Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Zuberčania sa po 17 rokoch vracajú do V. ligy

Uplynulú nedeľu sa pod Roháčmi konečne oslavovalo. Zuberčania podľa predpokladov nad Zubrohlavou vysoko vyhrali a radovali sa z vytúženého postupu do V. ligy. Do tejto súťaže sa tak vracajú po dlhých 17 rokoch. Ešte nie je o všetkom rozhodnuté na opačnom konci tabuľky. Jasným vypadávajúcim je už Zubrohlava, ktorá po dvoch sezónach opúšťa najvyššiu oravskú súťaž. Pred záverečným kolom je na tom najhoršie Trstená, ktorá v Krivej nedokázala uspieť a reálne má len 25 bodov. Rozhodovať sa teda bude až v samotnom závere, v ktorom Trstenčania na vlastnom trávniku privítajú Párnicu a aj po víťazstve budú veľmi nedočkavo čakať na výsledky z Rabče a Dlhej, kde privítajú Leštiny.

14. Zubrohlava 24 5 5 15 32:64 20

Vavrečke a Trstenej sa po skončení súťaže odrátajú 3 body.

Divákov: 400

Pred množstvom divákov hráči Zuberca od úvodu nenechali nič na náhodu a súpera pritlačili pred vlastnú bránu. Už v 6. min Petrek vsietil prvý gól. Zubrohlavčania sa stiahli pred šestnástku a domáci neustále ohrozovali ich bránu. Druhý gól pridal Bažík v 8. min a po rohovom kope v 28. min Šišila zvyšuje už na 3:0. Stále sa hralo len na jednu bránu a v 41. min Marek Šiška z päťky strieľa štvrtý gól Zuberčanov. Po 1. polčase tak domáci fanúšikovia odprevadili svojich hráčov potleskom. Po zmene strán sa obraz hry nezmenil a v 51. min Petrek upravuje na 5:0. Po krásnej akcii Milana Šišku s Bažíkom a faule na neho bola odpískaná jedenástka. Loptu si na biely bod postavil s futbalom sa v Zuberci lúčiaci Hucík a penaltu premenil. Po tomto góle domáce mužstvo prestriedalo a do šancí sa dostala aj Zubrohlava. Dve z nich v 68. a 69. min aj Palider a Banas využili. Potom sa hral otvorený futbal na obidvoch stranách a hráči Zuberca už pomaly oslavovali. Prišla však krásna akcia v 90. min po osi Bažík – Petrek – Marek Šiška, ktorý do prázdnej brány zvýšil na konečných 7:2. Po tomto góle nastali pod Roháčmi veľké oslavy a diváci hráčom ďakovali za pekné futbalové momenty v celom ročníku a gratulovali im, samozrejme, aj k postupu do V. ligy, kam sa vracajú po 17 rokoch. Milan Šiška

Vavrečka – Žaškov 1:1 (0:0)

Góly: Žuffa – Pavlovčík (11 m)

Rozhodovali: Hlatký, Ďurčák, Bukai

Divákov: 110

Zápas sa začal v ostrom tempe. Domáci si vytvorili už v úvode niekoľko sľubných šanci, ktoré bohužiaľ ostali nepremenené. V 21. min pekne vystrelil domáci Pjentek a 4 min neskôr Žuffovu hlavičku bez problémov hosťujúci gólman chytil. Následne Žaškovčanov oslabil Kubačka, ktorý bol po druhej žltej karte vylúčený. Na hernom prejave Vavrečky sa však početná výhoda neprejavila, pretože Žaškovčania stále výborne kombinovali a s prehľadom držali loptu v strede poľa. Po zmene strán nastúpili domáci s jasným úmyslom streliť gól, čo sa im podarilo v 59. min po peknom prieniku Pjenteka, ktorého prihrávku s prehľadom využil Žuffa. Žaškovčania kontrovali v 70. min, keď z pokutového kopu vyrovnal Pavlovčík. Hra sa potom presúvala z jednej strany na druhú, gól však už diváci nevideli. Rozhodnutie mohlo padnúť v 85. min, kedy bola po faule na Žuffu odpískaná jedenástka, ktorú však domáci kapitán Hrkeľ nepremenil. Zápas sa hral na vysokej úrovni, pekné akcie sa striedali na obidvoch stranách, no v niektorých momentoch bol duel zbytočne tvrdý. Ján Ratičák

Veličná - Oravské Veselé

4:4 (1:2)

