá premenil a tak vyrovnal stav zápasu na 1:1. V 51. min mal domáci Valiák obrovskú šancu: strelu z piatich metrov mu však hosujúci obranca blokoval na roh. Z nasledujúceho rohu mal viac ako príležitos Zátek – jeho strelu z hranice šestnástky brankár Martina bravúrne kryl. V 63. min vydoloval loptu Valiák, prihral ju Ošadnickému a ten ju z 25-metrov poslal do šibenice na 2:1 pre Lokcu. Lokania ešte v 83. min predviedli alšiu z pekných akcií, ke po osi Jozef Vajdiar, Ošadnický posledne menovaný krásne vystrelil, prestreuje však bránku súpera.