Na stretnutí Asociácie nemocníc Slovenska s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom sa v Žiline 23. apríla zúastnili aj riaditelia oboch oravských nemocníc. Vea dobrého sa však nedozvedeli. Ve poda ministra by mali dlhy, ktoré tieto zdravotnícke zariadenia de o de vytvárajú, aj po prechode pod nového zriaovatea, vyšší územná celok, po 1. januári tohoto roku zosta na nemocniciach.
„Zriaovatelia nemocníc sa spoliehajú na štát viac ako je zdravé,“ vyítal minister riaditeom. Poda neho nemôžu už nemocnice aka pomoc aj vzhadom na vývoj verejných financií a snahu vlády znižova deficit: „Vemi vážne pochybujem, že na úrovni vlády ešte budú oddlžovacie chúky.“ Preto údajne aj východiská štátneho rozpotu pre rok 2004 sa javia ako výrazne reštriktívnejšie. Riaditelia sa poda ministra majú na zákony pozera takto: o nie je zakázané, je povolené. Musia sa správa trhovo, ekonomicky a samostatne. A sie zdravotníckych zariadení sa má reštrukturalizova tak, aby mal každý región uzatvorený medicínsky systém. „Koncová“ nemocnica by mala dokáza okrem špikových kardiologických výkonov poskytnú pacientom všetky ostatné požadované služby v takom rozsahu, ako si to vyžaduje trištvrtemiliónový región, teda vyšší územný celok.
„Trend je taký, že lieba sa o najviac radikalizuje a doba, ktorú pacient strávi na lôžku v nemocnici, je oraz kratšia. Poda posledných údajov je slovenský priemer džky jednej hospitalizácie 8 dní, ale napríklad v Trstenej je to už len 6,6 da,“ dozvedeli sme sa od riaditea NsP v Trstenej MUDr. Vojtecha Kolejáka. „Dve oravské nemocnice takmer presne napajú aj nároné normy EÚ, poda ktorých by malo by 5 akútnych nemocniných lôžok na 100 000 obyvateov. Ale v súvislosti s úspornými opatreniami ich možno ešte aj ubudne.“
Nemocnice v Žilinskom kraji v súasnosti pred sebou tlaia celkový dlh vo výške 900 miliónov korún, a ten z mesiaca na mesiac alej narastá. Poda riaditea NsP L.N. Jégé v Dolnom Kubíne MUDr. Miloslava Ostrihoa budúcnos zdravotníctva aj na Orave najviac závisí od zdravotných poisovní: „Naša nemocnica urobila len za minulý rok „nadlimitné“ výkony za 17 miliónov korún. Poisova stanoví limit, a s tým nepohnete. To isté robia poisovne aj súkromným lekárom. „Vaka“ politike poisovní dnes bojuje o prežitie naše vynikajúce ortopedické oddelenie, hoci minulý rok vytvorilo zisk 300 000 korún, neurológia (s minimálnou stratou 12 000 Sk, o nie je ani cena jedného zákroku), podobne je na tom tuberkulózne a psychiatrické oddelenie v Trstenej... Ide o lukratívne oddelenia, o ktorých bytí i nebytí chcú rozhodnú úradníci od stolov v poisovniach.“ (mp)