Nižná postup do IV. ligy už len potvrdila

LIGOVÝ FUTBAL

Už v strede týždňa sa rozhodlo, že Nižná po druhýkrát v rade postupuje. Druhý celok V. ligy v dohrávanom stretnutí prehral a Nižňania cestovali do Turčianskej Štiavničky už ako istí postupujúci. Túto svoju rolu napokon potvrdili aj na trávniku a postupujú do IV. ligy ako nováčik. Uplynulú nedeľu boli na programe dve oravské derby stretnutia. Tvrdošínčania o víťazstve nad Námestovom rozhodli už v 1. polčase a ani Podbiel proti Lokci na vlastnom trávniku nezaváhal. Ťažké časy v závere sezóny ešte čakajú Námestovo a Istebné, na ktorých sa doťahuje v tabuľke posledné Čierne.

Góly: Novák, Marton, Pánik, Pavčo – Jadroň, Michaliga

Zostava domácich: Kazík, Krivda, Kliment (Medvecký), Pazúrik, Korbeľ, Nemček, Sučák, Marton, Kurčinka, Pavčo, Novák (Pánik, Kubačka)

Zostava hostí: Adamčík, Siman, Jadroň, Ratulovský, Madleňák, Pisarčík, Plutinský, A. Vrábeľ, (Jašica), Babinský, Hablák, Michaliga

V derby zápase splnili domáci svoj cieľ. Hneď po rozohrávke unikol Novák, no vystrelil vedľa brány. Pohrozili aj hostia, ale po podbehnutí lopty Korbeľom Michaliga taktiež strieľa tesne mimo brány. Hra bola obojstranne vyrovnaná a hralo sa väčšinou medzi šestnástkami. Po útoku Nováka s Pavčom v 18. min nekompromisne Novák otvára skóre. Námestovčania sa dostávajú do šance po chybe Nemčeka v 27. min, ale Kazík bravúrne tečovanú strelu vytláča na roh. V 33. min po kombinácii Pavča s Martonom posledne menovaný strieľa druhý gól Tvrdošína. Na 3:0 zvyšujú domáci v 42. min, keď po aute Nemčeka Pavčo súperovho brankára doslova prestrelil. Gólový účet 1. polčasu uzavrel Pánik po prihrávke Nemčeka. Druhé dejstvo začali súperi vlažne, hralo sa väčšinou len v strede ihriska. Do prvej šance sa domáci dostávajú v 52. min, po centri Korbeľa netriafa prázdnu bránu Nemček. Vzápätí pohrozili hostia Simanom, ale Kazík jeho pokus vyráža na roh. Námestovčania znížili zo štandardnej situácie Jadroňom a ďalší gól pridávajú tesne pred záverečným hvizdom po tvrdej a nekompromisnej strele Michaligu. Jozef Ženčuch

Dolný Kubín – Trebostovo 3:0 (1:0)

Góly: Dzúrik 2, Majzel

Zostava: Ráclavský, Milan, Halák, Čučka, Belo, Majzel, Callo, Lacko, Brienik (60. Puškáš), J. Kováč, Dzúrik

Divákov: 300

Po opatrnom úvode až 21. min ako prví pohrozili domáci, keď pekný center Dzúrika nezúžitkoval Kováč. Ďalšia vážnejšia akcia sa zrodila v 38. min. Z 25 m zahrával priamy kop Callo, no smer lopty zmenil múr a Dolnokubínčania zahrávali roh, na ktorý si pekne nabehol Čučka, hlavou však mieril nad bránu. Gólu sa diváci dočkali v 44. min, Dzúrik po Majzelovom centri získal loptu a rozvlnil sieť hosťujúcej brány. Po slabšom 1. polčase bol druhý zo strany hráčov Dolného Kubína omnoho lepší. Viac sa pohybovali, vytvárali si aj gólové príležitosti, no viaceré z nich nedotiahli do úspešného konca. V 49. min Lacko pekne vnikol do šestnástky a zblízka strelil nad bránu. Vzápätí si na peknú prihrávku nabehol Majzel, loptu nacentroval na Brienika, jeho hlavičku však brankár vytlačil na brvno. Podobne nepochodil hlavou ani Čučka a strela Dzúrika tiež gól nepriniesla. V 72. min Dzúrik nebojácne vnikol do šestnástky, už sa nemýlil a zvýšil na 2:0. O 4 min neskôr Belo hlavou trafil vzdialenejšiu žrď. Z diaľky ohrozovali brankára ešte Callo a Čučka, no neuspeli. Na konečných 3:0 napokon upravil v 88. min Majzel, ktorý zúžitkoval vynikajúcu prihrávku od prenikajúceho Puškáša. Juraj Feranc

