Výchovu odborných lesníckych pracovníkov pre oblasť severného Slovenska už od roku 1990 zabezpečuje Stredné odborné učilište lesnícke v Tvrdošíne. Za trinásť rokov si učilište vybudovalo vo svojom rezorte vynikajúcu povesť, svedčí o tom aj množstvo trofejí, ktoré si prinášajú žiaci zo súťaží odborných zručností v rámci republiky i z medzinárodných podujatí. Z rozborov zamestnanosti absolventov školy vyplýva, že každoročne nájde prácu vo svojom alebo príbuznom odbore takmer 90 % absolventov. Situáciu, samozrejme, každoročne ovplyvňuje aj celková situácia zamestnanosti v štáte a regióne, i keď mnohí chlapci cestujú za prácou aj do zahraničia. V polovici 90-tych rokov činnosť školy výrazne obmedzovali nízke kapacitné možnosti a tak ministerstvá pôdohospodárstva a financií v roku 1995 odsúhlasili realizáciu a financovanie prístavby. Jej financovanie však bolo už o rok z nepochopiteľných príčin zastavené, opäť sa rozbehlo až v roku 2000. Prísun 5 miliónov z ministerstva pôdohospodárstva na zastrešenie rozostavanej budovy znamenal opäť intenzívny rozbeh prác, o rok neskôr môže vedenie učilišťa preinvestovať na stavbe ďalších 10 miliónov. Do konca roku 2002 dosiahli celkové investičné náklady 27, 4 milióna korún. Poslednú sedemmiliónovú finančnú injekciu na dokončenie fasád a vnútorného vybavenia dostala škola práve v týchto dňoch.
„Tým sa stáva realitou otvorenie prístavby už pre budúci školský rok,„ predpokladá riaditeľ SOU lesníckeho Ing. Ján Vorčák. „Od septembra by sme mali začať fungovať ako SOU lesnícke Tvrdošín, odborné výchovno-vzdelávacie centrum v oblasti lesníctva, vodohospodárstva, krajinárstva a environmentálnej výchovy. Našou spádovou oblasťou by mal byť celý Žilinský kraj. Budeme organizovať nielen nadstavbové štúdia, ako doteraz, ale aj rekvalifikačné kurzy v 6 odboroch a pokračovať v podnikateľskej činnosti, ktorou zabezpečujeme takmer polovicu našich prevádzkových nákladov. Stredné a učňovské školstvo je na Slovensku permanentne podvyživené, takže sme nútení na seba zarábať. Ťažba dreva pre vlastníkov lesa, zalesňovanie, ochranárska činnosť, pestovné činnosti, kovovýroba, ubytovanie, vnútroštátna i medzinárodná doprava, sprievodcovská činnosť v rámci rozvoja cestovného ruchu - to je len niekoľko príkladov nášho podnikania. A praktické skúsenosti žiakov sa spätne odrážajú v ich odbornosti a kvalite prípravy.„
Pri smelých plánoch vedenia učilišťa do budúcnosti nemôžeme zabudnúť ani na to, že škola sa zapojila do projektu Infovek, odkiaľ by ešte v tomto roku mala dostať takmer 40 miliónov korún na počítačové vybavenie odborných učební. Tým budú zavŕšené aj špičkové možnosti výchovno-vzdelávacieho centra pre dospelých - odborníkov či pedagógov. Popri vzdelávacích aktivitách totiž prostredie Oravy ponúka aj atraktívne možnosti využitia voľného času počas školení: ubytovanie, turistika, voda, športoviská... Podľa riaditeľa Ing. Jána Vorčáka budú môcť tvrdošínske centrum vzdelávania a učilište v novej podobe konečne obstáť aj vo veľkej konkurencii, ktorá sa ešte zvýši po vstupe Slovenska do európskych štruktúr.
Melánia Pastvová