Už roky v súvislosti s narastajúcou kriminalitou volá ulica po zvýšení potu policajtov. Problém mala rieši už reforma, ktorá zlúila policajné okresy Dolný Kubín a Tvrdošín. V uliciach je však, naopak, policajtov oraz menej.
„Poda môjho názoru bola najlepšia a najefektívnejšia organizácia policajného zboru v období do 31. 12. 1996. Vtedy mal okresný velite k dispozícii všetky sily i prostriedky pôsobiace na území Oravy. A mal i tzv. ekonomickú moc. V januári 1997 však na Orave vznikli tri policajné okresy a zaali sa budova krajské riaditestvá. Z mesiaca na mesiac oderpávali nielen peniaze. Od okresných riaditestiev odišla aj hraniná a cudzinecká polícia, jej príslušníci dovtedy odhaovali, dokumentovali, objasovali priestupky, trestnú innos i v obciach, v ktorých sídlili. Ich územná pôsobnos však po reforme prešla pod obvodné oddelenia PZ. Druhou reformou bolo zlúenie policajných okresov Dolný Kubín a Tvrdošín. Áno, hovorilo sa o posilnení výkonných zložiek. Nestalo sa, konkrétne v Tvrdošíne pôsobilo dovtedy 23 policajtov, po reforme 17. Vtedy sa zrušilo i obvodné oddelenie v Oravskom Podzámku. alšie zmeny v policajnom zbore nastali k 1. októbru 2002. Zaviedlo sa tzv. skrátené vyšetrovanie, to znamená, že menej závažné trestné iny riešia priamo policajti obvodných oddelení. To však „zatlailo“ policajtov ešte hlbšie do kancelárií, o obania pocítili. Dnes sme prakticky prevzali 70 percent práce justinej polície, nepribudol nám ani jeden policajt, avšak justinej polícii neubudol ani jeden vyšetrovate.
alšia zmena v organizácii polície by mala nasta k 1. januáru 2004. Zatia o nej vieme iba toko, že by sa mali zlúi okresné riaditestvá policajného zboru s okresnými úradmi justinej polície.“
Podieajú sa na príprave reforiem policajného zboru udia z praxe?
„Doteraz sa organizané zmeny pripravovali vždy na najvyššej úrovni. Ktovie, ako to bude teraz. Súasný minister vnútra sa nás pýtal, poas svojej návštevy v Dolnom Kubíne, na názory, má od nás i písomné podklady. Menoval komisiu, jej lenmi sú údajne i funkcionári z úrovne okresu.“
Vaša snaha priblíži políciu uom zatia nie je vemi úspešná. Kde pramení nezáujem verejnosti?
„Zrejme zohráva svoju úlohu aj zotrvanos z minulosti. Kedysi mal okresný riadite vyhradenú jednu stredu v mesiaci pre verejnos. Ak mal oban problém, musel aka príliš dlho. Zmenil som to, pokia som v kancelárii, „stredu“ mám pre udí každý de.“
Už odmala sa deom vštepuje názor, že oznámenie nejakej i menšej výtržnosti medzi rovesníkmi je žalovanie. Ten, kto kamarátov, ale i nepriateov prezradí, je „žalobaba“. Kde, poda vás, je hranica medzi žalovaním a tým, o by mali vedie aspo rodiia, ak už nie polícia?
„Výchova by sa mala zaa doma, pokraova v škole a potom v živote. Až asom dospievame k tomu, že vieme posúdi, o je ohraniené zákonnými predpismi, o je priestupok a o trestný in. Ale v každom veku musí lovek vedie, o je nesprávne, o je zlé. A toto rozlišovanie musí vštepi dieau už rodi, neskôr uite. asto sa stáva v škole, že jeden druhému zoberie desiatu, vymôže desa i dvadsa korún. Hoci sa zdá, že to je detské, nie je to správne a oznámenie nie je žalovanie. Najlepšie to dokazuje prax. Aj uitelia niekedy povedia, že zasiahne škola, že nepotrebuje políciu. Možno problém porieši, ale asi to nerobí dobre, ke sa tie isté skutky opakujú. Môžem to dokumentova na konkrétnom prípade. Ke sme v roku 1997 zaínali v Tvrdošíne, robila skupinka detí „neplechu“. Dnes tam vyíajú tí istí, ibaže vtedy boli maloletí, neskôr mladiství, dnes sú dospelí. Zaínali v základnej škole, nikto ich neupozornil, nikto nereagoval.“
V ostatnom období sa zvyšuje podiel majetkovej kriminality. omu tento nárast pripisujete?
„Tomu, o om sme hovorili aj v úvode. Policajti sú menej v uliciach, sú zavalení administratívou.“
Kedy bude v uliciach viac pešiakov policajtov?
„Žiadal som, aj ministra, aby sa policajti obvodných oddelení nemuseli venova trestnému konaniu, aby boli predovšetkým v uliciach a venovali sa verejnému poriadku, priestupkom. Tie dokážu porieši na mieste blokovými pokutami, prípadne oznámením dopravnému inšpektorátu i okresnému úradu. Vyšetrovanie, ktoré majú najnovšie v popise práce, si totiž vyžaduje mnoho administratívy a na ulicu ostáva oraz menej asu.“
Lýdia Vojtaššáková