Každý z nich vie, že v mnohých veciach musia pracovať jednotne, inak nedokážu nič. Ale hoci sa pravidelne stretávajú, takmer každý z nich sa sústredí predovšetkým na riešenie problémov vo vlastnej obci či meste. Sú predovšetkým lokálpatrioti - starostovia obcí a miest hornej Oravy. Na zasadnutí 3. júna v Oraviciach sa táto ich „profesionálna deformácia„ prejavila napríklad v postoji voči vlastnému Združeniu cestovného ruchu Orava, o ktorého činnosti mnohí z nich takmer nič nevedeli. Všetku, hlavne propagačnú činnosť, za členov združenia vykonávajú tri dobrovoľníčky. Bez nároku na odmenu. Pritom región hornej Oravy pravidelne zviditeľňujú na výstavách a veľtrhoch cestovného ruchu, získali niekoľko grantov na vypracovanie propagačných a informačných materiálov... Ako sa napokon starostovia zhodli, bolo by škoda takúto dobre odvedenú prácu „zhrnúť zo stola„, treba v nej pokračovať, teraz už za aktívnej účasti obcí a na profesionálnej úrovni. Pretože Oravu predsa potrebujeme v oblasti cestovného ruchu „predať.„
Mjr. Anna Vojvodová, hovorkyňa OR PZ Dolný Kubín varovala starostov pred drogovými aktivitami mládeže v obciach: „Niet školy, kde by už školopovinné deti mäkšiu či tvrdšiu omamnú látku či prekurzor nevyskúšali, ani v tých najmenších obciach si to nemyslite. Dá sa tomu zabrániť len dôslednejším sledovaním detí, hoci na ulici. Dnes „letí“ medzi nimi napríklad tzv. kakavko. Natlačia si dym drogy do plastovej malinovkovej fľaše a cez dierku ho inhalujú, vravia, že „tlačia do hlavy.„ Na prvý pohľad to vyzerá, že pijú malinovku, ale nie je tak. Máme správy, že sa to deje, ale ak nám ľudia nezavolajú, hoci anonymne, je len malá šanca, že pri tom deti polícia prichytí a bude problém riešiť.„
Podobná situácia je v týraní rodinných príslušníkov. Starostovia by mali občanov informovať, že dnes sa násilník už tak jednoducho z týrania manželky, detí či rodičov nevykrúti. Ak už raz niekto čin oznámil (hoci anonymne) a čin sa dokázateľne stal, nikto nemôže trestné oznámenie stiahnuť. Trestné stíhanie pokračuje aj bez súhlasu týranej osoby, ktorá sa obáva zväčša týrania v budúcnosti. Ale nemusí sa - ak sa týranie opakuje, vinník musí, aj za asistencie polície, do 7 dní opustiť domácnosť bez náhrady bývania.
Starostovia na stretnutí dostali od riaditeľa Slovenského pôdneho fondu v Dolnom Kubíne Ing. Jána Ranostaja odpovede na mnohé otázky, týkajúce sa bezplatného prevodu pôdy neznámych vlastníkov na obce v prípade, že treba vysporiadať pozemok pod verejnoprospešnú stavbu či individuálnu bytovú výstavbu.
O dofinancovaní školstva starostov informoval Mgr. Anton Marcoň, napriek tomu sú starostovia skeptickí. Zaujímavý návrh padol na adresu riaditeľa OÚP Ing. Miroslava Slosiara: vyčleniť pre každú obec alebo spoločné úradovne niekoľko nezamestnaných absolventov VŠ alebo SŠ a rekvalifikovať ich na tvorbu projektov do fondov EÚ. Odpoveď „Žaba sedí na prameni a nikto nám nezaručí, že zaplatené školenie splní svoj účel. Tí, ktorí projekty robiť vedia sa tým živia a nebudú sa oberať o chleba. A prídete na to až potom, keď vám vypracované projekty neschvália, a to je neskoro,„ starostov nepotešila. Ale je, žiaľ, pravdepodobne pravdivá. Agentúre však musia za každý projekt zaplatiť rádovo v desaťtisícoch. Pritom tiež nemajú istotu, že projekt „prejde.„ A práve toho sa starostovia boja.
Júnové zasadnutie ZMOHO pritiahlo do Oravíc zástupcov všetkých obcí a miest, okrem jediného primátora. Ako sme sa však dozvedeli od tunajších obyvateľov, aj ten by mal prísť, ibaže o deň neskôr - na poľovačku. (mp)