Čierne – Istebné 1:0 (1:0)

Zostava: Okoličány, Greguška, Opatera, Otruba, Holub (46. Katrenčík), Macko, Plančo, Vrána, Dudáš, Drengubiak, Baláž

V dôležitom zápase sa hernej prevahy ujali Istebňania. Do prvej šance sa dostal Macko, keď po rozohraní štandardnej situácie Plančom nekrytý v pokutovom územní hlavičkoval nedôrazne vedľa brány. Hostia boli naďalej iniciatívnejší, dvakrát sa zastreľoval Plančo a raz Macko. V 24. min prišla rozhodujúca situácia stretnutia, keď domáci hádzali aut do pokutového územia, Holub pri preberaní lopty súperovho hráča fauloval a z nariadeného pokutového kopu strelilo Čierne gól. V 30. min Baláž loptu posunul Mackovi, ten odcentroval na Dudáša, ktorý z dobrej pozície strieľa nad bránu. Druhý polčas prekvapujúco začali lepšie futbalisti Čierneho, vytvorili si územnú prevahu, avšak vyloženú gólovú príležitosť si nevypracovali. Pohrozili strelou z 20 m v 59. min, ktorá svojím odskokom takmer prekvapila Okoličányho. Istebňania sa dostali do šance v 52. min, kedy Greguška loptu z ľavej strany preniesol na Drengubiaka a jeho krížna strela len tesne minula cieľ. V závere hrali hostia vabank, no prezentovali sa len strelou Planča, ktorý brankára neprekvapil. Štyri minúty pred koncom mohlo Čierne zvýšiť stav, ale strela skončila len na bočnej sieti. Domáci sa týmto víťazstvom dostali z beznádejnej situácie a stále sú v hre o záchranu v IV. lige.

Michal Suroviak

Ostatné výsledky: Liptovský Hrádok - Krásno nad Kysucou 1:1 (0:1), Stráňavy - Diviaky 1:3 (1:1), Martin - Bánová 1:1 (1:1)

Góly: J. Žák, Chladný

Zostava: Gažovič, Rošták, M. Žák, Kosmel, Chladný, Koleják, J. Žák (70. Pilár), Marek Kuboš, Šeling (56. Bača), Orčo (75. Sirota), Kachút

V dohrávanom stretnutí Závažná Poruba porazila Turčiansku Štiavničku 1:0 a tak už pred zápasom padla definitíva, že Nižná postupuje do IV. ligy. Hostia však prišli svoje postavenie v tabuľke potvrdiť. Od úvodu bol zápas menších rozmerov v znamení osobných súbojov. V 15. min sa Turčianska Štiavnička ujala vedenia, keď Chladný podrazil domáceho útočníka a jeho spoluhráč sa z pokutového kopu nemýlil. Hra sa aj naďalej odvíjala medzi šestnástkami. Domáci boli dôraznejší predovšetkým v útočnej fáze a niektoré sľubné gólové príležitosti nevyužili. Nižňania do prestávky pohrozili krížnou strelou Kachúta, ktorá tesne minula svoj cieľ. Do 2. polčasu nastúpili hostia s cieľom obrátiť vývoj stretnutia. Pridali na dôraze, agresivite a tak sa hra častejšie odvíjala na domácej polovici. V 51. min sa Nižná dočkala vyrovnania, keď sa Ján Žák najlepšie zorientoval v šestnástke a strelou k tyči nedal súperovmu gólmanovi šancu. Turčianska Štiavnička bola otrasená, čo Nižná využila na strelenia druhého gólu. Do šestnástky sa doslova preštrikoval Chladný a povedľa brankára skóroval. Domáci sa snažili vyrovnať, no Nižňania taktickou hrou udržali výsledok. V závere ešte pohrozil Sirota, ale jeho strela skončila na žrdi. V zápase pravdy nakoniec zvíťazila Nižná a pripravila vraj domácim po troch rokoch prvú prehru na vlastnom trávniku. (pb)

