A ako na potvoru, v ase, kedy sa zvyknú už aj na Orave rozbieha definitívne previerky porastov ozimných obilovín a zaína sa so sejbou jarín, tento rok udreli neskoré mrazy a polia zapadli snehom. Ešte minulý týžde zaznamenali ponohospodári v Tvrdošínskom a Námestovskom okrese prízemný mráz. Sejba teda na Orave aká, kým sa zem dostatone prehreje.
Porasty všetkých ozimín i trávnych porastov vykazujú spomalený vývoj, presný rozsah škôd sa však bude da uri až po aspo dlhšom oteplení, to znamená dnes-zajtra. Na väšine družstiev však už orientane vedia, že vemi zle prezimovali porasty repky olejnej, niekde i pšenica. Minulý týžde zaali s vyorávkou vekých plôch repky, napríklad len v Bobrove musia družstevníci vyora pravdepodobne 40 zo 66 ha tejto olejniny, s úrodou ktorej boli minulý rok vemi spokojní. Úspech Bobrovanov inšpiroval k pestovaniu repky aj alšie oravské družstvá, aj im však ako-tak slušne prezimovala sotva polovica porastov. Poasie sa teda na repke podpísalo škodami, idúcimi do státisícov. Kto nemal porasty poistené, zaznamená citenú stratu. Poda slov Vladimíra Matulu, samostatného radcu Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva v Dolnom Kubíne, budú straty vyššie - družstevníci musia zopakova agrotechnickú prípravu pôdy pre nové porasty, zaora staré, dokúpi osivá, kde treba, prida liadok i iné hnojivá... Na všetko však treba peniaze. Dotaná komisia MP SR ešte v marci uvonila vyše 72,6 milióna korún štátneho príspevku z roného limitu 191,4 milióna korún, z toho okolo 62 miliónov na hospodárenie v horských a znevýhodnených výrobných podmienkach. Z týchto peazí môžu ponohospodári nakúpi kvalitné osivo, prostriedky chemickej ochrany, priemyselné hnojivá a naftu.
Oravské polia však nie sú celkom pusté. Ešte poas prvého jarného oteplenia v marci, ale i minulý týžde zaali družstevníci i súkromne hospodáriaci roníci s podsievaním a prihnojovaním trávnych porastov. Kus práce majú už za sebou napríklad v Lokci, Trstenej, Velinej i Párnici. (mp)