Góly: Gejdoš 2, Janík, Rosinský – F. Čajka 2, Rieger, Kromka

Rozhodovali: Kachút, J. Loffay, Masarovič

Vo Veličnej sa hral obojstranne útočný futbal. Domáci dobre kombinovali, no pred šestnástkou sa ťažko presadzovali. Vedenia sa po rýchlom protiútoku ujalo Oravské Veselé gólom Riegra. Veličná naďalej útočila, koncovka však stále bola žalostná. V 30. min Vician ideálne našiel Gejdoša, ktorý vyrovnal. Domáci naďalej tlačili, no obrana nedala pozor na Františka Čajku, ktorý upravil na 1:2. Do prestávky ešte Veličná zahodila tri príležitosti, keď najskôr Sučák a potom dvakrát Gejdoš nedokázali súperovho brankára prekonať. Druhý polčas sa začal v réžii domácich, bolo to však Oravské Veselé, ktoré postupne Čajkom a Kromkom zvýšilo na 1:4. V 76. min mohlo byť o zápase rozhodnuté, Veličná ale spravila korektúry v zostave a vyrovnala. Najskôr sa presadil Gejdoš, potom Janík a na konečných 4:4 dve minúty pred koncom upravil bombou z 20 m do šibenice Rosinský.

Divákov: 170

Balancovanie oravských mužstiev v krajských súťažiach na zostupových priečkach, podporené sériou piatich prehier, z toho tri doma, určilo derby náboj v zápase jari. Ideálne futbalové počasie a početná divácka kulisa mali hnať hráčov do kvalitného futbalového predstavenia. Prvý polčas určite nenaplnil očakávania kvalitného futbalu. Štyri strely na bránu sú chabým vysvedčením útočnej snahy obidvoch mužstiev. Prvý vzrušujúci moment zápasu prišiel po polhodine hry, keď po rýchlom protiútoku Párnice „nabil„ Karcol Kalinovi, ktorý povestným projektilom z 20 m zastihol Drígeľa na nesprávnom mieste. Z protiútoku mohol vyrovnať Hrúzik, v dobrej pozícii však hlavičkoval vedľa brány. V 42. min po faule na Trnovského kopali domáci pokutový kop, ktorý Slosarčík namieril do brvna. Zdá sa, že realizácia jedenástky je pre Párnicu v poslednom čase neriešiteľným rébusom. Prvý polčas priniesol futbal priemernej úrovne hlavne zo strany Oravskej Poruby. Domáci opäť v pozmenenej zostave hrali miestami neisto. Nervozita, vyplývajúca z potreby získať aspoň bod im viditeľne zväzovala nohy. Hostia nastúpili do 2. polčasu aktívnejšie, v pokutovom území však boli neškodní. Do učebníc futbalu sa zapísala 59. min, keď Slosarčík zbehol medzi hosťujúcich stopérov, Trnovský zmiatol obrancov a ideálne vysunutý Karcol nezaváhal. Bolo rozhodnuté, ale na počudovanie to nebolo na škodu futbalu. Odýchnutý Marek Kubačka sa prezentoval krásnym 50-metrovým pasom za obranu Oravskej Poruby, Trnovský však loptu neskrotil a Drígeľ včas vybehol. Učebnicu futbalu prepisovala kombinácia domácich v 71. min, kedy po osi Slosarčík – Trnovský – Karcol zakončoval posledne menovaný do prázdnej brány. Rušnú záverečnú 10-minútovku odštartoval Smolka zmarením Šimonovej šance, potom Karcol odmietol čistý hattrick a v poslednej minúte po skvelej protismernej kľučke zaznamenal čestný úspech Oravskej Poruby Šimon. Záverečný hvizd znamenal definitívnu záchranu Párnice. Druhý polčas priniesol o poznanie kvalitnejší futbal, hlavne v podaní domácich. Geniálnym ťahom bolo zaradenie Trnovského na hrot, kde vytvoril s najlepším hráčom zápasu Karcolom veľmi údernú dvojicu. Párničania nakoniec zvíťazili bez problémov, nedá mi však nepripomenúť, že k výhre im pomohol súper, ktorý nepodal optimálny výkon a miestami sa zdalo, že hráči nejavia záujem o hru. V letnej prestávke si musia všetci v Párnici poriadne vyhrnúť rukávy. Ján Hricko

Oravský Podzámok – Dlhá 0:1 (0:1)

