Niekoľko minút pred polnocou 24. mája bol v Medzibrodí nad Oravou zastrelený 21-ročný študent Augustín Hlavatý. Písal sa rok 1946.
Na Slovensku sa v tom roku po voľbách rozhodovalo, akou cestou sa vydá krajina. Cestou slobody, kresťanstva a demokracie, alebo cestou obmedzovania národných, spoločenských a ľudských hodnôt. Augustín si vybral tú prvú. Pri roznášaní letákov s kresťanskou tematikou ho usmrtil člen komunistickej strany.
Augustín Hlavatý prežil detstvo i roky v Medzibrodí. Ľudia ho tu mali radi, lebo aj on mal rád ľudí, čestnosť, spravodlivosť a pravdu. Organizoval účasť na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach a výletoch. Neskôr pripravoval besedy k otázkam slobody, vierovyznania, pretože podvedome cítil, že po roku 1945 sa bude sloboda človeka, najmä v oblasti ľudských práv, náboženstva a slobody cestovania, obmedzovať. Názory mladého študenta podporovalo mnoho mladých ľudí, ale aj starší občania, pretože vychádzajúc z kresťanských tradícií Oravy a Slovenska aj on chápal kresťanstvo ako cestu k slobode a pravde. V tomto duchu vystupoval aj pred voľbami v roku 1946, keď v nočných hodinách roznášal letáky, vyzývajúce za demokraciu a slobodu. Svojou aktivitou sa pričinil o úspech vo vtedajších voľbách v Medzibrodí, veď za demokraciu tu hlasovali takmer všetci zapísaní voliči.
Vrah Augustína Hlavatého sa po usvedčení priznal, že vraždil z politických dôvodov a pomsty. Za tento hrozný čin bol odsúdený, po krátkom čase ho však prepustili, pretože v roku 1948 vyhrali voľby tí, čo držali nad vrahom ochrannú ruku.
Augustín Hlavatý sa stal pre Medzibrodčanov symbolom. Myslením predstihol dobu o celé historické obdobie, ľuďom ukazoval smer, ktorým majú kráčať oni i národ a pamätná tabuľa, ktorú mu obec odhalila k 50. narodeninám, posilnila v Medzibrodí kresťansko-demokratickú tradíciu. V nedeľu 25. mája k nej občania, členovia rodiny i poslanec VÚC Ján Kapala položili spomienkový veniec. Michal Janota