Závažná Poruba – Oravská

Jasenica 4:0 (0:0)

Zostava: M. Žofaj, A. Žofaj, V. Madleňák, J. Skočík, M. Laštík, M. Žofaj, J. Feranec, M. Madleňák, Michal Vráb, P. Feranec, Miloš Vráb, striedali: R. Madleňák, M. Farský

Hosťujúci hráči odohrali v Závažnej Porube zápas, na ktorý by mali čo najskôr zabudnúť. I keď 1. polčas skončil 0:0 a takmer tri štvrtiny zápasu hrala Oravská Jasenica v početnej prevahe, na ihrisku sa to vôbec neprejavilo. Hneď po prestávke domáci otvárajú skóre, keď z pravej strany zahrávali priamy kop a oravskí futbalisti si loptu sami dorazili do vlastnej brány. Oravská Jasenica potom otvorila hru, čo Závažná Poruba dokonale využila na strelenie ďalších troch gólov do nekoncentrovanej obrany hostí. V tomto zápase prepadli na celej čiare najväčší ťahúni mužstva, pôsobili nekoncentrovane, nehrali pre kolektív a vlastne si robili, čo chceli. Disciplína pre nich nič neznamená a pokiaľ takto budú pokračovať, futbal v Oravskej Jasenici sa ocitne vo veľkej kríze. Roman Polák

Podbiel – Lokca 2:1 (1:0)

Góly: Dančo, R. Baláž - Ošťadnický

ŽK: Batuna (Podbiel)

ČK: Vjatrák (Lokca)

Zostava domácich: Novák, Franko, Križo, Drbiak, M. Baláž (78. Duraj), R. Baláž, Kubášek, Batuna, Kaplánek, Zrnčík, Dančo

Zostava hostí: S. Kormaňák, Špalek, I. Vajdiar, Vjatrák, Kramarčík, Rabčan, Zátek, Smolár (75. J. Vajdiar), P. Kormaňák, Valčičák (60. Jucha), Ošťadnický

Podbielčanom chvíľu trvalo, kým sa na ihrisku zorientovali, ale potom už mali po celý zápas prevahu. V 1. polčase musel domáci brankár zasahovať len po pekne kopnutom priamom kope Lokce. Potom už nasledovali šance Danča, Drbiaka i Zrnčíka. Gól strelil Dančo po spolupráci so Zrnčíkom, keď hlavou prehodil brankára. V úvode 2. polčasu sa osmelili aj Lokčania. Obrovskú príležitosť mal Kormaňák, ktorý sa rútil sám na Nováka, strelil však tesne vedľa ľavej žrde. Rozhodnutie padlo v 70. minúte. Po pravej strane unikol Roman Baláž a prekonal brankára Lokce. Kapitán hostí Vjatrák sa domnieval, že Baláž bol pri tom v postavení mimo hry, neudržal si nervy na uzde a rozhodca ho vylúčil. Lokčania však podali, s výnimkou tohto momentu, sympatický výkon a boli zaň odmenení aspoň jedným gólom. V 75. minúte znížil Ošťadnický po zmätku v domácej obrane. Podbielčania teda dosiahli povinné víťazstvo nad posledným mužstvom súťaže, ale o ich záchrane sa už bude rozhodovať na iných štadiónoch. Pavol A. Dubovský

Ostatné výsledky: Bešeňová - Vrútky 4:1, Dražkovce - Bobrovec 3:2 (1:0), Sv. Kríž - Martin B 4:2 (4:1), Dúbrava - Palúdzka 0:0