Gól: Hucík

ŽK: A. Červeň, Horňák - Kurčinka, Murín, Capuliak

ČK: Horňák, Svýba - Kukla

Rozhodovali: Kurtulík, Kosmeľ, Volf

Už pred úvodným hvizdom bolo z postavenia v tabuľke obidvoch mužstiev jasné, že derby bude mať zaujímavých priebeh. V 1. polčase sa hra prelievala od jednej brány k druhej. Do jedinej šance sa dostal len domáci Anton Červeň, ktorý sa sám rútil na brankára. Z tejto šance však gól nepadol a odplatou bol nečakaný a náhodný gól Dlhej v 30. min z hlavy Hucíka. V 2. polčase už zobrali opraty zápasu do rúk domáci a z toho pramenili ich početné šance. Sám pred bránou sa neraz ocitol Ondrek, príležitosti mali aj Martinusík, Tibor Červeň, avšak ani po jednej z nich gól do brány Dlhej nepadol. Stretnutie bolo veľmi poznamenané slabým výkonom mladučkého a neskúseného rozhodcu, ktorý mnohé situácie vôbec nezvládol. Pramenil z toho aj vysoký počet žltých a červených kariet. Ján Holubčík

Krivá - Trstená 2:1 (1:1)

Góly: Pazúrik, Sakmár, - Krasuľa

ŽK: Tokár, Pazúrik

Rozhodovali: Záhora, J. Badár, Karcol

Vo veľmi dôležitom zápase pre obidve mužstvá začali lepšie Trstenčania. Rozhodli sa hrať vabank a na domácu bránu podnikali nebezpečné útoky. Sieť sa však paradoxne vlnila na druhej strane. V 20. min kopala Krivá rohový kop, z ktorého Sakmár skóroval. Hostia aj po inkasovaní pokračovali v otvorenej hre a v 32. min mali veľkú možnosť na skórovanie. Kopali penaltu, ktorú však Vitek zahodil. Tesne pred odchodom do šatní sa nakoniec Trstenčania dočkali, po centri hlavou vyrovnal Krasuľa. Úvod 2. polčasu sa Krivej nadmieru vydaril. V 47. min kopali domáci po faule priamy kop z 25 m, zahrával ho František Pazúrik a strelou prekvapil hosťujúceho brankára. Následne sa hralo už veľmi kŕčovite, domácim sa však výsledok podarilo udržať a urobiť rozhodný krok k záchrane. (jv)

Leštiny – Rabča 2:1 (1:1)

Góly: Beran, Murina - Skutka

ŽK: Krakovský - Mihaliak

Rozhodovali: Pobeha, Melicherčík, Kubaš

Divákov: 300

Súboj dvoch zachraňujúcich sa mužstiev začali lepšie Rabčania. Vypracovali si štyri šance, ktoré však zostali nevyužité a pri dvoch z nich sa vyznamenal domáci brankár. Leštiny ožili až v 12. min a onedlho sa už radovali z prvého gólového úspechu. V skrumáži sa najlepšie zorientoval Beran a nedal súperovmu brankárovi žiadnu šancu. Po góle hra pokračovala vo svižnejšom tempe a útoky sa striedali na obidvoch stranách. V 31. min mali veľkú šancu Leštiny, no vzápätí vsietila Rabča šťastný gól a vyrovnala. Rýchle tempo hry neutíchlo ani po prestávke. Už v 54. mohol skórovať Michna, ale zoči-voči brankárovi neuspel. Od tejto chvíle sa začalo hrať len na bránu hostí, na ktorú sa valil jeden útok za druhým. Hráči Leštín vyslali na ňu nespočetné množstvo striel, ale ani jedna sa neujala, alebo Rabču podržal brankár. Keď sa zápas dostával do 90. min, nervozita na striedačke domácich by sa nedala opísať. A v tom ako blesk z čistého neba prišiel aut Halušku z pravej strany na Michnu, ktorý unikol dvom obrancom, nacentroval do šestnástky na striedajúceho Murina a ten zvýšil na 2:1. Na ihrisku i v hľadisku zavládol ošiaľ radosti, ktorý sa nedá porovnať ani s hokejovým titulom majstrov sveta. Posledný domáci zápas sezóny tak Leštiny zvládli na výbornú a futbalový klub sa chce týmto poďakovať všetkým fanúšikom, hráčom a najmä jarným posilám Bobríkovi a Škrabákovi, ktorí naskočili vlastne do už potopenej lode.

Rastislav Ťapaják

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?